سازمان ملل متحد به‌کمک‌ها و حضور خویش در افغانستان متعهد است

ملاقات با معاون سرمنشی سازمان ملل متحد در امور سیاسی

جلالتمآب دکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان بعد از ظهر امروز در دفترکارش در قصرسپیدار با آقای میرسلاف جینکا معاون سرمنشی سازمان ملل متحد در امور سیاسی ملاقات کرد.

آقای جینکا در این نشست سلام‌ها و احترامات دبیرکل سازمان ملل متحد را برای رییس اجراییه کشور وسیله گردید و از حضور و همکاری‌های همیشگی سازمان ملل متحد با حکومت و مردم افغانستان در عرصه‌های مختلف اطمئنان داد.

آقای جینکا در صحبت‌های خویش تذکرداد که در ماه مارچ شورای امنیت سازمان ملل متحد حضور و نقش این سازمان در افغانستان را به بررسی می‌گیرد و لازم است تا آن وقت اقدامات لازم برای تمدید ماموریت و حضور پررزنگ این سازمان در افغانستان روی‌دست گرفته شود.

رییس اجراییه با تشکر از تشریف آوری آقای جینکا به‌ کابل٬ از وی خواست تا سلام‌ها و احترامات متقابل وی را به دبیرکل وسیله گردد.

سپس رییس اجراییه کشور تصویرکلی و روشنی از وضعیت در افغانستان ارایه کرد. رییس اجراییه کشور وضعیت سیاسی در افغانستان را با ثبات ولی پیچیده خواند و از نقش و تعهد خویش برای ثبات سیاسی و موفقیت حکومت وحدت ملی اطمئنان داد.

رییس اجراییه با تمجید از نقش برجسته قوای مسلح کشور گفت: برنامه‌های شوم طالبان و تروریست‌ها در افغانستان شکست خورده‌‌است و حکومت افغانستان به برنامه و روند صلح پابند است و با حفظ ارزش‌ها و دستاوردها هنوز باب مذاکره را باز نگه‌داشته‌است.

رییس اجراییه همچنان در صحبت‌های خویش تاکید کرد که حکومت وحدت ملی به اصلاح نظام انتخاباتی پابند است و نمی‌خواهد اصلاحات را فدای زمان نماید.

در این نشست همچنان روابط منطقه‌ای افغانستان به‌تفصیل مورد بحث قرارگرفت و معاون سرمنشی سازمان ملل علاقمندی این سازمان را برای تحکیم روابط و همکاری‌های منطقه‌ای ابرازداشت و تاکید کرد که این سازمان آماده است در عملی‌ساختن برنامه‌های بزرگ منطقه‌ای چون کاسا یکهزار٬ تاپی و امتداد خط ریل افغانستان را کمک نماید.

هردوطرف بر مساعد بودن زمینه‌های همکاری منطقه‌ای و همچنان مبارزه مشترک با دهشت‌افگنی توافق نظر داشتند.