اعلامیه ریاست اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان در ارتباط به حادثه‌ای خونین سالنگ در سال ۱۳۶۷

چهارم دلو سال ۱۳۶۷ هجری‌شمسی در تاریخ جهاد و مقاومت مردم افغانستان یک روز سیاه، اسفناک و فاجعه بار به‌شمار می‌ورد که هیچ‌گاهی از حافظه تاریخی مردم افغانستان به‌ویژه باشندگان ولایت‌های شمالی و سالنگ فراموش نخواهد شد.

در این روز سیاه و ننگین، هنگامی که قشون سرخ شوروی سابق همراه با تجهیزات و تسلیحات مدرن نظامی در برابر مبارزه قهرمانانه و شجاعانه‌ای مردم افغانستان شکست خوردند و از مسیر شاهراه سالنگ در حال فرار بودند؛ مردم متدین و بی‌گناه این مسیر را بمباران کردند و به‌ گلوله بستند و دست به‌جنایت نابخشودنی و بشری زدند که در نیتجه آن صدها انسان بی‌گناه شهید و بی‌خانمان شدند.

مردم قهرمان و شجاع ولایت‌های شمالی و سالنگ‌ها همواره در سنگر جهاد و مقاومت برای دفاع از تمامیت ارضی، ارزش‌های اسلامی، آزادی و استقلال افغانستان قربانی داده‌‌‌اند٬ اما در این روز سیاه و فاجعه‌بار، یک‌بار دیگر خسارات هنگفت جانی و مالی را متقبل شدند و به‌خاطر آرمان‌های بلند جهاد و مقاومت به‌ویژه حفظ ارزش‌های دینی و ملی شان این مصیبت سنگین را به‌جان خریدند و در برابر وحشی‌گیری‌های دشمن با تمام قوت و ایمان ایستادگی کردند.

ریاست اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان با تقبیح نمودن این حادثه‌ای خونین و هولناک، خاطره‌ و یاد شهدای حادثه‌ای سالنگ‌ها را گرامی می‌دارد و برای آسیب دیدگان و قربانیان آن جنایت فراموش ناشدنی از درگاه خداوند کریم و رحیم اجر عظیم مسئلت دارد.

راه‌ شهدا به‌‌عنوان الگو برای نسل‌‌ امروز و فردای افغانستان ماندگار و پایدار است، زیرا آنان در قلب تاریخ ملت ما جا دارند.

ریاست امور رسانه‌های

مقام عالی ریاست اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان