چشم‌انداز صلح٬ رفاه و کثرتگرایی در افغانستان

چشم‌انداز صلح٬ رفاه و کثرتگرایی در افغانستان

سخنرانی در مرکز دین٬ آشتی و صلح دانشگاه ونچستر بریتانیا

جلالتمآب دکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان بیگاه چهار شنبه ۱۶ جوزای ۱۳۹۷ در جریان سفر خود به بریتانیا در مرکز دین٬‌آشتی و صلح دانشگاه وینچستر بریتانیا سخنرانی کرد.

هنگام ورود به دانشگاه وینجستر٬ استادان و دانشجویان از رییس اجراییه و هیئت همراه ایشان در محوطه‌ی دانشگاه استقبال کردند. رییس اجراییه بعد از یک صحبت کوتاه با رییس دانشگاه به تالار رفت. رییس دانشگاه خانم پروفیسور جای کارتر طی سخنانی تشریف آوری رییس اجراییه را به شهر وینچستر و دانشگاه خوش آمدید گفت و از او به عنوان قهرمان مبارزات آزادی‌خواهانه و رفاه و مردم‌سالاری در افغانستان یاد کرد.

رییس اجراییه در سخنرانی خود در مرکز دین٬ آشتی و صلح این دانشگاه تحت عنوان «چشم‌انداز صلح٬ رفاه و کثرتگرایی» به تفصیل در باره اهمیت تحصیلات عالی٬‌ وضعیت معارف و تحصیلات عالی در افغانستان در مراحل مختلف٬ دشواری‌ها و پیش‌رفت‌ها در این زمینه٬ مبارزه مشترک با دهشت‌افگنی و همکاری جامعه جهانی به ویژه بریتانیا در این زمینه٬ شکل‌گیری افغانستان جدید با نهادها و نسل تحصیل‌کرده و باز٬ مذاکره با طالبان و نقش کشورهای همسایه در این مذاکرات٬ کثرت‌گرایی٬ باور بنیادین به حقوق بشر٬ آزادی‌ها٬ برابری و تساوی مردان و زنان و حکومت قانون صحبت کرد.

رییس اجراییه در بخشی از صحبت‌های خود گفت: در حالی‌که ما تلاش می‌کنیم فشار نظامی بالای طالبان را ادامه دهیم و از جان و مال شهروندان کشور حفاظت نماییم٬ حکومت وحدت ملی طرح صلحی را به رهبری و مالکیت افغان‌ها بدون کدام پیش‌شرط ارایه کرده است. رییس اجراییه در ادامه توضیح داد که این طرح صلح بر پنج اصل استوار می‌باشد. ۱. مذاکره و توافق با طالبان. ۲. صلح با پاکستان. ۳. دست‌یابی به اجماع در داخل افغانستان برای رسیدن به صلح. ۴. همکاری منطقه‌ای و بین‌المللی. ۵. حمایت از روی‌کرد چندجانبه همکاری مشترک در امر مبارزه با دهشت‌افگنی.

رییس اجراییه در پایان سخنرانی خود به پرسش‌های اشتراک کنندگان به تفصیل پاسخ داد و معاون دانشگاه خانم کولیت فلیچر از تشریف آوری رییس اجراییه و سخنرانی در این نهاد به نمایندگی از دانشگاه سپاس‌گزاری و تشکر کرد.