اعلامیه ریاست اجراییه در پیوند به حملۀ تروریستی بر علمای کرام در کابل

 

با تأسف امروز تروریستان قسی‌القلب، علمای کرام را در صحن خیمۀ لویه جرگۀ کابل هدف قرار داده و شماری از عالمان دین را به شهادت رسانیده و جمعی دیگر را مجروح ساختند.

این حمله در واکنش به فتوای علمای کرام در پیوند به جنگ جاری در کشور صورت گرفته است. علمای جید افغانستان امروز در اقدامی جسورانه و مبتنی بر دساتیر الاهی، جنگ جاری در کشور را حرام و ناروا خواندند و از گروه‌های جنگجو خواستند که از کشتار مسلمانان بی‌گناه خودداری کنند.

آنها با صراحت فتوا دادند که آنچه گروه‌های شورشی انجام می‌دهند، هیچ‌ جایی در دین مقدس اسلام ندارد. در فتوای علمای کرام حملات انتحاری حرام خوانده شده است.

تروریستان با درک پیامد نشست مهم علمای دین در کابل، یک‌باردیگر دست به ترور و جنایت زدند. آن‌ها با حمله به عالمان دین ثابت کردند که نه به ارزش‌های دینی و اسلامی معتقد هستند و نه هم پروای عالمان دین و مسلمانان روزه به دهان را دارند. علمای کرام در ماه مبارک رمضان با درک مسوولیت‌شان در برابر خداوند (ج)، دین مقدم اسلام و مردم افغانستان، گردهم آمدند و پیشنهاد صلح و آتش بس دادند. اما پاسخ گروه‌های جنگجو و نفرت‌آفرین، باردیگر کشتار و خون‌ریزی بود. طالبان و دیگر گروه‌های همسوی‌شان پسین ثابت کرده‌اند که در قاموس آنها صلح، همزیستی مسالمت‌آمیز و جلوگیری از خون‌ریزی و کشتار وجود ندارد.

ما با تقدیر از تلاش‌های عالمان دین باورمند هستیم که این گروه‌های تروریستی باید با استفاده از قوۀ قهریه سرکوب شوند و پاسخ اعمال تروریستی شان را دریافت کنند.

 

دوکتور عبدالله عبدالله

رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان