پیام ریاست اجرائيه جمهوری اسلامی افغانستان به مناسبت تجلیل از روز استقلال

بیست و هشتم اسد ۱۳۹۶ مصادف است با نودوهشتمین سال‌روز استقلال کشور عزیز ما که در نتیجه مبارزات و پایمردی ملت شجاع و قوت های دلیر کشور در سال ۱۹۱۹ میلادی به رهبری شاه جوان امیر امان‌الله خان به‌دست آمد و سرزمین مقدس افغانستان جایگاه خود را به عنوان یک کشور آزاد و مستقل در منطقه و جهان کسب کرد.

این روز تاریخی و بزرگ را به شهروندان کشور، به ویژه قوای قهرمان مسلح، مجاهدان و مبارزان راه آزادی، استقلال و تمامیت ارضی کشور تبریک می گوییم و این خاطره‌ی تاریخی غرور آفرین را در این مرحله از تاریخ مبارزات آزادی‌خواهانه ارج می‌نهیم و یاد شهدای راه آزادی و استقلال کشور را گرامی می‌دارم.

ملت و مردم ما مراحل دشوار و سختی را در قرن‌های متمادی پشت سرگذاشته‌اند و با آزمون‌های مختلفی دست و پنجه نرم نموده‌اند ولی به توفیق و عنایت پروردگار از این آزمون‌های دشوار با اتحاد و وحدت پیروز به‌درآمده‌اند و شالوده‌ی یک زندگی آبرومندانه و با عزت را پایه‌گذاری کرده‌اند.

پیروزی جهاد و مقاومت برحق ملت و مردم افغانستان علیه تجاوز اتحاد شوروی و مداخلات و تجاوز بیگانگان و طالبان و القاعده در دهه‌های پسین صفحه درخشانی از مبارزات آزادی‌خواهانه ملت و مردم ما برای حفظ استقلال و عزت و سربلندی این سرزمین است.

تحولات سالیان پسین و شکل‌گیری حکومت وحدت ملی با حضور گرم ملت و مردم افغانستان گام دیگری در راه حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور است. حکومت وحدت ملی از آغاز تأسیس تا اکنون در چندین جبهه مصروف مبارزه و تلاش برای پاس‌داری از استقلال کشور و عرضه خدمت به مردم است.

حکومت وحدت ملی با حمایت مردم و با حضور قدرتمند نیروهای قهرمان امنیتی کشور با تعریف روشن از دوست و دشمن در میدان‌های نبرد با طالبان، داعش و عوامل خود فروخته و هراس‌افگن با قوت و اقتدار برخورد کرده واجازه نداده‌اند تا تروریستان به هیچ یک از اهداف خود دست یابند.

در طول سالیان گذشته تمام تحرکات طالبان و داعش در بخش‌های مختلف کشور خنثی گردیده وضربات مرگباری بر آنان وارد آمده است. هدف گیری مردم بی‌گناه وانجام عملیات‌های انتحاری نشانۀ شکست خفتبار دشمن در میدان های جنگ و بی‌رحمی این دشمن زبون است.

حکومت وحدت ملی برای پایان دادن به خون ریزی در کشور از همۀ راه‌های ممکن با عزت و تمثیل اقتدارملی استفاده کرده وخواهد کرد تا صلح عادلانه و پایدار در کشور تحقق یابد.

ترور و وحشت هیچگاه نمی‌تواند ارادۀ ملتی را برای حفظ آزادی و استقلالش بشکند بل‌که ملت ما را در برابر خشونت طلبان و داعش منسجم‌تر ویک پارچه‌تر می‌سازد.

در عرصه اصلاحات براساس توافقنامه سیاسی نیز حکومت وحدت ملی گام‌های عملی برداشته و خود را به عملی ساختن کامل مفاد توافقنامه متعهد و پابند می‌داند.

با عبور از مراحل گذار امنیتی٬ اقتصادی و سیاسی حکومت وحدت ملی در عرصه توسعه اقتصادی، ارایه خدمات، مبارزه با فساد و اصلاحات در تمام سطوح کشورداری گام‌های مهمی برداشته و به این روند با قاطعیت و جدیت ادامه می‌دهد.

حکومت وحدت ملی در عرصه روابط بین‌المللی، همکاری با متحدان استراتیژیک افغانستان و کشورهای منطقه نیز دستاوردهای مهمی داشته و به این تلاش‌های خویش همچنان ادامه می‌دهد. حکومت وحدت ملی با سپاسگزاری از همکاری‌های مداوم جامعه جهانی، به ویژه ایالات متحده امریکا، خواهان مبارزه مشترک با تروریزم و اعمال فشار لازم بالای حامیان تروریزم است. عملیات اخیر تروریستی در شهر بارسولانای اسپانیا و دیگر مناطق جهان یکبار دیگر نشان‌ داد که تروریزم مرز و حدی برای جرم و جنایت نمی‌شناسد و جامعه جهانی باید با وحدت و یکپارچکی و تقویت کشورهایی‌که در خط اول نبرد با مبارزه با دهشت‌افگنی قراردارند مسیر مبارزه با تروریزم را با اتحاد و قاطعیت ادامه دهند.

هموطنان عزیز!

آزادی واستقلال واقعی زمانی به دست می‌آید که مردم و حكومت دست به دست یکدیگر بدهند و برای عبور از چالش‌ها ومقابله با توطئه‌های دشمن باهم همکاری نمایند. در شرایط حساس کنونی که دشمن با تمام توان و امکانات خود به میدان آمده است و از کاربرد هیچ سلاحی ابا نمی‌ورزد، شرط کامیابی ما دوری از تفرقه به اساس قوم، زبان، مذهب، منطقه، انحصارگرایی، برتری‌طلبی و تحکیم هرچه بیش‌تر وحدت وهم‌دلی وتقویت روحیه‌ی هم‌پذیری در جامعه است. یکی از ابزارهای دشمن طرح مسائل اختلاف بر انگیز در میان مردم به اساس قوم و زبان است که باید با هوشیاری این دسیسه‌ها را خنثی کنیم و تمام زمینه‌های نفوذ دشمن را با هشیاری و خردمندی سد نماییم.

استقلال واقعی افغانستان زمانی حاصل می‌شود که ما یک ملت واحد، یک پارچه، آگاه و بیدار باشیم وبرای آبادی، سازندگی و نیل به خودکفایی کشور یک جا باهم کار و پیکار نموده، ارادۀ ملی خود را در تمام عرصه‌های زندگی اجتماعی برجسته و متبارز سازیم.

دكتور عبدالله عبدالله

رییس اجرائيه جمهوری اسلامی افغانستان