پیام ریاست اجراییه به مناسبت میلاد پیغمبر بزرگ اسلام حضرت محمد (ص)

میلاد با سعادت پیغمبر بزرگ دین مقدس اسلام و پیام‌آور روشنایی و نوید دهندۀ خیر و رستگاری را برای همۀ مردم مسلمان افغانستان و مسلمانان جهان تبریک و تهنیت می‌گوییم.

حضرت محمد (ص) درشرایطی به پا هستی نهاد که شبه جزیره عرب در گرداب جهالت، خرافات و تحجر مطلق به سر می‌برد. شرک٬ بت‌های دروغین و سنت‌های ناپسند اجتماعی در جامعه حاکم بود. استبداد، بی عدالتی، بردگی انسان‌ها به ویژه زن ستیزی و زنده به گورکردن نوزادان دختر، از روش‌های معمول مردمان عرب بود.

در مجموع، جامعه عرب در یک رکود مطلق قرار داشت، ارزش‌های والای انسانی و حقوق طبیعی انسان‌ها نقض می‌شد. ظالمان، مستکبران و دگم‌اندیشان با اعمال ضد انسانی و ظالمانۀ شان آزادی، عدالت، انسانیت، برابری و آرامش جمعی را از انسان‌ها سلب کرده بودند. در چنین وضعیت ناگوار اجتماعی با آمدن این مولود مبارک و با عظمت، اتفاق بزرگ و سرنوشت ساز در تاریخ اسلام به وقوع پیوست که پیام توحید، عدالت، وحدت، هم‌گرایی و همدلی را برای تمام بشریت در طول تاریخ٬ به ویژه جامعه آن روز٬ عرضه نمود.

در حقیقت میلاد پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) ارمغان آور یک زندگی عقلانی و رهایی انسان‌ها از چنگال خرافات، جنایت و جهل است.

خداوند کریم و رحیم (ج) با میلاد و فرستادن حضرت محمد (ص) راه درست و وحیانی را برای بشریت و بندگان خالص خود نشان داد تا انسان‌ها را به سوی کمال و سعادت دنیوی و اخروی رهمنون سازد. پیامبر (ص) پایه‌های ظلمت و تاریکی را از بین برد. از حقوق مستضعفان دفاع کرد. در برابر انسان‌های مستبد و مستکبر مبارزه نمود و بشریت را به سوی دین نجات بخش اسلام و زندگی استوار بر توحیدی دعوت کرد.

حضرت محمد (ص) مکتب اسلام را برای درست زیستن، درست اندیشیدن و قرآن شریف را به عنوان قانون الهی برای بشریت ارایه کرد تا انسان‌ها زندگی خود را در سایه ارزش‌های والای اسلامی و حفظ کرامت انسانی سپری نمایند. در دین حضرت محمد (ص) معیار زندگی؛ صلح جویی، آزادی، برادری و برابری، زهد و پارسایی، عقلانیت و خردورزی می باشد. پیامبر (ص) برای تحقق ارزش‌های دینی در برابر ناهمواری‌ها و افراط‌گرایی ها ایستاد تا ریشه‌های آن را از جامعه برچیند.

در حالی‌که دین مقدس اسلام بشریت را به‌ سوی صلح و برابری، وحدت و همگرایی و سعادت وکمال دعوت می‌کند٬ از خشونت، افراطیت، ظلم و ستم برعلیه انسان‌ها سخت نفرت دارد و آن را یک عمل زشت و ضد دینی می‌داند. اما با تاسف شماری از انسان‌های جاهل با تفسیر نادرست از دین، اعمال ضد انسانی را انجام می‌دهند و با عملکرد ناصواب آنان، جوامع اسلامی در آتش افراطیت و بنیادگرایی می سوزد. جنایت، قتل و کشتار افراد بی‌گناه علی الخصوص زنان و کودکان بنام دین، هر روز در جوامع اسلامی اتفاق می‌افتد.

بنابراین، مسلمانان بیشتر از هر زمان دیگر، نیازمند مراجعه به منابع اصیل دینی و سیره پیامبرگرامی اسلام (ص) می باشند تا از شر افراط‌گرایان دینی نجات یابند.

به برکت میلاد با سعادت نبی کریم (ص) از خداوند کریم و رحیم برای تمام مسلمانان وحدت، هم‌گرایی، همدلی و برای کشورهای اسلامی صلح، امنیت و آرامش آرزو می‌نماییم و آرزومند هستیم که تمام مسلمانان جهان با استفاده از این فرصت، برای هم‌گرایی جوامع اسلامی تلاش کنند و با تروریزم و افراط‌گرایی که لکه ننگی برجبین مسلمانان شمرده می‌شود، مبارزه نمایند تا باشد که آموزه‌های دینی به صورت شایسته و بایسته در کشورهای اسلامی نهادینه شده و ریشه‌های افراطیت و جهالت خشکانیده شود.

جا دارد تا در این لحظات پرمیمنت یکبار دیگر متوجه مسوولیت‌های ملی و ایمانی خویش شویم و با الگوبرداری از سیره مطهر پیامبر (ص)‌ در راه خدمت به ملت و تحقق صلح و ثبات در کشور گام برداریم.

دکتور عبدالله عبدالله

رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان