گزارش جلسۀ شورای وزیران جمهوری اسلامی افغانستان

جلسۀ شورای وزیران، امروز (دوشنبه، ۱۶ دلو) تحت ریاست جلالت‌مآب دوکتور عبدالله عبدالله، رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان، در ساختمان جدید شورای وزیران برگزار گردید.

نخست، رییس اجراییه کشور با اشاره به حوادث روزهای پسین در کابل و برخی ولایات، یک‌بار دیگر با خانواده‌های قربانیان ابراز همدردی کرد و به روح شهدا اتحاف دعا نمود.

دوکتور عبدالله عبدالله، خواستار تدابیر بیشتر برای تأمین امنیت پایتخت شد و گفت که نهادهای امنیتی برنامه‌های عملی برای تأمین امنیت و جلوگیری از حملات تروریستی ترتیب نمایند.

رییس اجراییه کشور همچنان، افتتاح تعمیر جدید جلسات شورای وزیران را تبریک گفت و از وزرا و مسوولان دولتی به خاطر حوصله‌مندی‌شان در تالار قبلی‌که از ظرفیت لازم برخوردار نبود، ابراز امتنان کرد.

در ادامه، رییس اجراییه کشور دستور کار شورای وزیران را بر شمرد:

ارایۀ گزارش از اوضاع امنیتی کشور؛

گزارش اجراآت کمیتۀ بین‌الوزارتی سازمان تجارت جهانی؛

پیشنهاد شرکت تولیدی رحمت ساحل محمد، مبنی بر سرمایه‌گذاری در بخش صنعت چوب و تولیدات موبل و فرنیچر در ولایت کنر؛

وضعیت آلوده‌گی هوا در شهر کابل؛

گزارش اجراآت ربع چهارم سال 1395، ربع اول، دوم و سوم سال 1396 پیرامون عمل ملی قطعنامه 1325 شورای امنیت سازمان ملل متحد (زنان، صلح و امنیت)؛

گزارش اجراآت کاری طی ربع اول الی سوم سال مالی 1396 اداره ملی نورم و ستندرد؛

پلان سال نخست شهرداری کابل برای مدیریت عمومی ترافیک کابل؛

طبق دستور کار مجلس، مسوولان نهادهای امنیتی، دربارۀ اوضاع امنیتی کشور، گزارش مفصل ارایه کردند.

وزیر امور داخله گفت که در نتیجۀ حوادث تروریستی اخیر در کابل و ننگرهار که مسوولیت آن را گروه طالبان به عهده گرفته است، 237 نفر از شهروندان کشور جان باخته و بیشتر از 300 تن دیگر زخم برداشته‌اند.

ویس احمد برمک افزود که با راه‌اندازی عملیات در ولایات کندهار، غزنی، هلمند، فاریاب و برخی مناطق دیگر، از گروه‌های تروریستی انتقام خون شهروندان بی‌گناه افغانستان را گرفتیم.

او گفت که در نتیجۀ عملیات سنگین نیروهای هوایی و زمینی، دست‌کم 359 عضوء دشمن کشته و 100 تن دیگر زخمی شدند. همچنان، شانزده تن از نیروهای دشمن نیز بازداشت گردیده‌اند.

وی از پلان‌های ویژه برای تأمین امنیت پایتخت یادآوری کرد و ابراز داشت که دشمن، کابل را در محراق توجه قرار داده‌است؛ اما تدابیر لازم برای جلوگیری از حوادث مشابه در مقابل شفاخانۀ جمهوریت روی‌دست گرفته شده‌ است.

وزارت دفاع نیز از راه‌اندازی عملیات در یازده ولایت کشور صحبت کرد و گفت که نتایج عملیات اخیر موثر بوده‌ است.

دوکتور عبدالله عبدالله، پس از شنیدن گزارش‌های مسوولان امنیتی، گفت که برای تأمین امنیت پایتخت نیازمند تدابیر عملی همه‌جانبه هستیم.

رییس اجراییه کشور، عملیات اخیر نیروهای امنیتی را در ولایت‌ها به‌ویژه در کندهار ستایش کرد و گفت که این عملیات‌ نتایج بسیار موثری در پی داشته‌ است.

دوکتور عبدالله عبدالله، از تغییرات به وجود آمده در رهبری ولایت فراه به ویژه در بخش امنیتی ابراز امیدواری کرد و گفت که رهبری جدید وضعیت را در فراه تغییر خواهند داد.

در ادامه، معین وزارت تجارت و صنایع گزارش اجراآت کمیتۀ بین‌الوزارتی سازمان تجارت جهانی را به جلسه ارایه کرد.

