اعلامیۀ ریاست اجراییه در پیوند به انفجارهای تروریستی در میدان کرکت ولایت ننگرهار

با تأسف آگاهی یافتیم که جمعه‌شب در نتیجۀ انفجار مواد جاسازی‌شده در میدان کرکت ولایت ننگرهار، شماری از هموطنان عزیزمان جام شهادت نوشیده و جمعی دیگر زخمی شده‌اند.

این حملات وحشیانه، تروریستی و ضد بشری را که در روز دوم ماه مبارک رمضان به وقوع پیوست، با کلمات تند محکوم می‌کنیم و به قربانیان این رویداد غم‌انگیز، ابراز همدردی و غم‌شریکی می‌نماییم.

طالبان و دیگر گروه‌های همسو و نیابتی‌شان با سازمان‌دهی چنین حملات نفرت‌انگیزی ثابت کرده‌اند که هیچ تفاوتی میان نظامیان، غیرنظامیان، مردان، زنان، کودکان و جوانان این سرزمین قایل نیستند و بدون تفکیک شهروندان کشور را به شهادت می‌رسانند. چنانچه دیشب هواداران و بازیکنان کرکت را هدف قرار دادند. طالبان تروریست و حامیان‌شان هرگز شادمانی، پیشرفت و موفقیت مردم افغانستان را در هیچ زمینه‌یی تحمل نمی‌توانند و از پیروزی‌های ورزشکاران ما در میادین جهانی نیز خشمگین و مضطرب هستند. آن‌ها با تمام ارزش‌های تمدنی و امروزین سر ستیز و دشمنی دارند.

مردم افغانستان انتظار داشتند که تروریستان بدصفت حداقل در ماه رمضان دست از کشتار و خون‌ریزی بردارند، اما آن‌ها به تکرار ثابت کرده‌اند که هیچ مناسبتی مانع وحشت‌آفرینی آن‌ها نمی‌شود.

یک‌بار دیگر به روح قربانیان حوادث دیشب ولایت ننگرهار دعا می‌کنیم و به زخمی شفای عاجل می‌طلبیم و با خانواده‌های قربانیان و مردم افغانستان ابراز غم‌شریکی می‌نماییم.

دوکتور عبدالله عبدالله

رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان