رییس اجراییه افغانستان با نخست وزیر ترکیه دربارۀ گسترش همکاری ها میان دو کشور بحث کرد

دوکتور عبدالله عبدالله، رییس اجراییه افغانستان، امروز (یکشنبه،19 حمل) در دفتر کارش در قصر سپیدار با بنالی یلدیریم، نخست وزیر ترکیه که در رأس هیأت بلندپایه به کابل آمده است، دیدار و ملاقات کرد.

در این دیدار، در پیوند به گسترش روابط و همکاری های امنیتی، اقتصادی، سیاسی، تحصیلی، گردشگری و فرهنگی میان دو کشور بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

رییس اجراییه افغانستان از نخست وزیر ترکیه به خاطر پشتیبانی و کمک های کشورش در سال های متمادی به مردم افغانستان در عرصه های ملکی و نظامی قدرانی کرد و خواستار افزایش و گسترش همکاری ها میان دو کشور گردید.

بنالی یلدیریم، نخست‌وزیر ترکیه گفت که کشورش در مبارزه با تروریسم و هراس‌افگنی در کنار حکومت و مردم افغانستان قرار دارد و از بستۀ پیشنهادی صلح حکومت وحدت ملی به طالبان نیز پشتیبانی می‌کند.

نخست‌وزیر ترکیه گفت که کشورش خواهان بهبود در روابط افغانستان و پاکستان است و آماده است که نشست سه جانبۀ رهبران سه کشور را میزبانی نماید.

وی اضافه کرد که ما از تلاش‌های حکومت افغانستان برای صلح با مخالفان مسلح ستایش می‌کنیم و آرزو داریم که طالبان از فرصت پیش آمده به خاطر صلح استفاده کنند.

آقای یلدیریم همچنان گفت که روابط و دادوستد بازرگانی میان ترکیه و افغانستان باید بیشتر از پیش گسترش یابد و مشکلاتی‌که در این بخش وجود دارد، از میان برداشته شود.

نخست‌وزیر ترکیه از رییس اجراییه افغانستان دعوت کرد که در نشست کمیسیون اقتصادی میان دو کشور که قرار است در ماه می برگزار شود، اشتراک نماید.

رییس اجراییه افغانستان از دعوت نخست‌وزیر ترکیه سپاس‌گزاری کرد و گفت که در کمیسیون در زمینه‌های تجارت، ترانزیت، سرمایه‌گذاری و همکاری‌های اقتصادی بحث می‌گردد.

دوکتور عبدالله عبدالله ابراز امیدواری کرد که بازرگانان و سرمایه‌گذاران ترکیه در افغانستان سرمایه‌گذاری نمایند و بدین ترتیب در گسترش روابط اقتصادی میان دو کشور گام‌های اساسی برداشته شود.

رییس اجراییه کشور گفت که در روابط میان کابل و انقره، همکاری‌ها در بخش آموزش و پرورش نقش اساسی دارد. تفاهم‌نامه‌یی‌که در پیوند به مکاتب افغان- ترک به امضا رسیده است، باید به طور همه‌جانبه عملی شود و کیفیت تدریس در این مکاتب نیز بیشتر از گذشته افزایش یابد.

رییس اجراییه افغانستان به نخست‌وزیر ترکیه گفت که مهاجرین غیرقانونی به نهادهای دیپلوماتیک افغانستان در ترکیه برای برگشت داوطلبانه به کشورشان مراجعه کرده‌اند و پس از تأیید نهادهای مسوول باید به افغانستان برگردانده شوند؛ زیرا برای آن‌ها افغانستان بهتر از هرجای دیگر است.

رییس اجراییه گفت که وزارت‌های داخلۀ دو کشور باید در خصوص تثبیت مهاجرین غیرقانونی مقیم در ترکیه و برگشت آن‌ها همکاری داشته باشند.

دوکتور عبدالله عبدالله خواهان افزایش بورسیه‌های تحصیلی به محصلین گردید و ابراز امیدواری کرد که جمهوری ترکیه در زمینۀ تداوی بیماران با جانب افغانستان همکاری نماید.

رییس اجراییه با اشاره به مسألۀ معاون اول ریاست‌جمهوری گفت که این موضوع باید حل شود، زیرا افغانستان خانۀ مشترک همه است و هر کس می‌تواند برای آیندۀ خود در سرزمین خویش کار نماید.

دوکتور عبدالله عبدالله از پیشنهاد نشست سه‌جانبه میان کابل، اسلام‌آباد و انقره استقبال کرد و از نقش ترکیه در راستای بهبود روابط میان کشورهای منطقه ستایش نمود.