اوباما؛ تعهد ما به حکومت وحدت ملی و مردم افغانستان همچنان پایدار است

از ادامه حضور نظامی تا اعلام حمایت از نیروهای افغان

بارک اوباما رییس جمهوری امریکا در تازه ترین اظهاراتش بر چند مسئله اساسی و کلیدی در ارتباط افغانستان به‌ویژه تصمیم برای ادامه حضور سربازان امریکایی تا پایان سال 2016، اعلام حمایت همه جانبه از حکومت وحدت ملی، اهمیت افغانستان در امر مبارزه با تروریزم منطقه‌ای و جهانی، ضرورت تجهیز و ظرفیت سازی بیشتر نیروهای افغانستان، حمایت از پروسه صلح و مبارزه جدی برای نابودی پایگاه‌های هراس افکنی و تروریستی، تاکید کرد.

رییس جمهوری امریکا در سخنانش با اعلام حمایت از حکومت وحدت ملی گفت؛ به دلیل این‌که حکومتداری و توسعه، بنیاد ثبات و پیشرفت افغانستان را شکل می‌دهد٬ ما به حمایت خود از تلاش های اصلاحی و حیاتی حکومت وحدت ملی ادامه می‌دهیم. او تاکید کرد که، تعهد مردم امریکا به مردم افغانستان برای داشتن یک کشور با ثبات، امن و متحد همچنان پابرجاست٬ چراکه هردو ملت، اساس روابط استراتژیک را برای دراز مدت تهداب گذاری کرده‌اند.

همچنان آقای اوباما در سخنانش جایگاه و نقش افغانستان را در امر مبارزه با تروریزم و داعش، با اهمیت و مهم تلقی کرد و گفت: افغانستان جزء کلیدی شبکه جهانی مبارزه با تروریزم است که ما به آن ضرورت داریم تا بتوانیم به شکل فراتر و سریع با تهدیدات تروریستی مبارزه کنیم. بنابراین با توجه به اظهارات اوباما و قراین موجود باید یادآور شد که این موضوع تا حدی برای همگان واضح و ثابت شده است که هدف تروریزم تنها افغانستان نیست، بلکه تروریستان با نگاه وسیع اهداف شان را فراتر از مرزهای افغانستان دنبال می‌کنند. در این میان هیچ کشور از پیامد آن مصوون بوده نمی تواند. بناءً مبارزه با تروریزم نیازمند همکارهای جدی تر و همه جانبه منطقه‌ای و جهانی با حکومت افغانستان است.

در ضمن باتوجه به حساسیت مسئله و تهدید تروریزم در افغانستان و منطقه٬ به‌ویژه گروه نوظهور داعش در برخی ساحات کشور، که هیچ کس از خطر آن در امان نیست، ضرورت یک اجماع کلی منطقه‌ای با حمایت همه جانبه جامعه جهانی احساس می شود، تا بتوانند از نفوذ بیشتر این گروه جلوگیری نمایند. البته قبل از اینکه گروه داعش تبدل به یک دردسر کلان نه تنها برای افغانستان بلکه برای منطقه و جهان شود. در این راستا قابل تذکر است که نباید تجربه اشتباه و ناکام حکومت آقای کرزی تکرار شود که به دلیل سطحی نگری و مصلحت اندیشی با نگرش خوش بینانه، طالبان فرصت تقویت و قدرت گیری دوباره را پیداد کردند، تا اینکه پیامدش را ما امروز می بینیم. همان زندانیان طالب که دیروز توسط آقای کرزی آزاده شده بودند، امروز رهبری جنگ طالبان را بدوش دارند. به‌طور نمونه می توان از ملا سلام در جنگ کندز و صدها سلام دیگر یاد کرد.

در ادامه رییس جمهور امریکا از تداوم و رویکرد تازه حضور نظامی این کشور بعد از ختم ماموریت جنگی سربازان خارجی در افغانستان سخن می زد و گفت که تصمیم گرفتیم تا رقم فعلی "9800" سربازان امریکایی را همرا با سه پایگاه نظامی در بگرام، جلال آباد و قندهار به منظور دسترسی و انجام ماموریت بهتر، تا پایان سال 2016 حفظ کنیم که فعالیت این سربازان برای تحقق دو هدف تعیین شده: آموزش نیروهای افغانستان و مبارزه با تروریزم. البته او تاکید می کند که ماموریت اصلی تغییر نکرده است.

در همین حال اوباما با ابراز خرسندی از توانایی ها و ظرفیت های بالقوه نیروهای افغانستان می افزاید که با انتقال مسوولیت های امنیتی و نقش رهبری، این نیروها شجاعانه و دلاورانه از کشورشان دفاع و در برابر گروه های تروریستی ایستادگی کرده اند. این اولین فصل جنگی است که انان بیشتر اوقات بر ظرفیت های خود متکی بوده اند. به باور وی برعلاوه این همه هنوزهم نیروهای افغانستان به کمک‌های بیشتر نیاز دارند.

بدون شک نیروهای امنیتی ما در اولین فصل جنگی، نقش رهبری جنگ را بدوش دارند که تاکنون از این آزمون بسیار موفقانه و سرفرازانه بیرون آمده اند. این باور در میان عموم مردم شکل گرفته که آنان توانایی دفاع از تمامیت ارضی کشور و تامین امنیت مردم شان را دارند و این نیروها می توانند، هر پلان شوم تروریستان را خنثی نمایند. اما با آن هم نیازمند آموزش های حرفوی تر و تجهیزات پیش رفته تر بویژه تجهیزات هوایی و طیاره های متناسب با فضایی افغانستان می باشند. امیدوارم که با ادامه حضور نظامی امریکا این روند تسریع شود و ایالات متحده امریکا بر تعهداتش که همانا تجهیز همه جانبه نیروهای افغان است صریح تر عمل نماید.

بازهم به تکرار یادآور می شوم که موضوع کمبود تجهیزات نظامی و ضعف قوای هوایی افغانستان بار بار از سوی نیروهای امنیتی کشور به عنوان یک ضعف کلان عملیاتی و جنگی مطرح شده است که نیروهای امنیتی را در برخی از موارد مجبور به عقب نشینی و یا ترکت سنگر شان کرده است. به این خاطر انتظار میرود که ایالات متحده امریکا روی دو مسئله؛ یک تجهیز بیشتر و عاجل تر نیروهای امنیتی بویژه قوای هوایی ما و دوم٬ آسیب شناسی ضعف های جنگی برای آوردن اصلاحات در عملیات و ارائه راهکاریها برای پیشگیری از حملات احتمالی دشمن با نیروهای مسلح کشور همکاری نماید.

آقای اوباما در ادامه می گوید که هرچند ماموریت جنگی امریکا در افغانستان به اتمام رسیده اما تعهد ما به افغانستان و مردمش همچنان ادامه دارد و من به عنوان رییس جمهور امریکا هرگز اجازه نخواهم داد تا باردیگر افغانستان به حیث پایگاه امن تروریستان استفاده شود و منافع امریکا را تهدید کند. به این دلیل او از سایر متحدین و شرکایش در ناتو که شمار شان به 42 کشور می رسد، خواست که خودشان را با برنامه تازه حضور نظامی امریکا تا پایان سال 2016 وفق بدهند و در تقویت نیروهای افغان نقش برجسته ایفا نمایند. به دنبال این تصمیم اوباما؛ دولت آلمان نیز از تجدید نظر و بازنگری برای ادامه حضور نظامی خویش در افغانستان خبر داد.

آقای اوباما در ادامه سخنانش با اعلام حمایت از روند صلح افغانستان به رهبری افغان ها می گوید که طالبان و تمام مخالفان مسلح حکومت افغانستان باید بدانند که یگانه راه خروج نیروهای خارجی از افغانستان، دستیابی به صلح با حکومت افغانستان ازطریق یک راه حل سیاسی و نابودی پایگاه های تروریستان است. او در ادامه از دیدارش با صدراعظم پاکستان در هفته جاری خبر داد و گفت: در این دیدار از نواز شریف می خواهد که اولأ بالای طالبان فشار بیاورد تا وادار به ادامه مذاکره شوند، دومأ از وی می خواهد که برای اوردن امنیت در افغانستان نقش سازنده ایفا نماید.

اما در این سوی قضیه، مقام های افغان بارها از سیاست دوگانه و عدم صداقت پاکستان در راستای مبارزه با هراس افگنی و صلح در افغانستان، شدیدأ انتقاده کرده اند. داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه کشور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد از تلاش های حکومت افغانستان در آوردن صلح و مبارزه با تروریزم و عدم همکاری صادقانه پاکستان سخن گفت و تاکید داشت که هیچ اقدام عملی برای آوردن صلح از سوی پاکستان دیده نشده است.

همچنان رییس اجراییه کشور با استقبال از اظهارات اخیر نواز شریف در باره ادامه مذاکرات با طالبان و نقش میانجگیری پاکستان گفت، پاکستان باید برای اثبات این ادعا و ایجاد اعتماد متقابل میان دو کشور، حمایت های خود را از گروه های تروریستی قطع کند، اگر این کار صورت بگیرد طالبان دیگر توانایی عملیات های گسترده را ندارند. هرچند که موقف افغانستان در باره صلح موقف واضح و روشن است. بنابراین انتظار میرود که در این دیدار رییس جمهور اوباما با انواز شریف بالای پاکستان فشار آورده تا در روند صلح افغانستان همکاری همه جانبه و صادقانه نماید.