رییس اجراییه کشور: برخورد سیاسی با فساد اداری مشکل را پیچیده می‌سازد

رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان در «کنفرانس مشترک مبارزه با فساد اداری در سکتور امنیتی و دفاعی کشور» گفت که نباید در امر مبارزه با فساد اداری برخورد سیاسی صورت گیرد؛ زیرا این کار مشکل را بیشتر می‌سازد.

دکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه کشور که امروز پنجشبنه (۱۹ اسد) در ختم این کنفرانس سخن می‌زد یادآور شد که قربانی نیروهای امنیتی در دفاع از مردم، قانون اساسی و سلامت افغانستان قابل قدر است؛ اما اتهام فساد اداری به این جایگاه صدمه می‌زند.

رییس اجراییه کشور افزود که اتهام فساد اداری، قربانی‌ها و نام نیک نیروهای امنیتی را خدشه‌دار می‌سازد و موجودیت آن، تاثیر منفی بالای روحیهٔ نیروهای امنیتی در میدان‌های نبرد می‌گذارد.

دکتور عبدالله عبدالله اضافه کرد که یک زمان از پوچک مرمی حساب گرفته می‌شد؛ اما حالا از صندوق‌، رنجر، تانک و سایر تجهیزات نظامی حساب داده نمی‌شود؛ این جرم و خیانت ملی است.

رییس اجراییه کشور گفت که گزارش‌هایي وجود دارد که هم‌زمان با اینکه درخواست کمک صورت می‌گیرد، مهمات به دشمن فروخته می‌شود و دشمن با همان سلاح، سینه ملت را هدف قرار می‌دهد.

دکتور عبدالله عبدالله بیان داشت که اگر ارقام ضایعات پول، امکانات و تجهیزات نیروهای امنیتی را در نظر بگیریم، تکان دهنده است. حتی در اکرامیه شهید و کمک به زخمی‌ها نیز دستبرد زده می‌شود.

رییس اجراییه کشور تاکید کرد که اگر یک سرباز در دورترین نقطه کشور با قبول خطر جان به این نتیجه برسد که رهبری نهادهای امنیتی نسبت به وضعیت او بی‌تفاوت است، انگیزه‌اش را برای جنگ و دفاع از كشور از دست می‌دهد.

دکتور عبدالله عبدالله خطاب به نهادهای امنیتی گفت که اراده سیاسی قوی و تطبیق یکسان قانون در امر مبارزه با فساد اداری بسیار مهم است تا مردم فکر نکنند که در برابر شان بی‌ عدالتی، تبیعض و از آنان استفاده سوء صورت گرفته است.

رییس اجراییه کشور اظهار داشت که وقتی یک مشکل در یک اداره پیش می‌آید، باید در همان اداره حل گردد؛ زیرا اعزام هیئت‌های پی‌ در پی قضیه را پیچیده‌‌تر می‌کند.

رییس اجراییه کشور افزود که حل تمام این مسایل وابسته به اراده جدی رهبری نهادهای امنیتی است.

از سوی دیگر فرید حمیدی دادستان کُل کشور گفت که مبارزه با فساد اداری در نهادهای امنیتی بسیار مهم است. با فسادي که صورت می‌گیرد، در واقع جان سرباز با تهدید مواجه می‌گردد.

آقای حمیدی ابراز امیدواری کرد که این کنفرانس سنگ تهداب یک مبارزه جدی، قاطع و دقیق را بگذارد. این کنفرانس ما را برای آوردن اصلاحات بهتر کمک می‌کند تا زمینهٔ یک کار مشترک، دیدگاه مشترک و عمل مشترک به وجود آید.

رییس اجراییه کشور در این باره گفت که نتایج این کنفرانس در بخش‌های تدارکات، اداره‌ّ‌های موازی، ساختار تشکیلاتی و پروسه‌ها برای مبارزه موثر با فساد اداری قابل تأمل است؛ اما باید در اداره نتیجهٔ عملی داشته باشد.

در اخیر دکتور عبدالله عبدالله علاوه به دادستان‌ها و مسوولان نهادهای امنیتی وعده سپرد که ارادهٔ رهبری حکومت وحدت ملی در راستای مبارزه با فساد اداری در نهادهای امنیتی جدی است؛ ولی حل این مسأله کار یک روزه نیست.