‌‌‌رییس اجراییه افغانستان با هیأت شورای امنیت سازمان ملل متحد دیدار کرد

دوکتور عبدالله عبدالله، رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان، روز یک‌شنبه (۲۴ جدی) در دفتر کارش در قصر سپیدار با هیأت بلندپایۀ شورای امنیت سازمان ملل دیدار و ملاقات کرد.

در این دیدار، دو طرف دربارۀ مسایل منطقه‌یی، مبارزه با تروریسم، مواد مخدر، رسیده‌گی به پناه‌گاه‌های تروریستان، تخطی‌های مرزی در شرق کشور، تعزیرات علیه گروه‌های تروریستی به ویژه طالبان صحبت کردند.

همچنان، هیأت شورای امنیت سازمان ملل متحد در پیوند با پروسۀ مردم‌سالاری، اصلاحات و حکومت‌داری خوب، برنامه‌‌‌های اقتصادی و توسعه‌یی حکومت وحدت ملی با رییس اجراییه بحث و تبادل نظر کردند.

نخست، خیریت عمروف سفیر قزاقستان در سازمان ملل متحد و رییس دوره‌یی شورای امنیت سازمان ملل که در رأس این هیأت قرار داشت، گفت که آنان آمده‌اند تا با اقشار مختلف جامعۀ افغانستان دیدار نمایند و در نتیجه با تحلیل وضعیت، در زمینۀ همکاری‌ها و کمک‌های شان با افغانستان برنامه‌ریزی کنند.

سپس، خانم نیکی هیلی، نمایندۀ امریکا در سازمان ملل دربارۀ اصلاحات انتخاباتی، مبارزه با مواد مخدر و وضعیت سیاسی افغانستان صحبت کرد.

سپس، نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل، بر همکاری و کمک با افغانستان در بخش مبارزه با تروریزم، تحت فشارقراردادن حامیان تروریستان و همچنان کمک در توسعه و بازسازی افغانستان تأکید ورزیدند.

رییس اجراییه افغانستان، تشریف‌آوری هیأت شورای امنیت سازمان ملل به کابل را خوش‌آمدید گفت و بررسی‌های آنان از وضعیت کشور را مهم عنوان کرد.

دوکتور عبدالله عبدالله ضمن توضیح وضعیت کشور، از کارکردها و چالش‌های حکومت وحدت ملی یادآوری کرد و گفت که در سه سال گذشته‌، فرصت‌هایی را در زمینۀ اصلاحات و حکومت‌داری بهتر از دست داده‌ایم.

رییس اجراییه کشور گفت که حکومت وحدت ملی یک تجربۀ نو در افغانستان بود و اکنون طرف‌های تشکیل‌دهندۀ دولت، به کار مشترک متعهد هستیم.

رییس اجراییه کشور بر غیرمتمرکزسازی نظام اداری و بروکراتیک در کشور تأکید ورزید و گفت که تمرکز بیش از حد تصامیم در مرکز، دشواری‌هایی را به وجود آورده است.

 

دوکتور عبدالله عبدالله، در زمینۀ چالش‌ها و پیشرفت‌ها در مبارزه با تروریسم سخن زد و گفت که مردم افغانستان در دفاع از سرزمین‌شان و مبارزه با هراس‌افگنان جهانی، بیشترین قربانی را پرداخته‌اند.

رییس اجراییه کشور افزود که ما همواره در پی اصلاحات مستمر و دوام‌دار بوده‌ایم و باور داریم که اصلاحات پیوسته شرط اساسی تغییرات محسوب می‌شود.

رییس اجراییه کشور با اشاره به افزایش فاصله میان مردم و حکومت گفت که امیدواریم در فرصت‌های پیش‌رو با فعالیت‌های مؤثر در زندگی روزمرۀ مردم وضعیت را بهبود ببخشیم.

دوکتور عبدالله عبدالله بر ارادۀ جدی خویش در راستای برگزاری انتخابات و اصلاحات بنیادین در کمیسیون‌های انتخاباتی تأکید ورزید و گفت که حکومت در نتیجۀ یک انتخابات بد به وجود آمد و طبیعتاً دشواری‌هایی را به همراه داشت. اما رییس اجراییه از ارادۀ قاطع حکومت برای اصلاحات در روند انتخابات سخن زد.

دوکتور عبدالله عبدالله خاطر نشان ساخت که آنان به برگزاری انتخابات متعهد هستند و انتخابات پارلمانی، ریاست جمهوری و شورای ولسوالی‌ها در زمان تعیین شده برگزار خواهد شد.

رییس اجراییه حکومت وحدت ملی، از برنامه‌های اقتصادی حکومت یاد کرد و گفت که پروژه‌های توسعه‌یی کوچک و بزرگ در سراسر کشور راه‌اندازی شده است. دوکتور عبدالله عبدالله از برنامۀ میثاق شهروندی به عنوان یک پروژۀ مهم و تأثیرگذار در زندگی مردم که در سال‌های پسین راه اندازی شده است، یادآوری کرد.

رییس اجراییه کشور گفت که حکومت برنامه‌هایی در زمینۀ ارتقای ظرفیت در سطوح مختلف دارد.

در این نشست همچنان محترم الحاج محمدمحقق معاون دوم ریاست اجراییه٬‌ محترم صلاح‌الدین ربانی وزیر امورخارجه و محمودصیقل نماینده دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد حضور داشتند.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل از کشورهای ایالات متحدۀ امریکا، چین، بریتانیا، روسیه، فرانسه، سویدن، پولند، قزاقستان، بولیویا، ایتوپیا، کویت، هالند، پیرو، گینه و ساحل عاج در این نشست حضور داشتند.