در این گزارش، عمده‌ترین چالش در زمینۀ عملی‌سازی تعهدات به سازمان تجارت جهانی، کمبود کادر مسلکی و با ظرفیت عنوان شده است. شورای وزیران جمهوری اسلامی افغانستان به مسوولان نهادهای ذیربط دولتی به ویژه کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی، وزارت‌های تجارت و صنایع، امور مالیه و نماینده اداره امور وظیفه سپرد تا در زمینۀ تسریع پروسۀ استخدام کارمندان مسلکی و با تجربه در این زمینه اجراآت نمایند.

همچنان، پیشنهاد شرکت تولید رحمت ساحل محمد، دربارۀ سرمایه‌گذاری در بخش صنعت چوب و تولیدات موبل و فرنیچر در ولایت کنر بررسی شد.

وزارت تجارت و صنایع گفت که به‌دلایل مشخص، ادارۀ محلی جواز بازکردن این فابریکه را در کنر نمی‌دهد.

رییس اجراییه کشور به وزارت زراعت و ادارۀ ارگان‌های محل وظیفه سپرد که مسأله بازکردن دفتر این کمپنی را در کنر بررسی نمایند.

دوکتور عبدالله عبدالله گفت که از قاچاق گستردۀ چوپ و قطع جنگلات در کنر جلوگیری نشده؛ اما از یک کار قانونی جلوگیری می‌شود.

سپس، ادارۀ حفاظت از محیط زیست، دربارۀ آلوده‌گی هوای پایتخت گزارش داد.

بر بنیاد اظهارات مسوولان ادارۀ حفاظت از محیط زیست، گشت‌وگذار وسایط دودزا؛ ورود تیل بی‌کیفیت، کمبود برق دوام‌دار، استفاده از ذغال سنگ تصفیه ناشده، کمبود آگاهی محیط زیستی، کمبود و نبود پارک‌ها و فضای سبز و گرد و خاک روی جاده‌ها، عوامل اصلی افزایش آلوده‌گی هوای پایتخت می‌باشد.

اعضای شورای وزیران، تأمین برق دوام‌دار به شهروندان، توقف عاجل وسایط کهنه، جلوگیری از واردکردن تیل بی‌کیفیت، استفاده از گاز مایع و بالابردن آگاهی محیط‌زیستی را از راهکارهای عمده برای جلوگیری از آلوده‌گی هوا عنوان کردند.

طبق دستور کار مجلس، وزیر امور خارجه، گزارش اجراآت ربع چهارم سال 1395، ربع اول، دوم و سوم سال 1396، پیرامون عمل ملی قطعنامه 1325 شورای امنیت سازمان ملل متحد (زنان، صلح و امنیت) را به جلسه ارایه کرد.

وزیر امور خارجه، ایجاد کمیتۀ بین‌الوزارتی، تلاش در راستای تطبیق پلان عمل ملی و رونمایی آن در شش زون را از جملۀ دست‌آوردهای‌ این وزارت عنوان کرد.

رییس ادارۀ ملی نورم و استندرد، گزارش اجراآت کاری ربع اول الی سوم سال مالی 1396 این اداره را به جلسه ارایه کرد.

رییس اجراییه، از کارکردهای ادارۀ انسا ستایش کرد و گفت که در این اداره شاهد تغییرات چشمگیر بوده‌ایم. دوکتور عبدالله در پیوند به چالش‌ها و مشکلات ادارۀ ملی نورم و استندرد گفت که پیشنهادهای مشخص خویش را تدوین کرده تا در هماهنگی با وزارت‌های مالیه و اقتصاد به حل آن پرداخته شود.

در ادامه، شهرداری کابل پلان سال نخست شهرداری را برای مدیریت عمومی ترافیک کابل و راهکارهای خویش را در پیوند به بهبود سیستم ترافیکی در کابل به جلسه گزارش داد.

بر بنیاد گزارش شهرداری کابل، قرار است با اجرای برنامه‌ها، سیستم ترانسپورت پایدار در پایتخت ایجاد شود و چهرۀ این شهر دگرگون گردد.

رییس اجراییه کشور، از پلان کوتاه‌مدت، میان‌مدت و درازمدت شهرداری کابل ستایش کرد و گفت که برنامه‌های شهرداری بسیار همه‌جانبه است. دوکتور عبدالله عبدالله، از نهادهای دولتی خواست که در زمینۀ تطبیق برنامه‌های راهبردی شهرداری کابل را همکاری نمایند.

اعضای شورای وزیران، از پلان شهرداری کابل ستایش کردند و پیشنهادهای خویش را برای بهبود وضعیت ترافیکی و محیط زیستی کابل در جلسه اراد نمودند.