رییس اجراییه کشور در نشست بورد مشترک نظارت و انسجام: مردم به قیمت خون‌شان از آزادی‌ها حفاظت می‌کنند

جلالت‌مآب دکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان امروز (یک‌شنبه) در نشست بورد مشترک نظارت و انسجام با تأکید بر اهمیت ثبات سیاسی در کشور گفت که حکومت وحدت ملی بر اساس رأی مردم و حمایت جامعه جهانی به وجود آمد؛ ولی برخی اقدامات در راستای حکومت‌داری و تأخیر در عملی‌ساختن تعهدات حکومت وحدت ملی باعث نارضایتی و ایجاد فاصله میان حکومت و مردم گردیده است.

رییس اجراییه کشور خطاب به دیپلومات‌ها و سفرای خارجی در کابل گفت که از ایستاده‌گی و همکاری‌های شما در راه طولانی پانزده ساله و پیش از آن قدردانی می‌کنیم.

دوکتور عبدالله عبدالله با بیان این‌که ما به تعهدات ما به جامعۀ جهانی و مردم افغانستان پای‌بند هستیم، گفت که یکی از تعهدات ما مبارزه با فساد و دیگری ایجاد اصلاحات بوده است. قدم‌هایی در این راستا برداشته شده، اما کافی نبوده است.

رییس اجراییه کشور گفت که مشکلات را نباید نادیده بگیرم. باید با طرح چالش‌ها، راه‌حل‌ها جستجو شود.

دوکتور عبدالله عبدالله گفت که در آوردن اصلاحات در رهبری حکومت تفاوت نظر وجود ندارد. همه یک دست متعهد به آوردن اصلاحات هستیم. اما اصلاحات از یک طرف اراده قوی می‌خواهد و از سوی دیگر، ما نیازمند اصلاحات در ذهنیت‌های خویش می‌باشیم.

رییس اجراییه کشور تصریح کرد که اگر اصلاحات را به معنای اعمال سلیقۀ شخصی، فردی و گروهی بگیریم، به جایی نمیرسد. اصلاحات با شعار عملی نمی‌شود. ضرورت اصلاحات شفافیت و مشارکت همه‌جانبه در اجراآت و مشوره و رأی‌زنی است.

دوکتور عبدالله عبدالله گفت به برخی از اقدامات مثبت حکومت وحدت ملی اشاره کرد و گفت که. توجه به حکومت‌داری خوب، دست یافتن به ثبات مالی، افزایش عواید، مبارزه با فساد اداری، رشد مناسبات اقتصادی و هم‌گرایی منطقه‌یی، امضای برخی از توافقنامه‌های بزرگ منطقه‌ای در عرصه انتقال انرژی و گاز چون تاپی و کاسا یکهزار بخشی از اقدمات مهم بوده است.

رییس اجراییه کشور در بخشی از صحبت‌هایش امنیت را بزرگترین چالش خواند و گفت که در این راستا توجه به پناه‌گاه‌ها و حامیان تروریستان ضروری است. دوکتور عبدالله عبدالله گفت که تروریسم روزی حامیان شان را نیز آرام نخواهند گذاشت.

دوکتور عبدالله با بیان این‌که متأسفانه قشر سیاسی افغانستان به طور بی‌سابقه از حکومت ناراض‌اند، افزود که ثبات سیاسی از اولویت‌های اساسی است و در این زمینه بحث‌هایی با رییس جمهوری داشتیم. البته این نیازمند هم‌دیگرپذیری، حوصله‌مندی، تحمل و بردباری است. روش و رفتار دولت‌داری اگر یک کار خشک تخنیکی می‌بود، با خواندن چند کتاب هم میسر می‌شد. اما دولت‌داری حرکت زنده‌یی است که سر و کارش با مردم است. اگر حمایت مردم را نداشته باشیم و فاصله مردم با نظام روزافزون شود، در هیچ نقطه‌یی شاهد دست‌آورد نخواهد بود.

دوکتور عبدالله با تأکد گفت که رفع بیاعتمادی‌های قشر سیاسی و مردم بسیار مهم و اساسی است.

دوکتور عبدالله عبدالله با ابراز اینکه صلح آرزوی همۀ مردم افغانستان است و در راستای تأمین صلح اقدامات خوبی صورت گرفته، افزود که آن‌ها از اصل مذاکرات و صلح عادلانه و پایدار با مخالفان مسلح در صورت ترک خشونت و پذیرفتن دست‌آوردهای سالیان پسین و قانون اساسی حمایت می‌کنند.

رییس اجراییه کشور در بخش دیگر صحبت‌هایش گفت که تاریخ برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی در هفته گذشته اعلام شد که یک قدم مثبت در راستای برگرداندن اعتماد مردم است، ولی آنچه سلامت نظام را تضمین می‌کند، انتخابات شفاف و عادلانه و به مراتب بهتر از انتخابات گذشته است.

دوکتور عبدالله عبدالله افزود که در این زمینه اقدامات لازم به شمول ثبت نام مجدد رای دهنده‌ها، استفاده از تکنولوژی مطمین در برنامه است. رییس اجراییه کشور، برگزاری انتخابات به موقع ریاست جمهوری و پارلمانی را تهداب اصلی ثبات و پیشرفت افغانستان خواند.

رییس اجراییه کشور به تطبیق قانون، عدالت و توسعۀ متوازن تأکید ورزید و همچنان بر نقش جامعۀ مدنی در اصلاحات و افزایش حضور زنان در عرصه‌های مختلف پا فشرد.

رییس اجراییه کشور در بخشی از صحبت‌هایش آزادی بیان را بخشی از دست‌آوردهای مهم مردم افغانستان دانست و گفت که ما در این راستا به مفتی‌های نو سیاسی ضرورت نداریم که فتوا بدهند چه چیزی مطابق به آزادی بیان است و چه چیزهایی نیست. مردم افغانستان در نتیجۀ قربانی‌ها این آزادی‌ها را به دست آورده‌اند و با خون خویش از آن حفاظت می‌کنند.