پیام رییس اجراییه به مناسبت بیستمین سال‌روز شهادت عبدالرحیم غفور زی صدراعظم دولت اسلامی افغانستان

امروز دوشنبه (۳۰ اسد) مصادف است به بیستمین سال‌روز فاجعه ناگوار سقوط طیاره حامل عبدالرحیم غفورزی صدر اعظم دولت اسلامی و جمعی از نخبه‌های فکری و سیاسی مقاومت ملی مردم افغانستان.

شهید عبدالرحیم غفور زی یکی از سیاست‌مداران برجسته٬ وطن‌دوست٬ دانشمند و یکی از دیپلمات‌های ورزیده و شناخته شده کشور در سطح ملی و بین المللی بود. آقای غفورزی در دوره‌های مختلف ماموریت خویش صادقانه برای وطن و مردم خویش خدمت کرد و در روزهای سخت ودشوار تجاوز سرخ و سیاه در کنار ملت و مردم خود استوار ایستاد و از حق و عدالت در سطح ملی و بین‌المللی دفاع کرد.

در سالیان تجاوز سیاه آقای غفور زی به حمایت رهبران جهادی به ویژه قهرمان ملی کشور شهید احمدشاه مسعود به حیث صدراعظم دولت اسلامی منصوب گردید و در تلاش بود با تشکیل یک کابینه‌ی متوازن و حرفه‌ای حکومت را رهبری و حمایت جامعه جهانی را جلب نماید.

اما متاسفانه سانحه‌ی دردناک بامیان این آرزو را به باد داد و مقاومت ملی را با چالش‌های سیاسی تازه‌ای رو برو ساخت. در این حادثه المناک در کنار آقای غفورزی٬ سید یزدان شناس هاشمی، عبدالعلی دانشیار، سید محمد سجادی، عبدالعزیز مراد، عبدالحسین مقصودی، دکتر کریم زارع٬ استاد پاک روان و تعداد دیگری به شهادت رسیدند.

ریاست اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان یاد این سروران و فرهیختگان را گرامی می‌دارد و راه آنان را که راه عدالت٬ آزادی و سربلندی‌است٬ مستدام و پر رهرو می‌خواهد.

دکتور عبدالله عبدالله

رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان