این سفر؛ فوق العاده بود

سفر دکتورعبدالله عبدالله رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان به عربستان سعودی، استقبال گرمِ بلندپایه ترین مقام‌های آن کشور از وی و هیأت همراهش و توافقاتی که در مهم‌ترین و سرنوشت سازترین عرصه‌ها حاصل شد، دستاورد بزرگی است‌ که می‌تواند مسیرکشور و مردم ما را تغییر دهد.

اکنون و در جریان این سفر؛ مقام های بلند پایه سعودی، با تاکید بر مبارزه جدی با افراط گرایی و تروریزم، تعهد نموده اند که از داعیۀ افغانستان برای مقابله با این گروه ها، جدا و با تمام توان، حمایت می‌نمایند.

برگزاری کنفرانس بین المللی علمای اسلام به میزبانی عربستان سعودی و به منظور محکومیت افکار تروریستی و طالبانی و بی رنگ ساختن پایه‌های خودساخته آنان که به ناحق برچسپ اسلامی به آن زده‌اند و می‌زنند، از اقدامات بی پیشینه‌ای است که ستون فقرات گروهک‌های تروریستی و حامیان فاشیست شان را شکسته و آخرین لایه‌های تزویر را از چهره‌های سیاه شان دور خواهد ساخت.

همچنان، تاکید رئیس اجرائیه بر سرمایه گذاری عربستان سعودی در افغانستان و تشویق بازرگانان و سرمایه گذاران این کشور به تطبیق این طرح، گام دیگری است که در صورت عملی شدن، دروازه کشور را به روی سرمایه گذاران سعودی و به تبعیت از آن، ده‌ها کشور عربی و اسلامی دیگر، باز می‌نماید.

در این تردیدی نیست‌ که تحکیم روابط میان افغانستان و عربستان سعودی و شروع همکاری‌های جدی و جدید در عرصه‌های دینی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، باعث خواهد شد تا عرصه بر فعالیت‌ها و تحرکات گروه‌های تروریستی تنگ گردیده و پشتوانه‌هایی را که خیال می‌کنند، دینی است برای همیشه از دست بدهند و به این ترتیب؛ فضا برای مهار بحران و تامین ثبات و صلح دایمی در افغانستان مساعد گردد.

همچنان، دیدار و دلجویی از افغان های ساکن عربستان سعودی و رسیدگی به مشکلات آنان، آنهم به دور از رنگ بازی‌های دیگر مقام های سیاسی امروز و دیروزکشور، گام دیگری بود که قاطعانه برداشته شد و نتایج ملموس و موثر آن، به زودی زندگی افغان‌های ساکن در این کشور را دگرگون خواهد ساخت.

تبدیل پاسپورت های پاکستانی افغان‌های مقیم عربستان به پاسپورت های افغانی، دادن جوازِکار به افغان‌های مشتاق کار در عربستان سعودی و رسیدگی به مشکلات محصلین افغان در سعودی، دستاوردهای دیگر این سفر بودکه باید به آن بی طرفانه نگریست و صمیمانه قدردانی نمود.

جا دارد از همه هموطنان قدر شناس کشورم بخواهم که بیرون از بازی‌ها و رنگ بازی‌های معمول در کشور و به دور از بدبینی‌های برخاسته از طینت زشت حلقات فاشیستی و مافیایی، این سفر و این دستاوردها را پاس بداریم و به تلاش‌هایی که در این راستا صورت گرفت و می‌گیرد، صادقانه ارج بگذاریم.

داکتر عبدالله می توانست بسان دیگر سیاستمداران که نخست به خود و سپس به دیگران می پردازند، عمل نماید. اما چنان‌که دیده شد، وی این سفر را فرصتی طلایی برای کشور و مردمش دانست که باید از آن کمال استفاده می‌شد و شد.

وی با دیدارهایش از یکسو در صدد خلع سلاح تروریزم و تروریستان در دیار ما شد و با تیشۀ حکمت بر ریشۀ حامیان هراس افگنی کوبید، از جانبی زمینۀ تحصیل برای صدها و هزاران جوان در یکی از بهترین کشورهای جهان را مهیا ساخت و از جانبی هم بذر اعتماد در دل سرمایه دارترین‌های جهان را کاشت تا باشد که با حضور و نفوذ و سرمایه گذاری شان، کشور خاکستری ما را سرسبز سازند.

بنابرین می توان این سفر را سرآغاز تحولی بزرگ در افغانستان و منطقه و جهان دانست. زیرا اگر کاخ سیاه تروریزم فروریخت، نه تنها افغانستان که منطقه و جهان، از بزرگترین تهدید رهایی خواهد یافت.

محمد منصوریان