پیام رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان به‌مناسبت ارتحال شخصیت ملی و مذهبی کشور پیر سید احمد گیلانی

إنا لله و إنا إلیه راجعون

با کما ل تاسف و تاثر اطلاع یافتیم که شخصیت ملی، مذهبی و سیاسی کشور جناب پیر سید احمد گیلانی یکی از رهبران برجسته جهاد اسلامی، رهبر محاذملی افغانستان و رییس شورای عالی صلح افغانستان دار فانی را وداع گفته و به سرای باقی شتافته‌اند.

مرحوم پیر سید احمد گیلانی یکی از رهبران سرشناس جهاد و از چهره‌های شاخص مذهبی و سیاسی خیر اندیش و صلح‌جوی کشور بودند که با افکار معتدل خود جایگاه بایسته‌ای در میان مردم شریف افغانستان داشتند و از اعتبار ویژه‌ای در سیاست و اجتماع کشور برخوردار بودند. مشی معتدل و افکار خیراندیشانه‌ی این رهبر جهادی و شخصیت متنفذ مذهبی-سیاسی باعث شد تا رهبران حکومت وحدت ملی و قشر سیاسی کشور به ایشان به‌عنوان رییس شورای عالی صلح اعتماد و این مسوولیت خطیر و سرنوشت‌ساز را به عهده ایشان بگذارند.

مرحوم پیر سید احمد گیلانی در دوره‌های مختلف و سرنوشت ساز کشور همواره نقش مثبت و سازنده ایفا کرده و در روندهای سیاسی مهم کشور تاثیر گذاری معنوی و سالم داشته اند.

ضمن این‌که فقدان این شخصیت سیاسی با نفوذ کشور را در شرایط حساس کنونی ضایعه‌ای جبران ناپذیر برای افغانستان می‌دانیم، مراتب هم‌دردی و تسلیت خود و همکاران خود را در ریاست اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان به‌مردم شریف افغانستان، خانواده معظم پیر صاحب، به‌ویژه فرزندان آن مرحوم، پیروان و اعضای محترم شورای عالی صلح ابراز داشته، از درگاه خداوند پاک (ج) برای ایشان آمرزش و غفران الهی و برای بازماندگان ایشان صبر جمیل مسئلت می‌نمایم.

دکتور عبدالله عبدالله

رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان