کار اعمار مهم‌ترین پروژه تراتزیتی بهارک به طول ۱۰۸ کیلومتر آغاز شد

رییس اجراییه کشور به ولسوالی بهارک بدخشان رفت

رییس اجراییه کشور و هیئت همراه ایشان بعد از رسیدن به مرکز ولایت بدخشان در رأس هئیت عالی رتبه دولتی برای افتتاح رسمی کار سرک بهارک-اشکاشم به ولسوالی بهارک بدخشان رفت.

کار اعمار شاهراه ترانزیتی بهارک-اشکاشم تا سرحد تاجیکستان برای احیاری راه ابریشم از سوی رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان با حضور شماری از وزرای کابینه، نماینده‌گان شورای ملی و مقام‌های محلی طی محفلی در ولسوالی بهارک ولایت بدخشان رسمأ افتتاح گردید.

در این نشست والی ولایت بدخشان٬ نماینده‌گان مردم و شرکت قراردادی صحبت کردند. آنان در صحبت‌های خویش با سپاسگزاری از حضور رییس اجراییه و هیئت همراه ایشان٬ از عملی شدن یکی از وعده‌های مهم حکومت وحدت ملی برای اعمار جاده بهارک-اشکاشم٬ قدردانی نمودند و برحمایت و پشتیبانی خویش از حکومت تاکید کردند.

سپس محمود بلیغ وزیر فواید عامه کشور در باره این پروژه توضیح داد و گفت که این سرک به طول ۱۰۸ کیلومتر، عرض هفت متر و هزینه ۹۸.۸ میلیون دالر امریکایی در طول چهار سال به کمک بانک توسعه آسیایی ساخته می‌شود.

سپس دکتور عبدالله عبدالله با تاکید بر اهمیت این پروژه بزرگ ملی اظهار داشت که ساخت شاهراه ترانزیتی بهارک-اشکاشم بخش از برنامه کلان راه ابریشم است که زمینه را برای وصل شدن افغانستان به کشورهای چین، تاجیکستان و آسیایی میانه فراهم می‌سازد.

او تصریح کرد که شاهراه ترازیتی بهارک-اشکاشم برای مردم افغانستان به ویژه باشنده‌گان این ولایت اهمیت فوق‌العاده دارد؛ زیرا از طریق آن توسعه اقتصادی-تجارتی، صادرات- واردات، رشد گردشگری، کاریابی و سرمایه‌گذاری افزایش قابل ملاحظه پیدا می‌کند.

رییس اجراییه خطاب به وزارت فواید عامه و شرکت قرار کننده گفت که به هیچ صورت نباید کیفیت و آینده پروژه قربانی سهل‌انگاری شود و باید کار این پروژه با مسوولیت‌پذیری و حس وطن‌دوستی براساس مفاد قرارداد انجام دهید.

رییس اجراییه با تاکید بر اصل توسعه متوازن و توسعه‌پایدار بیان داشت که اهمیت شاهراه بهارک-اشکاشم تنها به بدخشان خلاصه نمی‌شود، بلکه روی اقتصاد کُل کشور تاثیرگذار است.

به گفته رییس اجراییه، حکومت وحدت ملی در سال جاری پلان دارد تا برعلاوه پروژه شاهراه ترانزیتی بهارک-اشکاشم سرک و پُل و پلچک‌های دیگری نیز در ولایت بدخشان اعمار نماید.

دکتور عبدالله عبدالله به باشنده‌گان ولایت بدخشان تعهد سپرد که حکومت وحدت ملی براساس امکانات و اولویت‌های ملی به مشکلات مردم رسیده‌گی می‌کند و در این زمینه از هیچ تلاش ممکن دریغ نمی‌ورزد.

او از باشنده‌گان این ولایت خواست که در پیشبرد بهتر این پروژه با وزارت فواید عامه همکاری لازم داشته باشند.