اعلامیۀ ریاست اجراییه در پیوند به هفدهمین سالروز شهادت احمدشاه مسعود قهرمان ملی افغانستان و هفته شهید

فرارسیدن هفدهمین سال‌روز شهادت احمدشاه مسعود (رح) قهرمان ملی کشور و سالیاد سایر شهدای نام‌دار و گم‌نام افغانستان را در هفتۀ پاس‌داری و ارج‌گذاری به مقام شهداء تسلیت و تهنیت عرض می‌نماییم.

سال‌روز شهادت احمدشاه مسعود (رح)، قهرمان ملی افغانستان و هفتۀ شهید، یادآور دورۀ پرافتخار جهاد و‌ مقاومت و ایستاده‌گی، فداکاری و جان‌بازی ملت ما در برابر تجاوز سرخ و سیاه و دفاع، حراست و پاس‌بانی از ارزش‌های انسانی و اسلامی ما است.

قهرمان ملی افغانستان و دیگر شهداء و مبارزان نستوه و پرافتخار سرزمین‌ ما با تحمل دشواری‌ها و مشکلات فراوان تا آخرین لحظه‌های زنده‌گی‌شان در راه دفاع از آزادی و استقلال کشور مبارزه کردند و صف‌های دژخمیان رژیم‌های سرخ و سیاه را شکستند و کشور را از سلطۀ اشغال‌گران و متجاوزان آزاد ساختند.

شهید احمدشاه مسعود (رح) به افغانستان و منافع ملی کشور می‌اندیشید. هدف مبارزاتی قهرمان ملی کشور، حفظ منافع ملی، حاکمیت ملی، تمامیت ارضی، آزادی، استقلال و غرور ملی بود.

هفتۀ شهید و 18سنبله افزون براین‌که یادآور درد، رنج، مشقت و دشواری‌هایی است که مردم ما در راه پاسبانی از استقلال و آزادی کشورشان کشیده‌اند، یاد آور شهامت و استواری ملت و مردم قهرمان ما نیز می‌باشد.

جهاد و مقاومت دو دورۀ مهم و سرنوشت‌ساز در تاریخ معاصر افغانستان‌اند و افتخارات و دست‌آوردهای این دو دورۀ تاریخی، متعلق به همۀ مردم افغانستان می‌باشد. در مبارزه با «قشون سرخ» و «تجاوز سیاه رژیم طالبان» مجاهدان و مقاومتگران از گوشه‌گوشه و وجب وجبِ خاک افغانستان، حضور و سهم فعال داشتند. ما به این مناسبت از قهرمانی‌ها و جان‌فشانی‌های آنان نیکوداشت به‌عمل می‌آوریم.

سوگمندانه بعد از سال‌ها مبارزه و مقاومت و جان‌فشانی و شهادت،‌ هنوزهم ریشه‌های تروریزم و دهشت‌افگنی در کشورما، منطقه و جهان نخشکیده و از ملت و مردم ‌ما و از جهانیان قربانی می‌گیرد. پیروان و نحله‌هایی دهشت‌افگنانی‌که قهرمان ملی و دیگر شخصیت‌ها و مبارزان این سرزمین را هدف قرار دادند و سالیانی در این سرزمین و دیگر نقاط جهان دست به جنایت و توطیه زدند، هنوزهم با داشتن حمایت و پناه‌گاه امن در بیرون از ‌مرزهای کشور، به جنایت، قتل و فساد خویش در افغانستان ادامه می‌دهند.

امیدواریم به برکت خون شهدای جهاد و مقاومت افغانستان، سرزمین و مردم رنج‌دیده و ستم کشیدۀ ما به صلح پایدار، باعزت و مبتنی بر عدالت اجتماعی دست یابند. قهرمان ملی و دیگر شهدای نام‌دار و گم‌نام در راه تأمین امنیت و برپایی صلح جان دادند. مردم ما سزاوار یک جامعۀ آزاد، مرفه، با ثبات، پیشرفته و دارای نظام سیاسی دموکراتیک می‌باشند.

در شرایط کنونی برای فایق آمدن به چالش‌ها و دشواری‌های سیاسی و تهدیدهای تروریستی و هراس‌افگنانه، بیشتر از هر زمان دیگر به وحدت، همدلی و همبستگی که بزرگترین آرمان و آرزوی شهدای ماست، نیازمندیم. ما معتقد و متعهد به سلامت نظام، تداوم پروسۀ مردم‌سالاری، برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه و حفظ دست‌آوردهای یک‌ونیم دهۀ اخیر می‌باشیم. مردم افغانستان نمی‌خواهند به گذشتۀ نامیمون و تاریک برگردند و آماده‌اند از دستاوردهای خود حفاظت و پاس‌داری نمایند.

یکبار دیگر به روح قهرمان ملی و سایر شهدای کشور درود می‌فرستیم و راه آنان را سبز و پر رهرو می‌خواهیم.

 

دوکتور عبدالله عبدالله

رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان