اعلامیۀ ریاست اجراییه در پیوند به حملۀ تروریستی بر شهر نیویارک

با تأسف آگاهی یافتیم که در یک حملۀ «تروریستی» در شهر نیویارک ایالات متحدۀ امریکا، هشت غیرنظامی کشته و 10 تن دیگر زخم برداشته‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، یک «وانت» با هجوم بر مسیر بایسکیل‌سواران باعث کشته و زخمی‌شدن شماری از شهروندان بی‌گناه امریکا گردیده است.

این حمله درحالی صورت می‌گیرد که شهر نیویارک ایالات متحده امریکا پیش از این شاهد بزرگترین رویداد تروریستی در سده‌های پسین بوده است. حادثۀ تروریستی یازدهم سپتمبر، معادلات جهانی را عوض کرد و جامعۀ جهانی را متوجه خطر هراس‌افگنی و تروریسم ساخت.

متأسفانه پس از سال‌ها از وقوع حادثۀ یازدهم سپتمبر، تروریسم و گروه‌های رادیکال، همچنان بزرگترین تهدید در برابر ملت‌های جهان می‌باشد. این خطر مشترک نیازمند اجماع و کار مشترک جهانی می‌باشد.

از جانب افغانستان، این حملۀ تروریستی را محکوم می‌کنیم و به خانواده‌های قربانیان و مردم دوست ایالات متحدۀ امریکا ابراز غم‌شریکی و همدردی می‌نماییم.

تعهد و ارادۀ مردم و حکومت افغانستان در مبارزه با گروه‌های تروریستی و تبهکار، قاطع و استوار است. مردم ما سال‌هاست در خط اول مبارزه با تروریسم قرار دارند و در این راستا، هزینه‌های سنگینی را متقبل شده‌اند. چنانچه همه‌روزه فرزندان این مرز و بوم، برای نجات کشورهای منطقه و جهان از شرِ هراس‌افگنی قربانی می‌دهند. در آخرین مورد، روز سه شنبه در یک حملۀ بزدلانۀ تروریستی در کابل، شماری از خانواده‌ها فرزندان‌شان را از دست دادند و به ماتم نشستند. اما این حملات نمی‌تواند تروریستان کور دل را به هدف رساند.

دوکتور عبدالله عبدالله

رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان