اعلامیۀ ریاست اجراییه در پیوند به حملۀ وحشیانۀ تروریستان در کابل

دهشت‌افگنان کوردل امروز با حملۀ وحشیانه در مقابل شفاخانۀ جمهوریت در کابل صدها تن از مردمان بی‌گناه را به خاک و خون کشانیده و عمق خون‌خواری و جبونی‌شان را به نمایش گذاشتند.

چنانچه مردم افغانستان می‌دانند در روزهای اخیر حملات تروریستی بر اماکن عمومی، نهادهای کمک‌رسان داخلی و خارجی و پاسگاه‌های نظامی افزایش یافته است. افزایش حملات تروریستی ارتباط مستقیم به فشارهای جامعه جهانی بر حامیان تروریسم و دهشت‌افگنان دارد. مردم افغانستان دربارۀ لانه‌ها و مراکزی که سال‌هاست آن‌ها را هدف قرار می‌دهد، شکایت کرده و خواستار مداخله و رسیده‌گی جامعه جهانی برای برچیدن این پایگاه‌ها شده‌اند. امروز جهان به ندای مردم افغانستان لبیک گفته و فشارهای بی‌سابقه را بر حامیان منطقه‌ای تروریستان و لانه‌های آنان وارد کرده است.

تروریست‌پروران با تشدید حملات انتحاری و انفجاری، از یک سو در پی کاهش فشارهای جامعه بین‌المللی و از جانب دیگر، به دنبال انتقام‌گیری هستند. اما آن روز فرا می‌رسد که کشورهای تروریست‌پرور، به خاطر ریختاندن خون صدها و هزاران انسان بی‌گناه مورد بازپرس قرار گیرند.

برای مقابله با تجاوز آشکار خارجی و قتل عام شهروندان بی‌گناه، مسوولیت رهبران سیاسی افغانستان، مقام‌های دولتی و نخبگان جامعۀ ما به مراتب سنگین‌تر شده است. امروزه برای مقابله با جنایت‌های ضدبشری و هولناک تروریستان و حامیان خارجی‌شان، نیازمند بسیج عمومی و همگانی هستیم.

به شهدای حادثۀ تروریستی امروز بهشت برین و به زخمی‌ها شفای عاجل و به خانواده‌های قربانیان تسلیت عرض می‌داریم.

 

دوکتور عبدالله عبدالله

رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان