رییس اجراییه کشور در برنامهٔ مصونیت غذایی و تغذیه : آجندای ملی مصونیت غذایی و تغذیه ضامن سلامت جامعه است

دوکتور عبدالله عبدالله، رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان، در مراسم «راه‌اندازی آجندای ملیِ مصونیت غذایی و تغذیه و عضویت افغانستان در حرکت جهانی برای توسعه خدمات تعذی» گفت که عضویت افغانستان به عنوان شصتمین کشور دنیا در حرکت جهانی برای توسعه تغذی، یک گام مهم برای رفع چالش‌ها می‌باشد.

این برنامه امروز (۲۴ میزان) با حضور شماری از اعضای کابینه، نماینده‌گان شورای ملی، نماینده‌گان سازمان ملل متحد و کشورهای خارجی، سازمان‌های بین‌المللی، سکتور خصوصی و فعالان جامعه مدنی، به ابتکار ریاست دارالانشای شورای وزیرانِ ریاست اجراییه کشور برگزار شده بود.

رییس اجراییه کشور که در این ویژه برنامه به مناسبت روز جهانی غذا سخن می‌زد، گفت: ۴۱ درصد کودکانِ زیر سن پنج‌سال در کشور سوءتغذی‌اند و هنوز هم دسترسی به غذای مناسب یکی از چالش‌های جدی در افغانستان می‌باشد.

دوکتور عبدالله عبدالله علاوه کرد: آمارهای ارایه شده درباره کسانی‌که به غذای مناسب دسترسی ندارند، تکان‌دهنده است. رییس اجراییه کشور، ضمن موثر خواندن برنامهٔ محو پولیو (فلج اطفال)، بر ضرورت حمایت و همکاری جامعۀ جهانی و کشورهای تمویل‌کننده در این ارتباط تاکید نمود.

دوکتور عبدالله عبدالله هشدار داد که اگر متوجه این چالش‌ها نباشیم و تدابیر پیش‌گیرانه را روی‌دست نگیریم، پیامد منفی و ضرر آن، سلامت جامعه را با مشکل روبه‌رو خواهد ساخت که در نهایت بی‌ثباتی اجتماعی را به‌بار می‌آورد.

رییس اجراییه کشور ضمن تأکید بر اقدامات لازم برای تامین مصونیت غذایی شهروندان افزود: عضویت افغانستان به عنوان شصتمین کشور دنیا در حرکت جهانی برای توسعه تغذی یک گام مهم در این راستا برای رفع چالش‌ها می‌باشد.

دوکتور عبدالله عبدالله خاطر نشان ساخت: در گذشته پالیسی‌‌ها، روش‌ها و برنامه‌هایی برای مبارزه با سوء تغذی و تامین مصونیت غذایی در کشور وجود داشت؛ اما برای انسجام کارها و تطبیق بهتر اهداف مورد نظر، آجندای ملی مصونیت غذایی و تغذیه لازم بود.

رییس اجراییه کشور گفت: برنامهٔ آجندای ملی مصونیت غذایی و تغذیه برای هماهنگی و همکاری‌ میان دولت افغانستان و جامعه بین‌المللی تدوین گردید تا در زمینهٔ بهبود وضعیت موجود کار جدی‌تر صورت گیرد.

دکتور عبدالله عبدالله تصریح کرد: بهبود وضعیت معیشتی و دسترسی مردم به غذای مناسب یکی از تعهدات حکومت وحدت ملی است که باید در یک برنامه طولانی‌مدت دنبال شود.

در این برنامه، وزرای صحت، زراعت، خانم گیردا ویربورگ سکرتر جنرال برنامهٔ حرکت مصونیت غذایی، نماینده‌گان سازمان ملل متحد و سایر سازمان‌های بین‌المللی و کشورهای خارجی نیز پیرامون موضوع صحبت کردند. آنان گفتند: عدم دسترسی به غذای مناسب یکی از عوامل اصلی امراض متعدد در کشور می‌باشد.

همچنان، سازمان‌های بین‌المللی و کشورهای خارجی حمایت قاطع‌شان را از آجندای ملی مصونیت غذایی و تغذیه در افغانستان اعلام داشتند. در این برنامه، روی دلایل و پیامدهای سوء تغذی، عدم دسترسی شهروندان به غذای مناسب و راهکارهای لازم بحث همه‌جانبه صورت گرفت.

قرار شد که جلسات کمیتهٔ عالی مصونیت غذایی و تغذیه به صورت منظم و مداوم تحت ریاست رییس اجراییه کشور با حضور ۱۰ وزارت‌خانه و نماینده‌گان سازمان‌های بین‌المللی و کشورهای خارجی برگزار شود.