رئیس اجرائیه با پادشاه عربستان سعودی ملاقات و در مورد روند صلح و ثبات در افغانستان و روابط بازرگانی میان دو کشورگفتگو نمود

دکتور عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان روز سه شنبه در شهر ریاض، با خادم الحرمین شریفین اعلی حضرت سلمان بن عبدالعزیز السعود دیدار نمود.

در این دیدار در مورد صلح و امنیت در افغانستان، روابط میان افغانستان و پاکستان، محو تروریزم، تشویق سرمایه گذاری، اعطای جواز کار به کارگران افغان و افزایش همکاری ها در عرصه های تعلیمی، فرهنگی و صحی بحث گردید.

رئیس اجرائیه کشور به پادشاه عربستان سعودی گفت که چندین سال است که افغانستان بر ضد تروریزم مبارزه می کند و به همین خاطر است که عضو ایتلاف مبارزه بر علیه تروریزم به رهبری عربستان شده است.

وی علاوه کرد که کشورش همچنان در مساله یمن نیز از ملک عبدالله و عربستان سعودی حمایت می نماید.

دکتور عبدالله عبدالله تاکید کرد با آنکه افغانستان قربانی واقعی مبارزه علیه تروریزم می باشد، متاسفانه که پاکستان هنوزهم از تروریستان حمایت می نماید و تا کنون در راستای مبارزه برعلیه تروریزم همکاری لازم را نکرده است.

رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان تصریح نمود که تروریزم به زیان همه کشورها است و اکنون زمان آن است که عربستان سعودی برای مبارزه بر ضد تروریزم کمک نماید تا برخی از کشورهای منطقه دست از حمایت تروریزم بردارند.

دکتورعبدالله عبدالله در این ملاقات تاکید نمود که با آمدن صلح و تامین ثبات در افغانستان، فرصت های اقتصادی نیز ایجاد گردیده و این فرصت ها به سرمایه گذاران عرب اجازه می دهد که در افغانستان سرمایه گذاری نمایند.

رئیس اجرائیه کشور علاوه نمود که در مورد تغیر پاسپورت های پاکستانی کارگران افغان در عربستان سعودی و اعطای جواز کار به کارگران افغان، باید موافقه صورت گیرد و تفاهمنامه هایی به امضا برسد.

وی سخنان خود را با این پیشنهاد به پایان رسانید که عربستان سعودی هزاران کودک سوری را که نیاز به کمک های صحی دارند، تداوی نماید.

درهمین حال خادم حرمین شریفین، اعلی حضرت سلمان بن عبدالعزیز السعود گفت که عربستان سعودی به عنوان سرزمین وحی و قبله مسلمانان، مسوولیت دینی خویش می داند که افغانستان را در مقابله با چالش هایی که با آن رو به رو است کمک نماید.

وی علاوه کرد که افغانستان و افغان ها در قلب وی جایگاه خاصی دارند و بر همین اساس است که همیشه خواستار تامین صلح و ثبات و پیشرفت در این کشور بوده است.

پادشاه عربستان در همین حال تاکید نمود که وی خواستار بهبود روابط میان افغانستان و پاکستان می باشد و در راستای مبارزه با تروریزم و روند گفتگو های صلح، ازخواست ها و برنامه های افغانستان حمایت می کند.

خادم حرمین شریفین اضافه نمود که کشورش برای تامین ثبات در افغانستان از تمام امکاناتی که در اختیار دارد استفاده می نماید تا از تمام جهات روند صلح را قوی نماید.

بر اساس گفته های وی، برای تامین ثبات و صلح در افغانستان نیاز است که طالبان دست از جنگ کشیده و به ایجاد ثبات ابراز آمادگی نمایند.

پادشاه سعودی تاکید کرد که به شورای وزیران کشورش هدایت می دهد که پاسپورت های پاکستانی کارگران افغان را به پاسپورت های افغانی تبدیل و در مورد اعطای جواز کار به کارگران افغان اقدامات جدی را رویدست گیرند.