رییس اجراییه افغانستان به صدراعظم تاجیکستان: داعش در زمستان پیش‌رو در شمال افغانستان تار و مار می‌شود

جلالت‌مآب دوکتور عبدالله عبدالله، رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان، پس از چاشت امروز (جمعه) در حاشیۀ نشست سران حکومت‌های سازمان شانگهای با جلالت‌مآب قاهر رسول‌زاده صدراعظم تاجیکستان دیدار و ملاقات کرد.

در این دیدار، صدراعظم تاجیکستان گفت که در مناسبات دو جانبۀ افغانستان و تاجیکستان به ویژه در عرصۀ بازرگانی پیشرفت‌‌های خوبی صورت گرفته است.

وی گفت که تاجیکستان در مجامع بین‌المللی از مواضع افغانستان حمایت می‌کند و تأمین صلح و ثبات در افغانستان را به مثابۀ تأمین صلح در تاجیکستان، منطقه و جهان می‌داند.

آقای رسول‌زاده، نگرانی‌های کشورش را از ناامنی‌ها در شمال افغانستان مطرح کرد و گفت که نا امنی بر دادوستد تجاری میان دو کشور تأثیر منفی می‌گذارد.

صدراعظم تاجیکستان، بر نقش سازمان شانگهای در بازسازی افغانستان و تأمین صلح و ثبات در کشور تأکید ورزید و گفت که تاجیکستان از عضویت کامل افغانستان در سازمان شانگهای حمایت می‌کند.

قاهر رسول‌زاده، بر پیگری و تعقیب پروژه‌های مشترک و بزرگ منطقه‌یی از جمله کاسا یک هزار تأکید کرد و گفت که خودکفایی افغانستان در عرصۀ تأمین انرژی آرزوی ماست.

صدراعظم تاجیکستان باردیگر تأکید کرد که تاجیکستان، تأمین صلح در افغانستان را به معنای امنیت و مصونیتِ کشورهای آسیای مرکزی محسوب می‌کند.

در ادامه، دوکتور عبدالله عبدالله، رییس اجراییه کشور، از همکاری‌های تاجیکستان با مردم افغانستان در عرصه‌های مختلف به‌ویژه در عرصۀ تأمین انرژی برق قدردانی کرد و گفت که حکومت افغانستان کار را در زمینۀ نهایی‌سازی کاسا یک هزار به گونۀ جدی ادامه می‌دهد.

رییس اجراییه افغانستان گفت که آنها تشویش‌ها و نگرانی‌های تاجیکستان را درک می‌کنند و با قاطعیت در برابر همۀ گروه‌های تروریستی به ویژه داعش مبارزه می‌نمایند.

دوکتور عبدالله عبدالله با بیان این‌که در زمستان پیش رو ضربات سختی بر گروه تروریستی داعش در شمال افغانستان وارد خواهد شد، افزود که در حال حاضر ضربه‌یی‌که داعش در افغانستان دیده است، در هیچ گوشه‌یی از جهان متحمل نشده است. سران داعش در افغانستان نابود شده‌‌اند.

رییس اجراییه افغانستان، از قربانی‌ها و مبارزات نیروهای امنیتی و مردم افغانستان در مبارزه با هراس‌افگنی یاد کرد و گفت که تاجیکستان باید به کشورهایی‌که به مبارزۀ ما با هراس افگنی شک دارند، این موضوع را روشن سازد.

رییس اجراییه کشور خاطر نشان ساخت که کار روی موافقت‌نامۀ استراتژیک میان کابل و دوشنبه ادامه دارد. هرچند روابط دو کشور و دو مردم هم اکنون در سطح بالایی از دوستی و همکاری قرار دارد.