دومین نشست کمیتۀ اهداف انکشاف پایدار در ریاست اجراییه برگزار شد

دومین نشست کمیتۀ اهداف انکشاف پایدار با حضور مسوولان و نمایندگان ادارات دولتی، سکتور خصوصی، جامعۀ مدنی و نهادها و موسسات بین‌المللی، تحت ریاست داکتر مصطفی مستور سرپرست وزارت اقتصاد، ام‌روز سه‌شنبه ( 7سنبله) در کاخ سپیدار برگزار گردید.

در آغاز، سرپرست وزارت اقتصاد فقر را بزرگ‌ترین چالش فرا راه مردم افغانستان دانست و گفت: آماری که در سال 2014 میلادی انتشار یافت، نشان‌دهندۀ این بود که 41 درصد مردم افغانستان زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

داکتر مصطفی مستور، هدف اصلی از ایجاد کمیته اجرایی اهداف انکشاف پایدار را مبارزه با فقر عنوان نمود و علاقمندی و جدیت اعضای این کمیته که مشمول مسوولان و نمایندگان نهادهای دولتی، سکتور خصوصی، نهادهای جامعۀ مدنی و جامعۀ جهانی می‌باشند را برای موفقیت، تشویق‌کننده دانست.

سرپرست وزارت اقتصاد، از آجندای جامع و آمادگی‌های کامل برای هماهنگی با سایر نهادهای دولتی، موسسات ملی و بین المللی و سکتور خصوصی خبر داد و تاکید نمود که دست‌یابی به این اهداف به تنهایی از توان یک وزارت بیرون است، بلکه حضور جدی و حمایت همه‌جانبۀ اعضای کمیته می‌تواند ما را به موفقیت برساند.

داکتر محمد مصطفی مستور اعلام نمود که ما افزون بر آنکه همکار وزارت‌خانه‌هایی هستیم که مصروف فعالیت در این راستا هستند، تلاش خواهیم کرد تا برنامه‌های کنونی را با اهداف توسعه پایدار وصل نموده و آنان را حمایت و تقویت نماییم.

آقای مستور علاوه کرد که قرار بر این است تا کمیته اهداف انکشاف پایدار تا ختم سال 2017 برنامه‌ریزی برای پیش‌برد امور و رسیدن به اهداف را تکمیل نماید و از 2018 روند عملی را آغاز نماید.

وی با تاکید بر اینکه مساله بودیجه برای دست‌یابی به چنین اهداف کلان، مهم و حیاتی است تصریح نمود که اگر برنامۀ عالی، جامع و کامل بسازیم، جذب منابع برای تمویل آن دشوار نخواهد بود.

سپس اشتراک کنندگان این جلسه به تشریح اهمیت ایجاد کمیته اجرایی اهداف انکشاف پایدار در شرایط حساس کنونی در کشور پرداخته و بر تقویت و گسترش هماهنگی میان نهادهای ملی و ادارات و موسسات بین المللی تاکید کردند.

نمایندگان سازمان ملل متحد، اتحادیۀ اروپا و شماری از سفارت‌خانه‌های خارجی مقیم کابل نیز از این طرح استقبال و حمایت خویش را از آن اعلام کردند.

هم‌چنان مسوولان و نمایندگان ادارات دولتی، نهادهای جامعۀ مدنی و سکتور خصوصی ضمن ابراز حمایت قاطع خویش، طرح‌ها و پیشنهادات شان را برای انجام بهتر امور ارائه کردند.

پس از بحث‌های مفصل فیصله گردید تا کمیتۀ اهداف انکشاف پایدار فعالیت خویش را در چهار گروه کاری متشکل از نمایندگان ادارات دولتی، سکتور خصوصی، نهادهای جامعه مدنی و جامعۀ بین المللی، ادامه دهد.

در عین‌حال قرار شد تا کمیتۀ اهداف پایدار درهر ماه دو بار جلسه نموده و فعالیت‌های انجام یافته، چالش‌ها و پیش‌رفت‌ها را به بررسی بگیرد و بر مبنای آن تصامیم و اقدامات لازم را روی دست گیرد.