گزارش جلسۀ شورای وزیران جمهوری اسلامی افغانستان

جلسۀ شورای وزیران جمهوری اسلامی افغانستان، امروز (دوشنبه، 21 جوزا) تحت ریاست دوکتور عبدالله عبدالله، رییس اجراییه کشور برگزار شد.

رییس اجراییه در سخنان مقدماتی‌اش حلول عید سعید فطر را پیشاپیش به مردم افغانستان تبریک گفت و افزود که هفتۀ گذشته علمای کرام در یک اقدام تاریخی در کابل گردهم آمدند، حملات انتحاری را محکوم کردند و ادامۀ جنگ علیه دولت را نامشروع خواندند.

رییس اجراییه کشور گفت که علمای کرام در گردهمایی‌شان از دولت و طالبان تقاضا کردند که آتش‌بس کنند. در اولین فرصت دربارۀ پیشنهاد علمای کرام بحث و مشوره صورت گرفت. حکومت از این پیشنهاد علمای افغانستان استقبال کرد و اعلام آتش‌بس نمود. از این‌که طالبان به فراخوان آتش بس علما و دولت جواب مثبت دادند، استقبال صورت گرفت. تأکید ما همیشه این بوده که در جنگ همه بازنده هستند و در صلح مردم برنده.

رییس اجراییه کشور، از اقدمات نیروهای امنیتی در مهار حملات هراس‌افگنانه ستایش کرد و گفت که دیروز در کابل یک محمولۀ 3 هزار کیلو گرامی مواد انفجاری کشف شد و همچنان در ولایت بغلان از یک حادثۀ کلان جلوگیری گردید.

دوکتور عبدالله عبدالله افزود: نیروهای امنیتی با فداکاری و قربانی در سنگرها قرار دارند و ما مکلف هستیم که مسوولیت خود را در تأمین ضرورت‌های آنان ادا کنیم و در جلب همکاری مردم با نیروهای امنیتی کوشا باشیم.

رییس اجراییه از اعلام استراتژی صادرات افغانستان یاد کرد و گفت که این یک پلان عمل در زمینۀ بهبود وضعیت تجارت است و از سوی سکتور خصوصی و نهادهای داخلی به همکاری اتحادیۀ اروپا و سازمان تجارت بین‌المللی تدوین شده است. دوکتور عبدالله عبدالله به نهادهای مربوط هدایت داد که در راستای عملی‌سازی مفاد استراتژی صادرات کشور همکاری داشته باشند.

رییس اجراییه خواستار تقویت نهادها و برخورد قانونی با ادارات شد و گفت که نهادهای دولتی بر اساس قانون ایجاد شده و برخوردهای قانونی با ادارات باعث تحکیم حاکمیت قانون می‌شود.

دوکتور عبدالله عبدالله افزود که ما از همکاری، مشورۀ نیک، کار موثر و نقش مشاوران در تقویت نهادهای مختلف قدردانی می‌کنیم؛ اما صلاحیت‌ مشاوران تعریف شده است. این نکته را باید در نظر بگیریم که نهادها دایمی است. ما تجربه مشاوران را در گذشته داشتیم که بعضی‌شان با همان دار و ندار خود رفتند و ما حتی آدرس‌شان را پیدا نمی‌توانیم. بنابراین، نهادها می‌مانند و باید تقویت شوند.

رییس اجراییه تصریح کرد: اعمال نفوذ مشاوران نباید سبب تضعیف نهادها و یا خدشه‌دارشدن کار و زخمت وزرای کابینه شود که از پارلمان افغانستان رأی اعتماد کسب کردند. متاسفانه شاهد برخی مسایل بودیم و هستیم و روی آن در داخل حکومت بحث می‌کنیم. وزارت‌هایی‌که کارکرد خوب و دست‌آورد دارند، باید از آنها تقدیر صورت گیرد.

دوکتور عبدالله خاطر نشان ساخت: عزل و نصب وزراء در قانون اساسی افغانستان و موافقنامهٔ حکومت وحدت ملی صراحت دارد و این یک کار معمول در جریان حکومت‌داری است؛ اما در عین حال در هر تصمیم باید حفظ آبرو و عزت خدمت‌گاران صادق این کشور مدنظر باشد. ما به صورت عموم طرفدار برخورد با عزت با همهٔ شهروندان کشور هستیم.

رییس اجراییه گفت که برخوردهای سلیقه‌یی مشاوران در اداره‌ها که باعث اخلال در کارها می‌شود، قابل تحمل نیست. باید در برابر تبعیض، فساد و کسانی‌که از صلاحیت‌های وظیفوی خود سوء استفاده می‌کنند، برخورد قانونی صورت بگیرد.

در ادامۀ جلسه، مسوولان امنیتی دربارۀ وضعیت امنیتی کشور گزارش دادند.

وزارت دفاع ملی خبر داد که رادیو شریعت طالبان را در ولایت غزنی از بین برده اند. وزارت داخله نیز از آماده‌باش نیروهای امنیتی سخن زد.

رییس اجراییه کشور پس از شنیدن گزارش امنیتی گفت که نیروهای امنیتی باید در روزهای آینده آماده‌گی کامل برای دفاع از کشور و دفع حملات تروریستی داشته باشند.

