رییس اجراییه افغانستان در دیدار با معین سیاسی وزارت خارجۀ ایران: برای مقابله با تروریسم نیازمند همکاری‌های بیشتر میان افغانستان و ایران هستیم

دوکتور عبدالله عبدالله، رییس اجراییه حکومت وحدت ملی، امروز (سه‌شنبه، ۲۰ سنبله) در دفتر کارش در قصر سپیدار با سید عباس عراقچی معین سیاسی وزارت خارجۀ جمهوری اسلامی ایران و هیأت همراهش دیدار و ملاقات کرد.

در این دیدار، معین وزارت خارجۀ جمهوری اسلامی ایران ضمن تقدیم سلام‌ها و تمنیات نیک وزیر خارجۀ کشورش به رییس اجراییه گفت که به منظور شرکت در نشست سه جانبۀ ایران، افغانستان و هند و همچنان بحث و گفت‌وگو پیرامون سند جامع همکاری‌ها میان دو کشور به کابل آمده است.

آقای عراقچی افزود کار سه کمیته از کمیته‌های پنج‌گانه برای دست‌یافتن به سند جامع همکاری‌های مشترک میان دو کشور نهایی است و کار روی دو کمیتۀ دیگر 90 درصد پیش رفته است. وی افزود که نهایی‌سازی و امضای سند همکاری‌های جامع، در روابط دو کشور «نظم نوین» و «شگوفایی» به وجود خواهد آورد.

سیدعباس عراقچی تأکید کرد که سیاست کشورش در قبال افغانستان مبتنی بر حاکمیت ملی و همکاری با دولت است و از ابتکار دولت افغانستان برای حفظ وحدت ملی، تأمین ثبات، صلح و امنیت حمایت می‌کند.

معین وزارت خارجۀ ایران بر مبارزۀ مشترک با تروریسم تأکید کرد و گفت که تروریسم خوب و بد ندارد. او همچنان نگرانی کشورش را دربارۀ فعالیت‌های گروه تروریستی داعش مطرح کرد و گفت که ما امنیت افغانستان را امنیت خود می‌دانیم و امنیت ایران را امنیت افغانستان؛ بنابراین، باید در مبارزه با داعش همکاری‌های بیشتر داشته باشیم.

معین وزارت خارجۀ ایران بر تداوم همکاری‌ بانکی و گسترش روابط اقتصادی میان دو کشور تأکید کرد و گفت که هم اکنون مبادلۀ اقتصادی میان ایران و افغانستان به 3 میلیارد دالر می‌رسد.

در ادامه، دوکتور عبدالله عبدالله ضمن خوش‌آمدید به هیأت ایرانی، از کمک‌های جمهوری اسلامی ایران با مردم و دولت افغانستان قدردانی کرد و گفت که با نیت و ارادۀ خوب روی سند همکاری‌های جامع و کمیته‌های پنج‌گانه کار صورت گرفته است.

رییس اجراییه کشور گفت که رهبری حکومت وحدت ملی علاقمند تکمیل و امضای سند همکاری‌های جامع میان دو کشور می‌باشند.

رییس اجراییه کشور با اشاره به اوضاع جاری در کشور گفت که تروریسم تهدیدی در برابر امنیت ملی ماست. در راستای مبارزه با تروریسم، همکاری‌هایی میان افغانستان و ایران وجود داشته است؛ اما تهدیدهای مشترک نیازمند همکاری‌های بیشتر است.

دوکتور عبدالله عبدالله، نشست سه جانبه افغانستان، ایران و هند را مهم خواند و گفت که امیدواریم این نشست‌، فرصت‌های تازه‌یی را به مردم و سرمایه‌گذاران و تجار سه کشور ایجاد کند.

رییس اجراییه حکومت وحدت ملی تأکید کرد که افغانستان در سیاست خارجی‌ خویش براساس اصل حاکمیت ملی و منافع ملی خویش تصمیم می‌گیرد و روابط میان دو کشور زیر تأثیر کشور دیگر نخواهد بود.

همچنان، در این دیدار، در پیوند به همکاری دوجانبه در راستای مبارزه با تروریسم، مبارزه با قاچاق و تولید مواد مخدر، بحث مهاجرین، برجام، معضل آب و گسترش همکاری‌های دوجانبه، بحث و تبادل نظر صورت گرفت.