گزارش جلسۀ شورای وزیران جمهوری اسلامی افغانستان

جلسۀ شورای وزیران جمهوری اسلامی افغانستان، امروز (دوشنبه، 21 حوت) تحت ریاست جلالتمآب دوکتور عبدالله عبدالله، رییس اجراییه کشور برگزار شد.

دوکتور عبدالله عبدالله، بار دیگر از شهادت عبدالعلی مزاری و درگذشت مارشال محمد فهیم قسیم یاد کرده، افزود: استاد مزاری و مارشال فهیم از شخصیت‌های تأثیرگذار در دورۀ جهاد و مقاومت در کشور بوده‌اند.

رییس اجراییه کشور، حملات اخیر گروه‌های هراس‌افگن را نکوهش کرد و برای شهدای رویدادهای اخیر روان شاد و به خانواده‌های‌شان شکیبایی تمنا نمود.

دوکتور عبدالله عبدالله گفت که حکومت در پروسۀ کابل، پیام صلح به طالبان فرستاد که از سوی جامعۀ جهانی هم مورد استقبال قرار گرفت و نشان دهندۀ تعهد، عزم و ارادۀ ما برای صلح با مخالفان مسلح می‌باشد؛ اما طالبان به صدای صلح پاسخ نگفتند و بار دیگر به کشتار مردمان بی‌گناه ادامه دادند. رییس اجراییه بیان داشت که صلح اگر آمدنی باشد، صلحی‌ است که در آن عزت و خواست مردم هدف اصلی خواهد بود.

رییس اجراییه ابراز امیدواری کرد که مردم افغانستان روزی به آرزوی‌شان که صلح سرتاسری است، برسند.

دوکتور عبدالله عبدالله در این جلسه از گرامی‌داشت از روز هم‌بستگی زنان جهان در هفتۀ گذشته یاد آوری کرده، افزود: امروزه زنان کشور در عرصه‌های مختلف سهم و نقش فعال دارند و حکومت از حقوق و خواست‌های آنان حمایت می‌کند و در این زمنیه متعهد است.

رییس اجراییه گفت که مسایل ولایت بلخ در حال حل شدن است. امیدواریم در سایر عرصه‌ها هم پیشرفت داشته باشیم تا مردم شاهد تغییرات در جبهۀ صلح باشند. ما دو جبهه داریم: جبهۀ صلح و جبهۀ جنگ. وحدت و اتفاق در جبهۀ صلح موفقیت ما را در راه رسیدن به صلح تضمین می‌کند.

رییس اجراییه به چالش‌ها و دست‌آوردهای سال 96 اشاره کرد و گفت که تلاش خواهیم کرد تا در سال پیش رو به گونۀ بهتر از گذشته در خدمت مردم باشیم و چالش‌ها و مشکلات جاری را حل سازیم. دوکتور عبدالله عبدالله، پیشاپیش سال جدید هجری خورشیدی را به همۀ ملت افغانستان تبریک گفت.

سپس، رییس اجراییه دستور کار شورای وزیران را برشمرد:

ارایۀ گزارش از اوضاع امنیتی کشور؛

گزارش مصرف بودجۀ ملی از اول جدی الی 19 حوت سال مالی 1397؛

ارایۀ پرزنتیشن در رابطه به وضعیت امحای پولیو در کشور؛

پلان تطبیقی و گزارش پیشرفت کار کمپلکس اداری دارالامان؛

گزارش کمیسیون موظف پیرامون طرح پیشنهادی تقویم سال 1397 هجری شمسی؛

گزارش شهرداری کابل در مورد حفظ و نگهداری اماکن، آبدات تاریخی و فرهنگی در سطح نواحی شهر کابل؛

پیش نویس طرح کنفرانس ملی کار؛

و موضوعات متفرقه.

طبق دستور کار جلسه، معین وزارت دفاع دربارۀ وضعیت امنیتی کشور گزارش داد. دگر جنرال اقبال علی‌ نادری، معین وزارت دفاع گفت که عملیات نیروهای امنیتی در چهار گوشۀ کشور به گونۀ منظم جریان دارد و در نتیجۀ حملات هوایی و زمینی تلفات سنگین به نیروهای دشمن وارد شده است.

در ادامه، وزارت داخله نیز در پیوند به دست‌آوردهای پولیس و نیروهای امنیتی گزارش ارایه کرد و گفت که از بیرون مرز تلاش‌هایی جریان دارد تا در برخی مناطق کشور طالبان و داعش به توافق برسند.

سپس، دوکتور عبدالله عبدالله، رییس اجراییه کشور از تلاش‌ها و مبارزات شبانه‌روزی نیروهای امنیتی قدردانی کرد و گفت که در «روز نیروهای امنیتی» تلاش صورت گرفت تا از کارکردهای نیروهای دفاعی و امنیتی سپاس‌‌گزاری و امتنان صورت گیرد.

رییس اجراییه کشور به رهبری نهادهای امنیتی هدایت داد که پروسۀ ترفیعات جنرالان و صاحب‌منصبان را نهایی سازند تا اجرایی شود. زیرا، این کمترین کاری است که به پاس خدمات خسته‌گی‌ناپذیر قوای امنیتی انجام داده می‌توانیم.

طبق آجندا، وزارت مالیه، گزارش مصرف بودجۀ ملی از اول جدی الی 19 حوت سال مالی 1397 را به جلسه ارایه کرد. بر بنیاد گزارش، الی 19 حوت سال مالی 1397 در مجموع بالغ بر 269.6 میلیارد افغانی تخصیصات عادی و انکشافی صادر گردیده که 70 درصد بودجه را تشکیل می‌دهد و از آن جمله مبلغ 25.9 میلیارد افغانی به مصرف رسیده که 7 درصد اصل بودجه را تشکیل می‌دهد.

بر بنیاد گزارش وزارت مالیه، عواید عادی کشور، 46 درصد مجموع بودجه را تشکیل می‌دهد.

در ادامه، وزیر صحت عامه دربارۀ امحای پولیو در کشور گزارش داد. بر بنیاد این گزارش، در سال 2018 سه واقعۀ ویروس پولیو در دو ولایت ننگرهار و کندهار ثبت شده است.

وزیر صحت عامه گفت که در برخی مناطق ناامن به ویژه در ننگرهار و کنر، 23 هزار کودک از خدمات واکسیناسیون محروم مانده‌اند.

داکتر فیروزالدین فیروز گفت که باید تا جولای 2018 ویروس پولیو محو شود.

رییس اجراییه، از وزیر صحت عامه و کارمندان آن وزارت به خاطر پیشرفت در کار سکتور صحت سپاس‌گزاری کرد و با اشاره به گزارش تازۀ بانک جهانی، از پیشرفت در سکتور صحت ابراز خرسندی نمود.

رییس اجراییه به وزارت‌های صحت عامه، امور داخله، اطلاعات و فرهنگ، انکشاف دهات و ادارۀ مستقل ارگان‌های محل هدایت داد تا در هماهنگی با ادارات سازمان ملل، در خصوص محو پولیو در مناطق جنوب و شرق کشور تدابیر عملی را بسنجند.

طبق دستور کار مجلس، وزارت شهرسازی و مسکن، پلان تطبیقی و گزارش پیشرفت کار کمپلکس اداری دارالامان را به جلسه ارایه کرد.

بر بنیاد گزارش، کار زیربنایی تا یک ماه دیگر آغاز می‌شود و تا شش ماه دیگر سنگ تهداب سه اداره گذاشته خواهد شد. بر اساس گزارش، در ساخت‌وساز ساختمان‌ها از معماری قدیم، تاریخی و مدرن استفاده خواهد شد. همچنان، تلاش می‌گردد که از منابع داخلی در ساختمان‌ها استفاده صورت گیرد.

رییس اجراییه باردیگر بر اولویت‌بندی انتقال وزارت‌خانه‌ها و ادارات مستقل تأکید ورزید و گفت که باید نهادها بر بنیاد ضرورت به ساختمان‌های تازه منتقل شوند.

دوکتور عبدالله عبدالله بر تمرکز ویژه در زمینه‌های انرژی، جاده، آب، ترانسپورت و زیرساخت‌ها تأکید کرد.

سپس، وزیر عدلیه، گزارش کمیسیون موظف پیرامون طرح پیشنهادی تقویم سال 1397 را به جلسه ارایه کرد.

شورای وزیران طرح پیشنهادی تقویم سال 1397 را تصویب کرد.

در ادامه، شهرداری کابل در پیوند به حفظ و نگه‌داری اماکن و آبدات تاریخی و فرهنگی در سطح نواحی شهر به جلسه گزارش داد.

بر بنیاد گزارش شهرداری، در ناحیۀ اول و دوم شهر کابل 73 آبدۀ تاریخی و در کلِ پایتخت 171 مکان تاریخی، فرهنگی و مذهبی تثبییت گردیده است.

رییس اجراییه از موظفین شهرداری کابل، به خاطر تثبیت اماکن و ساختمان‌های تاریخی سپاس‌گزاری کرد و گفت که باید نتایج تحقیقات کمیسیون موظف در همکاری با وزارت اطلاعات و فرهنگ در کتابی به چاپ برسد.

همچنان، دوکتور عبدالله عبدالله به وزارت اطلاعات و فرهنگ، شهرداری کابل و وزارت شهرسازی و مسکن هدایت داد که فهرست آبده‌های تاریخی را بررسی کنند تا نام کدام آبده و مکان تاریخی از فهرست نیافتد.

طبق دستور کار مجلس، وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین در پیوند به پیش‌نویس کنفرانس ملی کار به جلسه گزارش داد.

قرار است کنفرانس ملی کار در وسط ماه اپریل با حضور نهادهای داخلی و بین‌المللی در کابل برگزار شود. هدف از برگزاری کنفرانس، ایجاد گفتمان در زمینۀ اشتغال‌زایی، هماهنگی میان اداره‌های دولتی در خصوص نیازمندی‌ها و توقعات بازار و نیروی بشری عنوان شده است.

رییس اجراییه، از طرح و ابتکار وزارت کار و امور اجتماعی قدردانی کرد و گفت که با استفاده از موقع باید طرح‌ها و راه‌کارهایی تهیه و ترتیب شود که در زمینۀ ایجاد شغل کمک عملی کند. دوکتور عبدالله عبدالله، ضمن این‌که از نهادهای دولتی خواست که در زمینۀ همکاری لازم داشته باشند، گفت که مهم است که در زمینۀ ایجاد شغل و کار به نیروی جوان، از تیوری به عمل گام برداریم.