پیام رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان به مناسبت عید سعید فطر

سپیدار-کابل: فرارسیدن عید سعید فطر را به ملت آزاده، سرافراز و نجيب افغانستان تبریک و تهنيت عرض مي‌كنيم. آرزو داریم روزه، طاعت و عبادت‌تان در این ماه رحمت و آمرزش الهی قبول درگاه حق تعالي گردیده باشد.

در رمضان امسال به رغم دشواری‌ها و فعالیت‌های جنایتکارانه‌ی دهشت‌افگنان و دشمنان افغانستان، قدم‌های مهمی در راستای تامین صلح و ختم جنگ در کشور برداشته شد. برای نخستین بار علمای کرام از سراسر کشور جمع شدند و یکپارچه حملات انتحاری را حرام خواندند، قتل مسلمانان بی‌گناه را محکوم کردند و جنگ جاری علیه دولت افغانستان را ناروا اعلام نمودند.

علمای کرام در این نشست تاریخی از طرف‌های درگیر خواستند که آتش بس کنند. حکومت وحدت ملی به صدای خیرخواهانه علما پاسخ مثبت داد. خوشبختانه گروه‌های مخالف مسلح هم در سه روز عید آتش بس اعلام کردند.

مردم افغانستان از گام‌های اولیه در راستای ختم جنگ ویرانگر و طولانی استقبال کردند. مردم ما درد و رنج و مشقت فراوانی را متقبل شده‌اند. در نتیجه‌ی جنگ تحمیلی جاری همه خانواده‌ها و شهروندان کشور داغ‌دار شده‌اند. امیدواریم گروه‌های مخالف مسلح به این نتیجه رسیده باشند که با خشونت، قتل، دهشت‌افگنی و کشتار به هیچ یکی از اهداف شوم خود رسیده نمی‌توانند.

نیروهای امنیتی ما ضمن حرمت گذاشتن به آتش بس در صورت حمله و تجاوز آماده‌ی پاسخ به حمله می‌باشند. نیروهای دلیر و شجاع امنیتی در مبارزه با هراس‌افگنان داخلی و خارجی ارادۀ قاطع و عزم راسخ دارند. در چند سال گذشته تعداد زیادی از مجاهدان و سربازان جان به کف ما به خاطر دفاع از حاکمیت ملی، تمامیت ارضی و تأمین صلح و ثبات افغانستان، جان‌های عزیرشان را فدا ساختند و جام شهادت نوشیدند.

با استفاده از عید سعید فطر، باردیگر ندای صلح را بلند کرده و از گروه‌های مخالف مسلح می‌خواهیم که دست از کشتار غیرنظامیان و مسلمانان بی‌گناه بردارند و با برگشت به نظام اهداف و برنامه‌های خویش را به اساس قانون و از راه‌های مسالمت‌آمیز دنبال نمایند و از حامیان تروریزم و جریان‌های تبهکار در افغانستان نیز می‌خواهیم به حمایت خود از دهشت‌افگنی خاتمه بخشند.

در این روزهای مبارک مردم ما برای تعیین سرنوشت خویش مصروف ثبت‌نام برای رأی‌دان و نامزدن شدن در انتخابات مجلس نمایندگان و شوری ولسوالی‌ها اند. با تقدیر از کارکرد و فعالیت‌های کمیسیون مستقل انتخابات، نیروهای امنتی و سهم‌گیری فعال مردم در این عرصه، ملت و شهروندان کشور را برای سهم‌گیری در این روند برای تعیین سرنوشت فرامی‌خوانیم.

حکومت وحدت ملی به منظور فراهم‌ساختن فضای سالم‌ و ارایۀ خدمات لازم به شهروندان متعهد به راه‌اندازی اصلاحات فراگیر در سکتورهای امنیتی، اداری و سیاسی می‌باشد و باور داریم که بدون اصلاحات فراگیر وضعیت کنونی همچنان تدوام خواهد یافت. تعهد ما به اصلاحات و تغییر پایدار است.

با باورکامل به عدالت اجتماعی و انصاف و حکومت قانون و درود بر روان پاک شهدای کشور٬ یک بار دیگر، فرا رسیدن عید سعید فطر را به همۀ شما هموطنان عزیز به ویژه منسوبین قوای مسلح، خانواده‌ شهدا و قربانیان حملات هراس‌افگنانه تبریک می‌گوییم و روزهای عید را برای‌تان سرشار از شادی، کامیابی و موفقیت آرزو داریم.

 

دکتور عبدالله عبدالله

رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان