افغانستان در خط اول اول مبارزه با تروریزم قراردارد و قربانی‌های فراوان داده است

محترم دکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان بعد از ظهر امروز (چهارشنبه ۷ سنبله ۱۳۹۷) با آقای چینگ گوپنگ کمیشنر مبارزه علیه تروریزم و مسایل امنیتی جمهوری خلق چین در دفتر کارش در قصر سپیدار دیدار کرد.

در این نشست رییس اجراییه تشریف آوری آقای گوپنگ و هیئت همراه ایشان را به افغانستان خیر مقدم گفت و جمهوری خلق چین را از دوستان و متحدان نزدیک افغانستان خواند.

آقای گوپنگ در صحبت‌های خود با تشکر از میزبانی حکومت افغانستان، مراتب احترام نخست وزیر جمهوری خلق چین و رهبری این کشور را برای رییس اجراییه تقدیم نمود. آقای گوپنگ هدف از سفر خود به کابل را تحکیم روابط دوجانبه میان دو کشور در مبارزه با دهشت‌افگنی و همکاری مشترک میان ایالت خودمختار ایالت سین‌کیانگ و ولایت بدخشان افغانستان برای مبارزه با دهشت‌افگنی خواند.

آقای گوپنگ از همکاری‌های نظامی-امنیتی میان دو کشور ابراز رضایت نمود و از مذاکرت خود با مقامات امنیتی افغانستان نیز به نیکی یاد کرد.

آقای گوپنگ با اشاره به تعهدات و مذاکرات رهبری دو کشور ، افغانستان را از متحدان استراتیژیک چین خواند و از ادامه‌ی همکاری‌های کشورش با افغانستان در عرصه‌های مختلف اطمینان داد.

آقای گوپنگ در بخش دیگر از صحبت‌های خود تاکید نمود که چین به حاکمیت ملی افغانستان، دموکراسی در این کشور و طرح توسعه‌ی این کشور احترام قایل است.

آقای گوپنگ همچنان از همکاری و نقش کشورش در زمینه سازی برای صلح به رهبری و مالکیت افغانستان سخن گفت و تأکید نمود که چین آماده است در مکانیزم‌های منطقه‌ای برای مبارزه با دهشت‌افگنی سهم گیرد.

آقای گوپنگ رسما از رییس اجراییه به نمایندگی از نخست وزیر چین دعوت نمود تا از چین دیدن نماید.

رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان از کمک‌های چین در عرصه‌های مختلف اقتصادی، تجارتی، نظامی و ظرفیت سازی برای افغانستان تشکر کرد و روابط نیک میان رهبران دو کشور را نمونه‌ای از اعتماد و حسن نیت متقابل خواند.

رییس اجراییه کشور از دعوت رسمی برای رفتن به چین تشکر نمود و با تقدیم احترام به رییس جمهور و نخست وزیر جمهوری خلق چین وعده سپرد که در یک وقت مناسب از این کشور دیدن نماید.

رییس اجراییه سفر آقای گوپنگ به افغانستان را فرصت تازه‌ای برای همکاری مشترک میان دو کشور خواند و از تعهد افغانستان برای همکاری میان ایالت خودمختار سین‌کیانگ و ولایت بدخشان در مبارزه با دهشت‌افگنی اطمینان داد.

رییس اجراییه همچنان از سهم فعال افغانستان در مکانیزم‌های منطقه‌ای مبارزه با دهشت‌افگنی اطمینان داد و ابراز امیدواری نمود که چین نقش فعال و مثبت خود را در امر مبارزه با دهشت‌افگنی و اعمال فشار بالای کشورهای منطقه ایفا نماید.

آقای گوپنگ با تشکر از رییس اجراییه تاکید کرد که کشورش حملات دهشت‌افگنانه علیه مردم افغانستان را به شدت محکوم می‌کند و خواهان استقرار صلح و ثبات در این کشور است. وی همچنان علاوه نمود که: افغانستان در خط اول اول مبارزه با تروریزم قراردارد و قربانی‌های فراوان داده است و چین از نقش افغانستان قدرانی می‌نماید.