رییس اجراییه در نشست با شورای روابط خارجی (CFR): برای مبارزه با دهشت‌افگنی به تلاش‌های مشترک و جهانی نیاز است

محترم دکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان روز چهارشنبه ۴ میزان ۱۳۹۷ در حاشیه اجلاس سالانه‌ی مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نشستی که از سوی شورای روابط خارجی (Council on Foreign Relations) به اشتراک اعضای این نهاد و پژوهشگران و دوستان افغانستان برگزار گردیده بود اشتراک و سخنرانی کرد.

در این نشست که تحت عنوان «گفتگویی با عبدالله عبدالله رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان» برگزار گردیده بود، در قدم نخست میزبان برنامه سوال‌هایی را در مورد قضایایی افغانستان مطرح ساخت و رییس اجراییه به آن‌ها پاسخ گفت.

سپس نوبت به پرسش و پاسخ رسید و اشتراک کنندگان این نشست سوال‌های خود را در مورد قضایای مختلف از روابط افغانستان امریکا تا مبارزه با دهشت‌افگنی، برگزاری انتخابات، روابط منطقه‌ای افغانستان، قاچاق مواد مخدر و حکومت‌داری خوب مطرح کردند و رییس اجراییه به آن‌ها پاسخ گفت.

در این نشست رییس اجراییه وضعیت در افغانستان را خوب دانست و تاکید کرد که کشور به سمت درست به پیش می‌رود و خواهان ادامه همکاری جامعه جهانی به ویژه‌ ایالات متحده امریکا برای پاس‌داری و حفظ دستاوردها و قربانی‌های سالیان پسین گردید و تاکید نمود که مبارزه با دهشت‌افگنی نیازمند تلاش‌های مشترک و همکاری جهانی است.

رییس اجراییه در بخش روابط خارجی افغانستان گفت که روابط با کشورهای آسیای میانه، ایران و هند نیک و حسنه است و روابط با پاکستان به دلیل حمایت این کشور از دهشت‌افگنی و فراهم سازی پناه‌گاه‌های امن برای آنان خوب نیست. رییس اجراییه علاوه نمود که پاکستانی‌ها در قول وعده‌های خوب می‌دهند اما در عمل شاهد تغییری در سیاست آنان تا اکنون نیستیم.

رییس اجراییه در ادامه تاکید نمود که افغانستان به تلاش‌های خود برای بهبود روابط با همسایه‌ها و همکاری برای مبارزه با دهشت‌افگنی ادامه می‌دهد.

رییس اجراییه همچنان در بخش دیگر از صحبت‌های خود تاکید کرد که حکومت وحدت ملی به برگزاری انتخابات شفاف و با اعتبار متعهد است و در این راه از هیچ اقدام و تلاشی دریغ نمی‌کند.

 

 

نوت: پیوند صبحت‌های رییس اجراییه در شورای روابط خارجی امریکا (CFR) در شهر نیویارک

https://www.cfr.org/event/conversation-abdullah-abdullah