طبق دستور کار مجلس، انجنیر محمد خان معاون اول ریاست اجراییه، گزارش کمیسیون موظف پیرامون انتقال ملکیت مطبعۀ آریانا و ماشین‌الات مطبۀ نبراسکا از وزارت اطلاعات و فرهنگ به مطبعه معارف را به جلسه ارایه کرد.

کمیسیون موظف خواستار فسخ قرارداد فی مابین وزارت اطلاعات و فرهنگ و مطبعۀ نبراسکا شده و موضوع انتقال ملکیت ماشین آلات مطبعۀ نبراسکا از وزارت اطلاعات و فرهنگ به مطبعۀ معارف را تأیید نموده است.

طبق آجندا، وزیر امور مهاجرین و عودت‌کننده‌گان، طرح عملیاتی و بودجه‌ای نهادهای مسوول پیرامون برگشت مهاجرین از کشورهای ایران و پاکستان را به جلسه ارایه کرد.

سید حسین عالمی بلخی گفت که احتمال می‌رود در ماه‌های پیش‌رو یک میلیون مهاجر از کشورهای پاکستان و ایران به کشور عودت کنند. اکنون نزدیک به 350 هزار تن به کشور عودت کرده‌اند.

بر اساس گزارش، در طرح جدید وظایف و مسوولیت‌های نهادها تعریف شده است. در طرح تازه 176 میلیون دالر برای رسیده‌گی به نیازمندی‌های عودت کنندگان پیش‌بینی شده است.

رییس اجراییه از وزارت مهاجرین و عودت‌کننده‌گان خواست که در زمینۀ وظایف و مسوولیت‌های نهادهای دولتی باید با آنان رأی‌زنی و گفت‌وگو نمایند.

سپس، وزیر انرژی و آب، مسودۀ طرح تشخیص منابع آب‌های سطحی و زیر زمینی جهت تأمین آب‌های آشامیدنی پایدار برای شهر کابل را به جلسه ارایه کرد.

وزیر انرژی و آب گفت که در این طرح، راهکارهای جلوگیری از استفادۀ آب‌های زیرزمینی و استفاده از آب‌های سطحی مطرح شده است.

بر اساس گزارش وزارت انرژی و آب، در شهر کابل، 31 درصد از آب‌های سطحی و 69 درصد از چاه‌های عمیق عمدتاً غیرمعیاری استفاده می‌گردد.

بر بنیاد گزارش، آب‌های زیر زمینی در چهار زون آبی پایتخت افت کرده است. دلیل افت سطح آب، خشکسالی، افزایش نفوس، حفر چاه‌های عمیق غیرمعیاری، فعالیت فابریکه‌های تولید آب و استفادۀ بی‌رویه از آب‌ها در حوض‌ها و موترشویی‌ها می‌باشد. در طرح وزارت انرژی و آب، کار روی بندها و استفاده از آب‌های سطحی مورد توجه قرار گرفته است.

رییس اجرایی پس از گزارش وزارت انرژی و آب گفت که این طرح همه‌جانبه است و یک رهنمود خوب به منظور تشخیص اولویت‌ها می‌باشد. وضعیت آب در شهر کابل بحرانی است.

دوکتور عبدالله عبدالله هدایت داد که راهکارهای مناسب به منظور استفاده از آب باران سنجیده شود و شهرداری کابل دیگر اجازۀ ایجاد موترشویی در پایتخت ندهد.

طبق دستور کار مجلس، وزیر عدلیه نظر کمیسیون موظف پیرامون مشکل اجرای معاشات سرپرستان واحدهای اداری را به جلسه مطرح کرد.

کمیسیون موظف فیصله کرده است که بنابر دلایل موجه امتیازها باید به سرپرستان نهادها داده شود.

اعضای جلسۀ شورای وزیران، گزارش کمیسیون موظف را تأیید کرده و تأکید ورزیدند که واحدهای اداری محلی در اولویت قرار گیرند و به اداره‌های مرکزی نیز توجه شود.

طبق دستور کار جلسه، وزیر شهرسازی و مسکن، طرح بررسی و جلوگیری از اعمار ساختمان‌های غیرمعیاری و خودسر را به جلسه ارایه کرد.

وزارت شهرسازی و مسکن به منظور جلوگیری از اعمار ساختمان‌های غیرمعیاری و خلاف پلان شهری، تأسیس ادارۀ رسیده‌گی به تخلفات ساختمانی، ایجاد پولیس شهری، اجرای قوانین، تشویق و حمایت از ساختمان‌های معیاری و با کیفیت و کار روی آگاهی‌عامه را مطرح کرده است.

وزیر شهرسازی و مسکن می‌گوید که آنها نمی‌توانند بدون همکاری نهادهای تنفیذ قانون از اعمار ساختمان‌های خودسر جلوگیری کنند.

رییس اجراییه بخش‌هایی از طرح پیشنهادی وزارت امور شهرسازی را تأیید کرد و گفت که تصمیم‌گیری دربارۀ برخی از پیشنهادها، نیازمند بحث و گفت‌وگو در شورای امنیت ملی می‌باشد.