متن کامل سخنرانی داکتر عبدالله عبدالله در دیدار با اعضای ولسی جرگه

۲۲ عقرب ۱۳۹۵ خورشیدی

بسم الله الرحمن الرحیم

جلالتماب رئیس جمهور محمد اشرف غنی، محترم وزیر صاحبان، دولسي جرگې اداری هیئت او وکیل صاحبان، خویندو او ورونو، السلام علیکم و رحمت الله و برکاته!

زه هم په خپل نوبت تاسو ته ستړي مشي او ښه راغلاست وایم او د زړه له کومې ستاسو نه مننه کوم چې زمونږ د دغه هدف چې، په داسې حال کې چې ستاسو صلاحیت، ستاسو مسئولیت د قانون پر بنا او تفکیک د قوا مونږ ته محترم دی، خود مشوری سلسه چې پخوا شروع شوې وه په ځانګړې دول په دغه اساسه مرحله یو ضرورت ؤ.

 ددې نه چې تاسو زمونږ او رئیس جمهور بلنې ته مثبت ځواب راکړی دی او دلته حاضر شوي یاست ستاسو نه مننه کوم او په دې کې هم شک نشته چې  افغانسنتان لاسته راوړنې لري، هغه د افغانستان د ملت ګډې لاسته راوړنې دي او تاسو محترم نماینده ګان په کې اساسي ونډې لرئ.

د مسایلو په هکله مفصل اشارات وشول، مفصل توضیحات ورکړای شول او داچې نړیوالې ټولنې په وارسات مجلس کې اود بروکسل به مجلس کې ، د افغانستان د حکومت په پروګرامونو او د دولت په پروګرامونو اعتماد وکړ، دا نتیجه د تاسو د همکاری وه چې پر وقت قوانین تصویب شول او په وقت اصلاحات شروع شول، خو دا تکمیل شوي ډي،  که مونږ وایو چې تکمیل شوې ده په هغه کې مونږ او تاسو تول موافق یو چې اصلاحات او ریفورم وقت غواړي او دا یو اعتماد ؤ چې نړیوالې ټولنې  دافغانستان په دولت باندې وکړ.

باز هم من به تفصیل نمیروم، وقت شما بسیار گرانبها است، من بسیار مختصر صحبت میکنم، چون تفصیلات لازم به شما داده شد و شما اوضاع را درک میکنید، مسئولیت نظارت مسئولیت شما است، به اساس قانون اساسی افغانستان و شما اینرا انجام دادید و انجام میدهید، از کار های حکومت و بخش اجرائیه، اما در عین زمان مسئولیت ساختن مملکت مسئولیت مشترک همه ما و شما است که در آن هم شما نقش مهم و اساسی را داشتید و داشته می باشید.

در چهارچوب قانون افغانستان مسایلی که در ارتباط به بودجه بود اساسی ترین مشکل در بخش بودجه مسئله امنیت در کشور است که تأمین امنیت هم مسئولیت دولت است، در این شکی نیست و وزرای بخش امنیتی درخدمت شما بودند و مشکلات خود را هم گفته اند و کار های هم که شده شما می دانید که امسال دشمنان افغانستان حداقل مرکز شش ولایت افغانستان را می خواستند در دست خود داشته باشند.

 در جواب شمال و شرق افغانستان و بیشترین فشار شاید طی 15 سال گذشته بالای نیروهای امنیتی آمده، من بار دیگر به نوبه خود شهادت هموطنان ما را در حادثه دیشب مزار شریف تسلیت میگویم، به ملت افغانستان و این عمل جنایت کارانه را تقبیح میکنم و جا دارد که از قهرمانی و رشادت های نیروهای امنیتی ما همیشه یادآوری کنیم و از حمایت شما، نیروهای امنیتی که شما با درک اوضاع در پهلوی شان، درولسوالی، قریه و ولایات تان، در این جا وکیل صاحب هایی هستند که در صف اول جنگ  و دفاع در پهلوی نیرو های امنیتی برای تشویش نیرو های شجاع ما قرار گرفتند که این اقدام شما و این ایستاده گی شما در پهلوی مردم افغانستان و مدافعین مردم افغانستان جای قدردانی و ارج گذاری را دارد. اتحاف دعا میکنیم به روی همه شهدای افغانستان و به قربانی و به خون مردم و به خون مدافعین ملت و کشور!

 دنیا این اعتماد را کسب کرد که افغانستان توانایی رفتن به طرف ایستاد شدن روی پاهای خود، روی منابع خود را دارد. اگر دنیا اینطور فکر میکرد که افغانستان برای همیشه بار دوشش میباشد، نه عسکر خود را در این جا تعهد میکرد و نه پول خود را، نه در بخش امنیتی و نه در بخش ملکی و بازسازی این کشور و شما در مورد تصامیم تان مستقل هستید.

