رییس اجراییه: اگر موافقت‌‌نامه تشکیل حکومت عملی می‌‌شد، امروزه مشکلات کمتر بود

دوکتور عبدالله عبدالله، رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان، امروز (یک‌شنبه) در یک مراسم ویژه والی جدید ولایت پروان را معرفی کرد.

در این مراسم که با حضور هزاران‌تن از باشنده‌گان سراسر افغانستان و شخصیت‌های سیاسی در شهر چاریکار برگزار شده بود، رییس اجراییه از تلاش‌ها و خدمات انجنیر محمد عاصم والی پیشین پروان، سپاس‌گزاری و به دگرجنرال فضل‌الدین عیار والی تازۀ آن ولایت، آرزوی موفقیت و کامیابی نمود.

دوکتور عبدالله عبدالله، از کارنامه‌های درخشان مردم پروان در دوره‌های جهاد و مقاومت ستایش کرد و گفت که در فصل جدید نیز مردم پروان در راستای تأمین امنیت، مبارزه با تروریسم و بازسازی، سهم برجسته گرفته‌‌‌اند و وحدت مردم پروان در سطح افغانستان یک نمونه است.

رییس اجراییه کشور ابراز داشت که مردم پروان از حکومت سه خواست عمده ( تأمین انرژی برق، تهیۀ آب آشامیدنی و وسیع‌ ساختن سرک) داشتند که دو خواست آنان تا اندازه‌یی عملی شده و در دورۀ حکومت کنونی کار جادۀ کابل- پروان نیز تکمیل خواهد شد. اما واقعیت این است که همۀ خواست‌های مشروع و برحق مردم عملی نشده است.

دوکتور عبدالله عبدالله به حوادث جاری در کشور اشاره کرد و گفت که مراکز تجهیز، تربیه و آموزش گروه‌های تروریستان و قاتلان مردم افغانستان روشن است و آن‌هایی‌که سرگرم توطیه در برابر افغانستان هستند، نیز مشخص می‌‌باشند.

رییس اجراییه با اشاره به بازداشت شماری از تروریستان در میادن نبرد گفت که آیندۀ تروریستان در دنیا و آخرت تاریک است. حکومت بر آنان رحم نخواهد کرد و عدالت را دربارۀ آنها اجرا می‌کند.

دوکتور عبدالله عبدالله از دریافت اسناد و شواهد بیشتر دربارۀ حامیان تروریستان سخن زد و گفت که با دست‌گیری تروریستان، دست‌های پشت پرده بیشتر افشا می‌‌شود.

رییس اجراییه کشور با اشاره به سفر هیأت پاکستان به کابل گفت که اسناد و شواهد ارایه شده است و پاکستان باید در عمل نشان دهد که از ترویستان حمایت نمی‌کند و به دنبال بی‌ثباتی نمی‌باشد.

دوکتور عبدالله افزود که ناامنی در افغانستان منافع مشروع هیچ کشوری را تأمین نخواهد کرد؛ مردم افغانستان با هیچ کشوری دشمنی نکرده‌اند و در برابر متجاوزان و دشمنانش یکپارچه می‌ایستند.

رییس اجراییه در بخشی از سخنانش به مشکلات حکومت‌داری اشاره کرد و گفت که باید واقعیت‌ها را به مردم گفت و بر کمبودها اعتراف کرد.

دوکتور عبدالله عبدالله با بیان این‌‌که آنچه را که به مردم وعده داده بودند، انجام داده نتوانستند، اضافه کرد که جا دارد به خاطر ایستاده‌گی مردم قدردانی کنیم و از کمبودها معذرت بخواهیم.

رییس اجراییه گفت که حکومت وحدت ملی در آغاز حمایت همۀ مردم را با خود داشت؛ اما امروز فاصله میان مردم و حکومت افزایش یافته است و نباید تقصیر و گناه را به گردن مردم بیاندازیم.

دوکتور عبدالله عبدالله تأکید کرد: مردم هر روز در دفاع از کشور قربانی می‌دهند. آنها حق اعتراض و نقد دارند و ما باید به آنها پاسخگو باشیم و راه‌کاری را دریابیم که درد و رنج مردم کمتر شود.

رییس اجراییه کشور افزود که اگر موافقت‌نامۀ حکومت وحدت ملی عملی می‌شد، امروز مشکلات کمتر بود. امروزهم اگر درس نگرفته باشیم؛ به دنبال انحصارگرایی باشیم و پراکندگی را مسوولیت دیگران بدانیم، اشتباه رفته‌ایم.

دوکتور عبدالله عبدالله خاطر نشان ساخت: باید به خواست‌های مشروع مردم و قشر سیاسی پاسخ بدهیم. زیرا، حاکمیت قانون و عدالت با شعار تحقق نمی‌یابد.

رییس اجراییه افزود که برخورد غیرمسوولانه عواقبی دارد که نتیجۀ آن ضعف نظام و کشور می‌باشد و باید در رفتارهای خویش تجدید نظر نماییم. اگر مردم را وسیله فکر کنیم، ره به جایی نخواهیم برد.

رییس اجراییه کشور با ابراز این‌که او هیچ‌گاه نگاه قومی، گروهی و سمتی نداشته است، افزود که تأمین وحدت وابسته به تأمین عدالت در جامعه می‌باشد. اکنون، تبعیض را مردم می‌بینند و احساس می‌کنند. اعتراض مردم نباید باعث عقده‌مندی شود. زیرا مردم سرمایۀ ماست.

در این مراسم، الحاج محمدالماس زاهد، نمایندۀ خاص رییس‌جمهور در امور انسجام ملی و عضو مجلس، عبدالمالک صدیقی، معین ارگان‌‌های محل، غلام‌بهاوالدین جیلانی رییس شورای ولایتی پروان و رییس فدراسیون والیبال کشور، انجنیر محمد عاصم والی پیشین پروان، دگر جنرال فضل‌الدین عیار والی جدید پروان، محمد داوود کلکانی و محمد اقبال صافی، نمایند‌ه‌گان مجلس صحبت کردند.