رییس شورای علما در دیدار با رییس اجراییه کشور: فتوای جهاد در افغانستان نارواست

دکتور عبدالله عبدالله، رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان امروز (سه شنبه 24 حوت) با اعضای شورای سرتاسری علمای افغانستان دیدار کرد.

در این دیدار، نخست مولوی قیام‌الدین کشاف رییس شورای علمای افغانستان، حملۀ تروریستان بر شفاخانۀ سردار محمدداوود را محکوم کرد و از خداوند کریم به شهدای این رویداد بهشت‌برین و به زخمی‌ها شفای عاجل خواست.

رییس شورای علمای افغانستان گفت که دهشت‌افگنان در این شفاخانه، زخمی‌ها و داکتران را قتل عام کرده‌اند.

او تصریح کرد: ما با یک دشمن بی‌رحم، مکار و غدار طرف هستیم. آنان با حمله بر شفاخانۀ سردار داوود نشان دادند که به هیچ ارزش انسانی پای‌بند نیستند؛ جنایت آنان در تصور انسان نمی‌گنجد. هیچ کسی قتل عام یک شفاخانه را در مخیلۀ خود هم نمی‌گنجاند. چون چنین عملی تا کنون صورت نگرفته بود. اما آیا در این حمله کدام کافر را کشته‌اند؟!

مولوی قیام‌الدین کشاف خطاب به آن‌هایی‌که جهاد را در افغانستان اعلام کرده‌اند، گفت: "شما در افغانستان اعلام جهاد کرده‌اید و گفته‌اید که در مسجد حملۀ انتحاری و انفجاری کنید؛ آیا در مساجد امریکایی‌ها نماز می‌خوانند؟ در محراب بمب می‌گذارید؛ آیا امریکایی‌ها در محراب مساجد می‌ایستند؟ بر مراسم جنازه حمله می‌کنید؛ آیا در نماز جنازه امریکایی‌ها شرکت می‌کنند؟."

او افزود: آن‌هایی‌که فتوای جهاد داده‌اند، ناحق هستند. چون افغان‌ها مسلمان هستند و شریعت در کشور جاری است، پنج وقت آذان در مساجد داده می‌شود. در چنین وضعیتی، برخی مفتی‌ها بی‌خبر از اساسات اسلام، فتوای جهاد سر می‌دهند. او تصریح کرد: خداوند چنین مفتی‌هایی را هدایت کند و اگر قابل هدایت نیستند، تباه‌شان سازد.

رییس شورای سرتاسری علمای افغانستان با بیان این‌که وحدت مردم افغانستان ضامن موفقیت‌شان است، گفت که افغان‌ها باید متحد و یک‌پارچه در برابر فساد، رشوت، دروغ و فریب‌کاری مبارزه کنند و اگر این اعمال نابود نشود، از رحمت خداوند بی‌بهره و با مصیب گرفتار خواهیم بود.

در این دیدار، دکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه کشور گفت که اعلام جهاد برضد مردم افغانستان بزرگترین ظلم است، چرا که بیشتر از هر جای دیگر شریعت اسلام در افغانستان جاری است.

رییس اجراییه کشور گفت که مسوول بدبختی افغانستان کسانی هستند که با سوءاستفاده از اسلام در برابر مردم افغانستان اعلام جهاد کرده‌اند. آن‌ها زمینۀ فعالیت همۀ دهشت‌افگنان را فراهم کرده‌اند و حالا تمام تروریستان دست به دست هم داده و در افغانستان جنایت می‌آفرینند.

دکتور عبدالله عبدالله اضافه کرد که تحقیقات دربارۀ حمله به شفاخانۀ سردار داوود ادامه دارد و در جریان تحقیقات، هیچ‌گونه کوتاهی نخواهد شد و نتیجۀ آن با مردم شریک خواهد شد.

همچنان، رییس اجراییه کشور با اشاره به قیام 24 حوت مردم هرات گفت که در این روز صدها تن به شهادت رسیدند. دکتور عبدالله به روح شهدای 24 حوت هرات اتحاف دعا کرد و به خانوادۀ شهدا تسلیت گفت.

رییس اجراییه کشور از حمایت علمای کرام از نظام و راهنمایی و هدایت آنان سپاس‌گزاری کرد و گفت که نقش علما در روشن‌سازی اذهان جامعه و افکار عمومی حیاتی و بسزا است.

وی به علمای کرام گفت که شما در جنگ حق علیه باطل جانب حق را گرفته‌اید و حمایت شما برای ما اطمینان خاطر می‌دهد و حق بر باطل پیروز خواهد شد.