رییس اجراییه کشور در ویژه برنامهٔ هشت مارچ: صلح یک معامله‌ی پشت پرده نیست و حقوق زنان در آن محفوظ می‌باشد

از هشتم مارچ، روز همبستگی جهانی زنان٬ امروز پنجشنبه (۱۷ حوت ۱۳۹۶)، با حضور رییس اجراییه حکومت افغانستان، معاون اول رییس اجراییه٬ شماری از وزرا، معاونین، نماینده‌گان کشورهای خارجی و فعالین حقوق زن در قصر سپیدار تجلیل شد.

دوکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه کشور در این برنامه گفت که هشت مارچ به دلیل تجربهٔ جریانات چهار دهه پسین به ویژه طالبان و تحولات ۱۷ سال اخیر، برای افغانستان اهمیت خاص دارد.

رییس اجراییه کشور افزود که دستاوردهای در این عرصه وجود دارد؛ اما نباید ذهن‌ ما از مشکلات زنان در افغانستان خالی باشد. هنوزهم اعتیاد زنان، کودکان به مواد مخدر و خشونت علیه آنان یک مشکل جدی است.

رییس اجراییه کشور هشتم مارچ را به زنان افغانستان تبریک گفت و یادآور شد که زنان با سعی‌و تلاش و قربانی‌ خودشان این مسیر را طی کردند و در ادامه راه، حکومت در کنارشان قرار دارد.

رییس اجراییه کشور افزود که زنان در نهادهای خدمات ملکی، نظامی، عدلی و قضایی، بخش خصوصی، رسانه‌ها و پارلمان حضور نسبتأ فعال دارند؛ اما این‌ها در برابر مشکلات آنان اندک محسوب می‌شوند.

دوکتور عبدالله عبدالله اطمینان داد که حکومت در زمینهٔ مشارکت سیاسی، تأمین حقوق و برابری زنان متعهد و وفادار می‌ماند. زنان در تمام برنامه‌های ملی به ویژه میثاق شهروندی، توسعه‌ی پایدار، توانمندسازی زنان اولویت دارند.

دوکتور عبدالله عبدالله در بخش دیگر از سخنانش به پروسه صلح پرداخت و گفت که باردیگر در نشست روند کابل اجماع جهانی برای پیشبرد پروسه صلح شکل گرفت و حکومت افغانستان آماده‌گی‌ بدون قید و شرط خود را برای مذاکره نشان داد که تمثیل‌کنندهٔ خواست مردم ما است.

رییس اجراییه کشور علاوه کرد که حکومت آنچه را مطرح کرده، به آن باور دارد و آمادهٔ مذاکره است، زیرا ادامه‌ی جنگ تمام اقشار جامعه را متأثر می‌سازد. همچنان مردم افغانستان در مورد تامین صلح با عزت و پایدار تفاوت نظر ندارند.

دوکتور عبدالله عبدالله افزود که طرح صلح حکومت سوالات زیادی را در میان مردم به ویژه زنان مطرح ساخته است که ایجاب وضاحت بیش‌تر را می‌نماید. یکی از سوالات جدی بحث تعدیل قانون اساسی است که از طریق برگزاری لوی جرگه قانون اساسی ممکن می‌باشد.

دوکتور عبدالله عبدالله گفت که اگر مخالفان مسلح دست از جنگ و خشونت بردارند، رابطه‌‌ی شان را با گروه‌های تروریستی قطع کنند، حزب سیاسی بسازند و از این طریق فعالیت سیاسی نمایند و یک نظام را مطرح سازند که در آن زنان و دختران حق مکتب رفتن، کار و آزادی را نداشته باشند؛ آیا مردم افغانستان از آن حمایت خواهند کرد؟!

رییس اجراییه کشور علاوه کرد که صلح یک معامله پشت پرده نیست. این پروسه در غیاب مردم و بدون حضور نصف جامعه هرگز امکان‌پذیر و مطلوب نخواهد بود. مردم افغانستان در جریان تمام جزئیات روند صلح قرار می‌گیرند.

در اخیر، دوکتور عبدالله عبدالله به مسأله انتخابات اشاره کرد و گفت که زنان با سهم‌گیری، نظارت و دادخواهی‌شان در برگزاری انتخابات شفاف، عادلانه و قابل قبول نقش تعیین کننده دارند و می‌توانند باورمندی مردم را به پروسه دموکراتیک بیشتر ‌سازند.

رییس اجراییه کشور از زنان خواست که هیچ وقت انتخابات ناقص گذشته مانع رفتن آنان به طرف انتخابات نشود و آنان را مأیوس نسازد.