رییس اجراییه کشور با صدراعظم قزاقستان دیدار کرد

جلالتمآب دوکتور عبدلله عبدالله، رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان، امروز (جمعه) در حاشیۀ نشست سران حکومت‌های شانگهای در شهر سوچی روسیه، با جلالت‌مآب باقی‌جان ساگین‌تایف صدراعظم قزاقستان، دیدار و ملاقات کرد.

در این دیدار، صدراعظم قزاقستان از توسعه و بهبود مناسبات دوجانبه میان آستانه و کابل سخن زد و گفت که کشورش آمادۀ هر نوع همکاری در عرصۀ امنیتی- تخنیکی با افغانستان می‌باشد.

آقای ساگین‌تایف، اضافه کرد که قزاقستان آماده است که همانند گذشته در رشته‌های مختلف بورسیه‌هایی را به محصلین افغانستان ارایه کند.

صدراعظم قزاقستان ضمن تأکید بر گسترش دادوستد تجاری میان دو کشور گفت که در سطح بین‌المللی از مواضع افغانستان در عرصۀ تأمین امنیت و مبارزه با تروریسم حمایت می‌کنند.

در ادامه، دوکتور عبدالله عبدالله، همکاری‌های امنیتی میان افغانستان و قزاقستان را مهم خواند و گفت که ما هم اکنون در جنگ با داعش و سایر گروه‌های هراس‌افگن قرار داریم و مصمم هستیم که گروه تروریستی- تکفیری داعش را سرکوب و نابود سازیم. اما رییس اجراییه کشور در این زمینه خواستار همکاری کشورهای منطقه و جهان شد.

دوکتور عبدالله عبدالله، تروریسم را دشمن مشترک همۀ کشورهای منطقه خواند و گفت که در صورت نیاز، کابل و آستانه باید به تبادلۀ اطلاعات در بخشی امنیتی بپردازند.

رییس اجراییه کشور از جانب قزاقستان خواست که از عضویت دایمی افغانستان در سازمان همکاری منطقه‌یی شانگهای حمایت نمایند.

دوکتور عبدالله عبدالله خاطر نشان ساخت که در روزهای نزدیک موافقت‌نامۀ ترانزیتی میان افغانستان و ازبکستان به امضا می‌رسد و این موضوع در گسترش روابط تجاری و ترانزیتی با قزاقستان نیز نقش ارزنده خواهد داشت.