رییس اجراییه در نشستی فوق‌العاده وضعیت امنیتی غور را بررسی کرد

رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان امروز دوشنبه (9 اسد) در یک نشست فوق العاده نظامی با حضور مقام‌های محلی، فرمانده قول اردوی 207 ظفر، روسای شورای علما، شورای عالی صلح و شورای ولایتی این ولایت حوادث اخیر امنیتی را به بحث و بررسی گرفت.

دکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت وحدت ملی با ابراز قدردانی از تلاش‌های مقام‌های محلی و نیروهای امنیتی در این ولایت گفت که طالبان پلان داشت که با تسلط یافتن در ولسوالی تیوره سایر ولسوالی‌ها و ولایات هم جوار را نیز ناامن سازد اما نیروهای امنیتی در هماهنگی مردم به آنان پاسخ دندان شکن دادند.

در نشسنت فوق العاده غلام ناصر خاضع والی ولایت غور در باره اوضاع امنیتی به رییس اجراییه کشور گزارش داد و گفت که ایستادگی مردم در کنار نیروهای امنیتی نقش اساسی در بازپس‌گیری ولسوالی تیوره و شکست دشمن در ولسوالی پسابند این ولایت داشت.

آقای خاضع از اقدام به موقع رهبری حکومت وحدت ملی برای تقویت نیروهای ویژه و حملات هوایی برای سرکوب دشمن در ولسوالی تیوره این ولایت ابراز قدردانی کرد و خواستار امکانات و تجهیزات بیشتر نظامی گردید.

برید جنرال محمد ناصر هدایت قومندان قول اردوی 207 ظفر ضمن توضحیات مختصر در باره تهدات‌ها، مشکلات و چگونگی سوق و اداره نیروهای امنیتی در زون غرب کشور به ویژه در ولایت غور خاطر نشان ساخت که نیروهای حمایتی در ولسوالی تیوره، تولک، دولینه و قرارگاه مرکزی در فیروزکو جابه جا شده است.

غلام مصطفی محسنی فرمانده امنیۀ ولایت غور درباره حوادث اخیر گفت که طالبان از چندین ولایت بالای ولسوالی تیوره حمله کردند و هدف شان تخریب بند سلما و بند پوزه لیچ این ولایت بود.

او اطمینان داد که در حال حاضر تمام مناطق که طالبان تصرف کرده، دوباره در کنترل دولت قرار گرفته و نیروهای امنیتی به همکاری مردم بالای وضعیت حاکم می‌باشد. قومندان امنیه ولایت غور خواستار افزایش نیروهای پولیس و منظور شدن واحد اداری منطقه مرغاب گردید.

برید جنرال نور محمد کوهنورد رییس اداره امنیت ملی ولایت غور نیز در گزارشش یادآور شد که به تعداد 1200 تن طالب از ولایت‌های مختلف به کمک استخبارات منطقه بالای ولسوالی تیوره حمله کرده بودند.

از سوی دیگر، فضل الحق احسان رییس شورای ولایتی ولایت غور به رییس اجراییه کشور اطمینان داد که مردم ولایت غور در کنار نظام و نیروهای امنیتی ایستاد می‌شوند. او خواستار تقویت کمک نظامی و تجهیزات بیشتر شد.

سپس دکتور عبدالله عبدالله ضمن ارزیابی همه‌جانبه اوضاع امنیتی گفت که برای موفقیت در میادین جنگ و شکست دشمن هماهنگی میان نیروهای امنیتی با مردم و سایر بخش‌ها الزامی است و این موضوع در ولسوالی تیوره ثابت شد.

رییس اجراییه کشور در دیدار با بزرگان، اعضای شورای ولایتی، شورای عالی صلح، شورای علما و مقام‌های محلی تاکید کرد که نباید ظرفیت‌های موجود صرف رقابت‌های ناسالم شود زیرا این فرصت را برای دشمن مساعد می‌سازد.

در اخیر دکتور عبدالله عبدالله به فرمانده امنیه این ولایت هدایت داد که یک گزارش دقیق را در باره عوامل ناامنی شاهراه هرات-غور و افزایش نیروهای پولیس این ولایت ترتیب دهد تا برای تامین امنیت شاهراه در شورای امنیت تصمیم گرفته شود.

رییس اجراییه حکومت وحدت ملی به والی هدایت داد که در هماهنگی با سایر بخش‌ها یک گزارش دقیق را در باره ضرورت ایجاد واحد اداری در منطقه مرغاب تهیه نماید تا در کابینه مطرح گردد.

در اخیر دکتور عبدالله عبدالله به اعضای شورای نظامی ولایت غور اطمینان داد که تمام پیشنهادات و مسایل مطرح شده در این نشست را در کابینه و شورای امنیت به بحث و بررسی می‌گیرد.