مرکز واحد طی مراحل صادرات گمرکی در کابل گشایش یافت

مرکز واحد طی مراحل صادرات گمرکی، امروز (پنجشنبه، 5 دلو) از سوی دوکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییۀ حکومت وحدت ملی، در کابل گشایش یافت.

این مرکز که به منظور ایجاد سهولت، بهبود و افزایش صادرات کالاهای تجارتی افغانستان با همکاری USAID ایجاد شده است؛ گام بزرگ در راستای رسیدن کالاهای تجارتی افغانستان به بازارهای جهانی به شمار می‌رود.

رییس اجراییه در مراسم گشایش این مرکز گفت: افزایش صادرات افغانستان و پیدا کردن بازارهای جهانی برای کالاهای صادراتی این کشور، از اولویت‌های حکومت بوده است. چون افزایش صادارت کالاهای بازرگانی، تأثیر مستقیم بالای تجارت، زراعت و تولیدات داخلی کشور دارد.

رییس اجراییه افزود: هرچند مشکلات از جمله نا امنی بر سر راه سرمایه‌گذاران و تجار ملی وجود دارد؛ اما حمایت حکومت همیشه با سرمایه‌گذاران، سکتور خصوصی و نهادهای مرتبط بوده.

دوکتور عبدالله عبدالله همچنان افزود: دشمنان مردم افغانستان در پی آسیب رساندن به مردم و کشور هستند، اما سرمایه‌گذاران در پی آبادی و بهبود وضعیت اقتصادی مردم و بلند رفتن ظرفیت‌های اقتصادی کشور. بناً حکومت و نهادهای بین‌المللی در کنار شما است.

دوکتور عبدالله عبدالله در بخشی از سخنان‌اش از حکومت امریکا و اداره‌ انکشافی ایالات متحده امریکا یا USAID نیز به خاطر کمک‌های شان سپاسگزاری نمود.

در این برنامه آقای جان بس سفیر ایالات متحدۀ امریکا برای افغانستان گفت: حکومت و مردم ایالات متحدۀ امریکا، در کنار مردم افغانستان بوده و از حکومت افغانستان و برنامه‌های اقتصادی آن حمایت می‌کند. آقای جان بس افزود: ما نیز تلاش خواهیم کرد تا زمینه‌ صادرات کالاهای بازرگانی افغانستان به بازارهای جهانی فراهم شود و در این راستا همکاریم.

بعد همایون رسا وزیر تجارت و صنایع کشور با ارایه‌ طرح‌های سهولت بخش در بخش صادرات، گفت: ما متعهد هستیم تا این دیدگاه حکومت وحدت ملی را که افغانستان از یک کشور وارداتی به یک کشور صادراتی مبدل گردد، محقق سازیم. آقای رسا افزود: کمیته‌یی به منظور هم‌آهنگ سازی هرچه بهتر و بیشتر روند صادراتی کشور، میان سکتور خصوصی و نهادهای مرتبط تحت ریاست دوکتور عبدالله عبدالله ایجاد شده است و موافقت نامه‌ بازرگانی میان حکومت افغانستان و حکومت ازبکستان به امضا رسیده است که از طریق آن کشور، کالاهای صادراتی افغانستان به کشورهای روسیه، چین، قزاقستان و حتا ژاپن و کوریا صادر خواهد شد.

سپس خان جان الکوزی معاون اتقاق‌های تجارت و صنایع کشور، از حمایت‌های بی دریغ حکومت وحدت ملی از سکتور خصوصی سپاسگزاری نموده، افزود: هنوز مشکلات در این زمینه وجود دارد و ما امیدواریم که حکومت اقدامات بیشتر در رفع این مشکلات انجام دهد.