گزارش جلسۀ شورای وزیران جمهوری اسلامی افغانستان

جلسۀ شورای وزیران جمهوری اسلامی افغانستان، امروز دوشنبه ( ۱۸ جدی)، تحت ریاست جلالت‌مآب دوکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت وحدت ملی برگزار شد.

رییس اجراییه کشور در سخنان مقدماتی‌اش، رأی اعتماد دوبارۀ مجلس به وزیر انرژی و آب را نتیجۀ زحمات، تلاش‌ها و کار وی در زمینۀ بازسازی کشور عنوان کرد.

در ادامه، دوکتور عبدالله عبدالله در پیوند به بحث‌ها دربارۀ تذکرۀ الکترونیک گفت که بحث تذکرۀ برقی به هویت ملی مردم افغانستان مربوط است.

رییس اجراییه افغانستان با ابراز این‌که بحث تذکره نباید باعث افتراق میان مردم شود، گفت: هر تصمیمی‌که دربارۀ تذکره گرفته می‌شود، باید دربارۀ آن اجماع نظر وجود داشته باشد. بحث دربارۀ هویت شهروندان نیازمند گفتمان عمومی می‌باشد و این موضوع باید باعث یکپارچگی میان مردم شود.

دوکتور عبدالله عبدالله با تأکید بر این‌که از پروسه‌یی‌که در آن نظر عموم مردم لحاظ شود حمایت می‌کند، گفت که در پهلوی جنبه‌های سیاسی و حقوقی قضیه، نظریات مردم بسیار مهم است.

رییس اجراییه تأخیر در توزیع تذکرۀ برقی را موجه خواند و گفت که پروسۀ توزیع تذکرۀ برقی زمانی آغاز خواهد شد که قناعت عموم فراهم شود. مهمترین مسأله حفظ وحدت مردم است. در نتیجۀ تصامیمی که گرفته می‌شود، نباید یک بخشی از مردم خود را به‌کنار بدانند.

مقاومت فصل درخشان تاریخ افغانستان

دوکتور عبدالله عبدالله با اشاره به اظهارات یکی از اعضای مجلس دربارۀ قهرمان ملی کشور گفت که نظام کنونی نتیجۀ مقاومت مردم افغانستان است و مقاومت برای یک افغانستان مستقل و واحد بود.

رییس اجراییه حکومت وحدت ملی با بیان این‌که دورۀ مقاومت یک فصل درخشان برای مردم افغانستان است، گفت که امروزه نقش قهرمان ملی در سطح جهان شناخته شده است. بنابراین، در وضعیت حساس کنونی که هنوز هم افغانستان مورد تهاجم قرار دارد و گروه‌های تروریستی از مردم قربانی می‌گیرند، باید در مسایل ملی سلامت کشور، ثبات و استحکام نظام را در نظر داشته باشیم.

وارد شدن ضربات سخت بر گروه منفور داعش

رییس اجراییه کشور از ضربات سنگین بر پایگاههای گروه تروریستی داعش در شمال و شرق کشور سخن زد و گفت که در نتیجۀ ضربات هوایی و عملیات‌ نیروهای امنیتی، رهبران دستِ دوم و سوم داعش کشته شده‌اند.

رییس اجراییه با رد اظهارات برخی‌ها مبنی بر اینکه ارادۀ مقابله با داعش وجود ندارد، گفت که چنین تصوری از اساس نادرست می‌باشد. زیرا، از همان آغاز فعالیت داعش در افغانستان، مقابله با این گروه نادیده گرفته نشده و مردم افغانستان در صف اول در برابر داعش مقاومت کردند.

دوکتور عبدالله عبدالله به سرکوب و از میان برداشتن داعش ابراز امیدواری کرد و گفت که این «گروه منفور» در میان مردم افغانستان جای نخواهد داشت.

رییس اجراییه با بیان اینکه سیاسیون نسبت به علاقمندیشان در خصوص مجرای ورود داعش به افغانستان سخن می‌زنند، اما واقعیت این است که این گروه تروریستی دشمن بشریت است.

بازداشت دهها گروه اختطاف‌چی

رییس اجراییه حکومت وحدت ملی اعلام کرد که در روزهای پسین دهها گروپ اختطافگر در کابل و ولایات دستگیر شدهاند؛ گروههاییکه با تروریستان هم دستی و ارتباط داشتهاند.

