رییس اجراییه کشور: نباید در پروسۀ اصلاحات در نهادهای امنیتی تعلل صورت گیرد

رییس اجراییه افغانستان در کنفرانس ملیِ مشترک ارگان‌های ارشد امنیتی و دفاعی و حمایت قاطع گفت که نباید در پروسه اصلاحات در نهادهای امنیتی تعلل صورت گیرد.

این کنفرانس به منظور ارزیابی نتایج «عملیات خالد»، دست‌آوردها‌ و چالش‌های امنیتی در سال ۱۳۹۶ و نهایی‌سازی پلان «عملیات نصرت» در سال ۱۳۹۷ با حضور مسوولان و رهبری ارشد نهادهای امنیتی و دفاعی در مرکز و ولایات برگزار شده است.

دوکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه کشور که امروز سه‌شنبه (۱۵ حوت)، در روز آغازین این کنفرانس در مقر وزارت دفاع ملی سخن‌ می‌زد، گفت که اصلاحات و ریفورم نهادهای امنیتی باید طوری تطبیق گردد تا خلاء باقی نماند که دشمن از آن استفاده نماید.

رییس اجراییه کشور افزود که پروسه اصلاحات زمان‌گیر، مداوم و نیازمند پشت‌کار و دقت لازم است، ولی نباید ما را از وضعیت حاکم غافل سازد.

دوکتور عبدالله عبدالله ضمن ستایش از عملیات موفقانهٔ خالد علاوه کرد که نیروهای امنیتی و هوایی به یک ظرفیت خوبی دست‌یافته و همچنان در حال تقویت و تجهیز بیشتر می‌باشند.

رییس اجراییه کشور درباره اهمیت این کنفرانس گفت که تبادل تجربیات باعث تقویت دست‌آوردها و رفع چالش‌ها می‌گردد. باید در این کنفرانس به نقط قوت و ضعف توجه و دقت شود تا نواقص گذشته را دوباره تکرار نکنیم.

دوکتور عبدالله عبدالله با تاکید بر ضرورت هماهنگیِ بیشتر در سطح رهبری نهادهای امنیتی گفت که تحلیل و برداشت درست از وضعیت و سوق‌ و اداره سالم و مسکلی میزان موفقیت را بالا می‌برد.

رییس اجراییه کشور به نهادهای امنیتی هدایت داد که کاهش تلفات نیروهای امنیتی و افراد ملکی، رسیده‌گی به زخمی‌ها و خانواده‌های شهدا، همکاری با مؤسسات کمک‌رسان و رعایت قوانین جنگ را در اولویت‌شان قرار دهند.

دوکتور عبدالله عبدالله گفت که صحنهٔ جنگ، صحنهٔ دلبخواه نیست ولی باید برای جلوگیری از تلفات احتمالی نیروها و غیرنظامیان از احتیاط لازم کار گرفته شود.

رییس اجراییه کشور از حمایت نیروهای حمایت قاطع و جامعه جهانی قدردانی نموده و آن را فرصت خوبی برای انتقال داشته‌ها و تجربیات آنان به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان عنوان کرد.