برای شکست تروریزم و استقرار صلح و ثبات همکاری می‌کنیم

محترم دکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان بعد از ظهر امروز (سه شنبه ۲۲ جوزای ۱۳۹۷) با محترم جنرال قمرجاوید باجوه رییس ستاد ارتش پاکستان و هیئت همراه ایشان در دفتر کارش در قصر سپیدار دیدار کرد.

در این نشست آقای باجوه تاکید نمود که صلح و ثبات در پاکستان در گرو صلح و ثبات در افغانستان است و کشورش روی اجرایی ساختن «برنامه عمل افغانستان-پاکستان برای صلح و همبستگی» در همکاری با حکومت افغانستان به صورت جدی کار می‌کند.

آقای باجوه در ادامه‌ی صحبت‌های خود تاکید کرد که پاکستان به حاکمیت ملی افغانستان احترا می‌گذارد و آماده است با استفاده از تمام وسایل سیاسی٬‌ نظامی و اقتصادی برای مبارزه با دهشت‌افگنی و وادارساختن طالبان و دیگر گروه‌های مسلح برای مذاکره و صلح استفاده نماید.

آقای باجوه همچنان در صحبت‌های خود علاوه نمود که تکرار سیاست‌های اشتباه‌‌آمیز گذشته به نفع هردو کشور نیست و با در نظرداشت مشترکات دینی-تاریخی فرصت آن رسیده تا با یک روی‌کرد نو به قضایا برخورد نماییم.

رییس اجراییه کشور تشریف‌آوری آقای باجوه و هیئت همراه وی را به افغانستان خیرمقدم گفت و از همکاری‌های دو طرف در ماه‌های اخیر استقبال کرد. رییس اجراییه ابراز امیدواری نمود که اجرایی ساختن «برنامه عمل افغانستان-پاکستان برای صلح و همبستگی» بتواند زمینه را برای برداشتن گام‌های عملی در مبارزه با دهشت‌افگنی و اعتماد سازی میان دو کشور فراهم سازد و از تعهد طرف افغانستان در عملی‌ساختن برنامه اطمینان داد. رییس اجراییه همچنان تاکید نمود که ثبات منطقه‌ای بستگی به صلح و ثبات در افغانستان دارد. رییس اجراییه همچنان علاوه کرد که باید از فرصت‌های ایجاد شده برای صلح و ثبات استفاده نماییم.

رییس اجراییه در بخش دیگر از صحبت‌های خود گفت که افغانستان میان دهشت‌افگنان فرق قایل نیست و دهشت‌افگن خوب و بد اصلا وجودندارد. رییس اجراییه با اشاره به آتش بس اعلان شده از سوی حکومت با طالبان گفت که به رغم اعلان حکومت حملات از سوی طالبان علیه قوای مسلح ادامه دارد٬‌ و حکومت آماده است با حفظ منافع افغانستان به تلاش‌های صلح ادامه دهد. رییس اجراییه همچنان در صحبت‌های خود بر کاهش خشونت تاکید نمود و ابراز امیدواری کرد که همکاری‌های دو طرف زمینه مناسب را برای کاهش خشونت فراهم سازد.

رییس اجراییه همچنان تاکید کرد که ادامه سیاست‌های اشتباه گذشته به نفع دو کشور نیست و باید با همکاری مشترک و تغییر سیاست تاریخ منطقه به شکل مثبت رقم زنیم. رییس اجراییه در بخش دیگر از صحبت‌های خود گفت که ما نیازمند ارسال پیام واضح و روشن به طالبان و دیگر تروریست‌ها هستیم که خشونت و استفاده از دهش‌افگنی راه حل نیست.

هردو طرف همچنان از تلاش‌های صلح به رهبری و مالکیت افغانستان حمایت کردند و طرف پاکستان وعده سپرد که به صورت همه جانبه با حکومت افغانستان در سایه‌ی «برنامه عمل افغانستان-پاکستان برای صلح و همبستگی» همکاری نماید.