اعلامیۀ حکومت وحدت ملی در پیوند به رویداد ولسوالی دشت ارچی ولایت کندز

تأمین امنیت و حفاظت جان و مال مردم از مسوولیت‌های اساسی حکومت افغانستان بوده و نیروهای امنیتی و دفاعی کشور همواره کوشیده‌اند تا در تمام عملیات‌های خویش از دقت و هماهنگی کامل کار گرفته و تلاش می‌نمایند که به افراد ملکی آسیب نرسد.

طالبان به خاطر طرح یک پلان خونین، افراد خویش را از داخل و خارج کشور به ولسوالی دشت ارچی ولایت کندز دعوت کرده بودند تا یکبار دیگر هموطنان بی‌گناه ما را به خاک و خون بکشانند.

اردوی ملی افغانستان به اساس اطلاعات دقیق که از پلان متذکره داشت، تلاش ورزید تا آن را خثنی نموده، مردم را از فاجعۀ بزرگ نجات دهد؛ اما گزارش‌هایی وجود دارد که متاسفانه در این حمله به غیرنظامیان نیز آسیب رسیده است.

به منظور روشن‌شدن چگونگی آسیب‌هایی که به افراد ملکی در این رویداد رسیده است، رهبری حکومت کمیسیونی را به ریاست جنرال خدایداد هزاره سرمفتش عالی دفتر شورای امنیت ملی که در ترکیب آن الحاج طاهر صافی و سید سلیمان حامد مشاورین رییس جمهور و نمایندگان وزارت‌های دفاع ملی و امور داخله، ریاست عمومی امنیت ملی، لوی‌څارنوالی و ریاست مستقل ارگان‌های محل شامل می‌باشند، موظف ‌نمود تا رویداد متذکره را به صورت جدی و همه‌جانبه بررسی کرده، گزارش یافته‌های خویش را در مدت یک‌هفته به جلسۀ شورای امنیت ملی ارائه کند.

همچنان رهبری حکومت به نهادهای مربوطه هدایت‌ دادند که به خانواده‌‌های قربانیان و مجروحین ملکی این رویداد، مساعدت و رسیدگی عاجل نمایند.

رهبران حکومت وحدت ملی مراتب تسلیت و همدردی‌شان را به خانواده‌های قربانیان ملکی این رویداد ابراز نموده، به مجروحین صحتمندی کامل از درگاه ایزد متعال استدعا دارند.