اعلامیهٔ ریاست اجراییه در پیوند به روز جهانی آموزگار

شمع شدی شعله شدی سوختی

تا هنرت را به من آموختی

بهترین تبریکات و تمنیات خویش را به مناسبت روز جهانی معلم به همۀ آموزگاران باهمت، سرفراز و سخت‌کوش افغانستان از صمیم قلب تبریک و تهنیت عرض می‌داریم.

در سال‌های پسین، علی‌رغم همۀ چالش‌ها و مشکلات، نظام آموزش و پرورش افغانستان به کمک معلمان متعهد، وطن‌دوست و سخت‌کوش مسیر توسعه و پیشرفت را پیموده و خوش‌بختانه امروزه میلیون‌ها دختر و پسر در مکاتب افغانستان به کسب آگاهی و علم و دانش مشغول هستند.

از روز جهانی آموزگار در شرایطی گرامی‌داشت به عمل می‌آوریم که آموزگاران ما با مشکلات عدیده‌یی دست‌وپنجه نرم می‌کنند. هنوز در برخی از ولسوالی‌های افغانستان، معلمان زیر خیمه‌ها و کوه‌پایه‌ها به تعلیم و تربیت فرزندان این سرزمین می‌پردازند و هنوز هم گروه‌های افراطی و متحجر در برخی از مناطق، مانع رفتن دختران به مکاتب شده و سوگ‌مندانه، ده‌ها مکتب، از سوی گروه‌های هراس‌افگن مسدود است. معلمان افغانستان با عشق به کشورشان و با معاش و امکانات اندک شبانه‌روزی تلاش می‌ورزند که اولادمان از کاروان عقب نمانده و به آگاهی دست یابند.

حکومت وحدت ملی با درک اهمیت نظام آموزش و پرورش و با آگاهی از این‌ که زیرساخت و اساس توسعهٔ اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی هر جامعه‌یی از راه آموزش و پرورش می‌گذرد، تلاش می‌ورزد تسهیلات لازم را برای آموزگاران و نظام آموزش و پرورش فراهم سازد.

دوکتور عبدالله عبدالله

رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان