پیام جلالت‌مآب دوکتور عبدالله عبدالله، رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان در پیوند به شروع سال نو تعلیمی

نوروز و سال نو تعلیمی 1397 هجری خورشیدی را خدمت همۀ دانش‌آموزان و جوانان گرامی تبریک و تهنیت عرض می‌کنیم. آرزو داریم سال جدید هجری خورشیدی، سال موفقیت و بهروزی شما در تمام عرصه‌های زندگی باشد.

سال نو تعلیمی را در شرایطی آغاز می‌کنیم که متأسفانه هنوز هم در بخش‌هایی از کشور به دلیل فعالیت گروه‌های تبهکار و ضد دانش و فرهنگ و در مناطقی هم به دلیل بی‌پروایی و کم‌توجهی خانواده‌ها و والدین به تعلیم و تربیه،کودکان و نوجوانان عزیز ما از نعمت سواد و رفتن مکتب بی‌بهره هستند.

همزمان با شروع سال تعلیمی جدید، از همۀ والدین و خانواده‌های محترم صمیمانه می‌طلبیم که اطفال و فرزندان خویش را جهت آموزش علوم دینی و دنیوی به مدارس و مکاتب بفرستند تا هم آیندۀ خود را رقم بزنند و هم برای افغانستان نیازمند مصدر خدمت شوند.

نیک می‌دانیم که توسعه، رفاه و پیشرفت افغانستان به‌گونۀ مستقیم به تعلیم و تربیۀ فرزندان و نوجوانان کشور ارتباط دارد. بدون تعلیم و تربیه، تصور یک جامعۀ سالم، موثر، متعالی و همپای ملت‌های دیگر، ناممکن است.

حکومت وحدت ملی، به خوبی به اهمیت و جایگاه آموزش و پرورش واقف است و به همین دلیل، تمام امکانات و تسهیلات لازم را فراهم ساخته تا هیچ کودکی از نعمت تعلیم و تربیه باز نماند.

دولت همچنان متعهد است که زمینه‌های لازم تعلیمی و تحصیلی را به کودکان و و جوانانی‌که از کشورهای همسایه به ویژه پاکستان به کشور عودت کرده‌اند، فراهم سازد.

امیدواریم در نتیجۀ سعی و تلاش همگانی به ویژه خانواده‌ها، معلمان و مسوولان دولتی، زمینه و بستری فراهم شود که هیچ کودک افغانستان از تعلیم و تربیه بی‌بهره نماند.

 

دوکتور عبدالله عبدالله

رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان