رییس اجراییه با وزیر دفاع چک ملاقات کرد

دوکتور عبدالله عبدالله، رییس اجراییه افغانستان، روز سه شنبه (۱۰ دلو) در دفتر کارش در قصر سپیدار با خانم کارله سلکتووه وزیر دفاع چک دیدار و ملاقات کرد.

در این دیدار، رییس اجراییه کشور سفر وزیر دفاع چک را در شرایط کنونی به کابل نشان‌دهندۀ تعهد این کشور به همکاری با افغانستان عنوان کرد.

دوکتور عبدالله عبدالله، روابط افغانستان و چک را تاریخی و دیرینه خواند و گفت که کشور شما در افغانستان جایگاه ویژه‌یی دارد.

در ادامه، رییس اجراییه دربارۀ اوضاع امنیتی افغانستان صحبت کرد و گفت که مردم ما در حال جنگ با گروه‌های تروریستی منطقه‌یی و جهانی هستند و در مبارزه با این گروه‌ها قربانی داده‌اند.

دوکتور عبدالله عبدالله افزود که مراکز و پایگاه‌های همۀ تروریست‌هایی که در افغانستان می‌جنگند در خاک پاکستان قرار دارد.

سپس، وزیر دفاع چک، ضمن تسلیت بابت حوادث پسین در کابل و ولایات کشور، گفت که آمده‌اند تا تعهد دوام‌دارشان را به حمایت از مردم و دولت افغانستان اعلام بدارند.

خانم کارله سلکتووه، آماده‌گی کشورش را برای آموزش پیلوت های افغانستان ابراز داشت و گفت که جمهوری چک آماده است که شمار سربازان‌شان را در افغانستان افزایش ببخشند. او بر ادامۀ حضور موثر کشورش در افغانستان تأکید کرد و گفت که نیروهای چک در افغانستان سرگرم آموزش نیروهای امنیتی افغانستان هستند و این برنامه ادامه می‌یابد.

وزیر دفاع چک گفت که به تازه‌گی به وزارت دفاع کشورش منصوب شده است و به دلیل جایگاه ویژه‌یی که افغانستان نزد آن‌ها دارد، به کابل سفر کرده است.