دوکتور عبدالله عبدالله از بازداشت شماری از اعضای گروه تروریستی داعش در کابل نیز خبر داد.

دربارۀ پناه‌‌گاه طالبان اجماع نظر وجود دارد

دوکتور عبدالله عبدالله در واکنش به اظهارات برخی چهره‌های سیاسی، گفت که در میان مردم افغانستان و نیروهای امنیتی کشور، دربارۀ پناه‌گاه‌های طالبان و دیگر گرو‌های تروریستی، اجماع نظر وجود دارد. امروزه دنیا هم متقاعد شده است که پایگاه‌های رهبران طالبان در کجا است؟ موقعیت مراکز طالبان و سایر گروه‌های تروریستی روشن است و اظهارات خلاف واقعیت، به وجهۀ ادعاکنندگان آسیب می‌رساند.

از منافع مردم چشم‌پوشی نمی‌کنم

دوکتور عبدالله عبدالله خاطرنشان ساخت: این‌که ما صحبت نکرده‌ایم و گپ نزده‌ایم به این معنی نیست که حرفی برای گفتن نداریم. این‌که حکومت وحدت ملی چگونه شکل‌ گرفت و حوادث و تحولات به کدام سو حرکت نمود، مشخص است. ما در صحبت‌ها و تصمیم‌های خود همواره منافع ملی را در نظر گرفته‌ایم و هیچ‌گاه از منافع مردم چشم‌پوشی نکرده‌ایم و نمی‌کنیم.

وی تأکید کرد: نمی‌خواهیم تجربه‌های گذشته و آسیب‌های مراحل قبلی تکرار شود. در تصمیم‌گیر‌ی‌های خود باید روند کنونی را تقویت نماییم تا مردم به رفاه و آسایش دست یابند. قوت مردم افغانستان در وحدت آنان نهفته است.

در ادامه، طبق دستور کار مجلس، مسوولان نهادهای امنیتی، دربارۀ اوضاع امنیتی کشور و پیشرفت‌ها در مبارزه با تروریسم گزارش دادند.

وزیر دفاع ملی گفت که در هفته گذشته در نتیجۀ ضربات هوایی و عملیات خاص نیروهای امنیتی، 282 تن از نیروهای دشمن کشته و 469 تن دیگر زخم برداشته‌اند.

وزیر دفاع ملی ابراز داشت که در ضربات هوایی نیروهای امنیتی در ولایت جوزجان و ننگرهار، تلفات سنگینی بر گروه تروریستی داعش وارد شده است. وزیر دفاع ملی گفت که تنها 23 داعشی در درزاب و 63 تن دیگر در اچین کشته شده‌اند و عملیات نیروهای امنیتی بر ضد گروه‌های تروریستی همچنان ادامه می‌یابد.

مسوولان وزارت امور داخله نیز از مؤثر بودن عملیات‌ نیروهای امنیتی بر ضد گروه‌های هراس‌افگن سخن زده و عامل اصلی موفقیت‌ها در مبارزه با تروریسم را هماهنگی خوب میان نیروهای امنیتی عنوان کردند.

سپس، رییس اجراییه حکومت وحدت ملی، از عملیات ثمربخش نیروهای امنیتی برضد گروه‌های هراس‌افگن ستایش کرد و گفت که دست‌آوردهای پسین در مبارزه با تروریسم باید با مردم در میان گذاشته شود.

دوکتور عبدالله عبدالله به‌گونۀ نمونه از عملیات اخیر در ولسوالی امام صاحب کندز نام برد و گفت که در این عملیات، دست‌کم 90 عضو گروه طالبان و داعش کشته شدند و یکی از موفق‌ترین عملیات در سال‌های اخیر بود که در نتیجۀ آن، مراکز مستحکم هراس‌افگنان از بین برده شد.

دوکتور عبدالله عبدالله گفت که در ضربات هوایی اخیر نیروهای امنیتی و حمایت قاطع، مرکز اصلی داعش مورد حمله قرار گرفته است و مردم از این ناحیه ابراز خرسندی کرده‌اند.

طبق دستور کار نشست، وزارت مالیه دربارۀ مصرف بودجۀ سال 96 گزارش ارایه کرد. بر بنیاد این گزارش، در سال گذشتۀ مالی، 92 فیصد بودجه عادی و 67 فیصد بودجه انکشافی به مصرف رسیده است.

حاجی محمد محقق، معاون ریاست اجراییه از مسوولان وزارت مالیه دربارۀ شایعاتِ قطع بودجۀ ساخت بندهای آب گردان در مناطق مرکزی پرسید. معین وزارت مالیه، شایعات متذکره را رد کرد و گفت که بودجه بندهای آب گردان مناطق مرکزی پابرجاست.

سپس، وزارت اقتصاد دربارۀ طرح ایجاد مرکز خدمات تخنیکی و ترمیماتی وسایط نقلیۀ موتوری جاده‌یی گزارش ارایه کرد. اعضای شورای وزیران، روی کار مشترک سکتور خصوصی و دولتی دربارۀ ترمیم وسایط دولتی تأکید کردند و کمیته‌یی را موظف ساختند تا در خصوص این موضوع بررسی‌های نهایی را انجام داده و گزارش خویش را ارایه نمایند.

طبق آجندای جلسۀ شورای وزیران، معاون ادارۀ اراضی افغانستان، دربارۀ فعالیت‌ها، دست‌آوردها، برنامه‌های کلیدی و چالش‌های ادارۀ اراضی گزارش مفصل ارایه کرد.

رییس اجراییه حکومت وحدت ملی، از کارکرد ادارۀ اراضی افغانستان سپاس‌گزاری کرد و گفت که ادارۀ اراضی با ارایۀ راهبرد درازمدت تهداب خوبی را اساس گذاشته است. اما دوکتور عبدالله عبدالله از مسوولان ادارۀ اراضی خواست که با درنظرداشت زمان و مکان، در برنامۀ استراتژیک خویش انعطاف‌پذیری را در نظر بگیرند.

در پی آن، وزارت امور شهرسازی و مسکن، از پیشرفت کار برنامۀ کمپلکس اداری دارالامان و ولایات به جلسه گزارش داد. بر بنیاد فیصلۀ رهبری دولت، 100 هکتار زمین برای ساخت کمپلکس اداری دارالامان اختصاص یافته که شامل 31 باب ساختمان اداری برای نهادهای مستقل دولتی و وزارت‌خانه‌ها می‌شود.

رییس اجراییه کشور تأکید ورزید که اولویت‌بندی طرح و دیزاین ساختمان‌ها باید مطابق به ضرورت و نیازهای ادارات باشد و به اداره‌ها اولویت داده شود که یا تعمیر کرایی دارند و یا دارای ساختمان فرسوده و کهنه می‌باشند.

دوکتور عبدالله عبدالله به وزارت شهرسازی هدایت داد که در کمپلکس اداری، ساخت یک تالار بزرگ برای نشست‌های عمومی و کلان کشوری را نیز در نظر داشته باشند. همچنان، در نظرگرفتن ترانسپورت و سیستم فاضلاب از پیشنهادهای دیگر مجلس بود.

معاون دوم ریاست اجراییه نیز گفت که باید اولویت به اداره‌هایی داده شود که تعمیرشان مشکل دارد و یاهم در موقعیت نامناسب قرار دارند.

در ادامه، ادارۀ ملی آماده‌گی مبارزه با حوادث دربارۀ کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان ناشی از خشکسالی در ولایات غور و بادغیس به جلسه گزارش داد.

رییس اجراییه از اداره‌های مسوول خواست که از تمام امکانات برای رسیدگی به مطالبات مردم این دو ولایت محروم و آسیب‌پذیر کار بگیرند و در صورت ضرورت از کمک‌های دو و نیم میلیون دالری کشور دوست قزاقستان که به شهرک حیرتان رسیده است، استفاده نمایند.

طبق دستور کار نشست، ادارۀ ارگان‌های محل دربارۀ توزیع نمرات زمین رهایشی برای خانواده‌های شهدا و معلولان نیروهای دفاعی و امنیتی ولایت پنجشیر گزارش ارایه کرد.

معاون ارگان‌های محل گفت که چند سال پیش زمین به‌جای خانواده‌های قربانیان نیروهای امنیتی به افراد غیرمستحق توزیع شده است. رییس اجراییه کشور هدایت داد که عاملان این کار باید مورد پیگرد قرار بگیرند.