 مجلس امروز، طبعاً مجلسی است که ما  در مورد مسئولیتهای مشترک خود صحبت میکنیم و این یک فرصت است و در این فرصت من میخواهم که به حیث یک همو طن و خدمت کار مردم افغانستان خدمت شما بگویم که سال 94 در شرایط بسیار خاصی قرار داشتیم، شرایط امنیتی، تشکیل حکومت در زمانی که وقت کافی باقی نماند، ترتیب بودجه توسط سر پرستها که بعد وزرای محترم که آمدند آنها در آن نقشی نداشتند، آنها آمدند و یک چیزی در اختیار شان قرار گرفت و یک ماه اول کابینه را با وجود خواهش که رییس جمهور و همه ما کرده بودیم از مردم بسیار قدردان خود که از تبریکی و گل آوردن، این ها را تشکر میکنم از شما، از این ها بگذرید.  وقتیکه همه فکر کردیم که همان موفقیت نسبی را بدست آوردیم باز برای ما تبریک بگوئید. اما آیا امکان داشت که در شرایط مملکت، ما و شما بگویم که نی، مردم نیایند و مردم می آمدند و به امید می آمدند و مردم حکومت وحدت ملی را تمثیل وحدت افغانستان میدانستند و میدانند و به این نسبت خواستند و میخواستند بیایند با کسانی که در خدمت شان هستند از نزدیک ببینند.

در این گونه  شرایط این ها  باید  بودیجه را هم مصرف میکردند و به همان حدی که شما توقع داشتید و با آن حدی که مردم افغانستان توقع داشتند مصرف میکردند. مسئله بودیجه غیر اختیاری یاد شد. بودجه غیر اختیاری همان بودجه ایست که به دست دونر است. یک وقت میتواند تصمیم دونر تغییر کند، یعنی دونر ها یا کمک کننده ها در وسط کار هم گاهی تصمیم را تغییر دادند. این ها بخاطری کم کاری های گذشته که آن  باور را نداشتند در یک مورد موارد بودجه را تنقیص دادند یا اصلاً پروگرام خود را رفع کردند، پروگرام خود را تجدید نظر کردند. این ها مواردی بودند که در مصرف بودجه درسال 94 تاثیر داشته.

در عین زمان اصلاح پروسه تدارکات هم وقت گرفت. پروسه تدارکات به هر صورت وقت گیر است، این را شما میدانید. وقتیکه به همان معیار ها که موجب اطمینان کمک کننده ها شود و ما مطمین باشیم در رأس حکومت که این به همان حسابدهی و شفافیت لازم به مصرف می رسد و پروسه تدارکات به پیش میرود او طبعاً ایجاب دقت و ایجاب وقت بیشتر میکند که همه این ها تاثیر داشته.

در پهلوی از این، در مورد اصلاحات که آمد برای سال 95.  شما می بینید که همین حالا که در مقطع سال قرار داریم مصارف بودجه به مراتب بالاتر رفته. هدف همه شما مشترک است، هدف ما، هدف کابینه، هدف رییس جمهور، هدف مشترک است.  همه ما میدانیم از امکاناتی که در اختیار افغانستان یا از عواید، یا از منابع بیرونی می آید خوب استفاده شود، به موقع استفاده شود و کم کاری صورت نگیرد و خدمت صورت بگیرد به مردم افغانستان. در حکم قانون اساسی افغانستان که  انکشاف متوازن یا توسعه متوازن است. پس خواهش ما باز هم با احترام کامل به استقلال وظیفوی شما که در او هیچ وقت فکر مداخله در آن کار در ذهن ما خطور نمی کند این است که تنها قضاوت را روی مصرف بودجه که بسیار مهم است. تمام قضاوت و عملکرد وزارت و وزارت ها را تنها در یک قسمت متمرکز نسازیم که او بعضاً به چیزهایی تعلق میگیرد که از اختیار وزیر صاحب ها به دور است.

ظرفیت ها و استخدام، تمام این ها مسایلی است که تاثیر دارد روی مصرف بودجه و ما یقین داریم که این مسئله پیش شما است و شما در قضاوت خود سالم قضاوت می کنید و وضع عمومی مملکت را در نظر میگیرند، مصلحت مردم را در نظر میگیرند. مسوولیت وظیفوی خود را به حیث نماینده های مردم را در نظر میگیرند و انشاالله به همین ترتیب عمل می کنید که خدا خوش باشد، راضی باشد و مردم افغانستان هم از شما راضی باشد. در عین حال کار حکومت، کار حکومتداری در آن سکتگی نیاید و انشاالله که به همان اهدافی که هدف مشترک ما است، انشا الله به همان اهداف برسیم.

پارلمان افغانستان تحت فشار مردم قرار دارد، در این شکی نیست. جوابگو به مردم خود هستند. اما میدانیم که با همه این کوشش ها و  با همه این قربانی های که کردید در داخل مملکت خود در امنیت مشکل داریم. امنیت ارتباط مستقیم دارد برای تطبیق پروژه های انکشافی، همینطور سایر عوامل. ما وقت شما را زیاد نمی گیرم. مسایلی که لازم بود قبلاً هم گفته شد، ما باور داریم به تدبیر شما، به حکمت شما، به دور اندیشی شما، به خیر اندیشی شما برای مردم و برای کشور و برای سلامت کشور و برای دوام پیشرفت این کشور و برای رسیدن همه ما به آرزو های که مردم افغانستان دارند و برای نجات افغانستان و شما انشاالله آنطور عملکرد داشته باشید که یکی دیگر خود را در این راستا کمک کنید.

باز هم از توجه شما تشکر، والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته.