پیام تبریکی ریاست اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان به‌مناسبت روز جهانی معلم

روز جهانی معلم را به همهٔ معلمان خدمت‌گزار، صادق، مسوولیت‌پذیر و باهمت کشورم صمیمانه تبریک و تهنیت عرض می‌کنیم.

معلم جایگاه رفیع و ارزشمند در متون دینی و مقام شایسته در جوامع بشری داشته است. دین مبین اسلام معلمی را پیشهٔ انبیا و اولیا می‌داند و به معلم جایگاه رفیع، عظمت و منزلت خاص در نظر گرفته است.

تاریخ و تمدن بشری مرهون سعی‌ و تلاش معلمان مسؤول و آگاه بوده است. کسانی‌که سرنوشت ملت‌ها را رقم زده‌اند، تمدن خلق کرده‌اند، با جهل و انحرافات مبارزه نموده‌اند و جوامع را به تکامل و تعالی رسانیده‌اند.

از این رو، جهان روز خاصی را به منظور قدردانی و ستایش از نقش و مقام معلم در نظر گرفته است.

در سال‌های پسین، علی‌رغم چالش‌ها و مشکلات، نظام آموزشی افغانستان مؤثر، به‌روز و با کیفیت‌تر شده است. این تغییرات نتیجهٔ کار بی‌وفقه‌ٔ معلمان متعهد، وطن‌دوست و سخت‌کوش کشور ما بوده است که بدون در نظر داشت نابسامانی‌ها و ناملایمتی‌ها دلسوزانه زحمت کشیده‌اند.

خوش‌بختانه، حالا با استخدام اساتید ورزیده کیفیت تدریس در مکاتب بهتر شده و شرایط آموزش سهل‌تر گردیده است. هزاران دانش‌آموز دخترو پسر در مکاتب درس می‌خوانند. هرچند، متأسفانه هنوزهم تعدادی از این فرصت‌ها محروم‌اند؛ ولی بازهم ما نسبت به گذشته یک قدم جلوتر هستیم و برای آینده بهتر می‌کوشیم.

تجلیل از روز جهانی معلم برای افغانستان مفهوم خاص دارد. ما کار و تلاش قشر اجتماعی‌یی را قدردانی می‌کنیم که با امکانات اندک، بیشترین تلاش و خدمت را در راستای تغییر در جامعه می‌نمایند. نظام معارف به ویژه معلمان گرامی که چراغ و روشنی آن است، در راستای مبارزه با افراطیت، خشونت و تحجر که دشمن اصلی جامعۀ ماست، نقش برازنده داشته‌اند.

با آنکه، گروه‌های افراطی و متحجر در برخی از مناطق مانع رفتن دختران به مکتب می‌شوند، با آن هم ارادهٔ مردم افغانستان برای کسب آگاهی‌ و دانایی جدی و قاطع است و هرگز به گذشتهٔ سیاه بر نمی‌گردند.

به همین خاطر، معلمان و اساتید ارجمند با معاش و امکانات اندک شبانه‌روزی تلاش دارند که فرزندان این سرزمین از کاروان علم‌و معرفت عقب نمانند. این فداکاری آنها ناشی از حس‌ وطن‌دوستی، عشق و علاقه‌شان به معارف و آگاهی است.

حکومت وحدت ملی با درک اهمیت آموزش و پرورش تلاش می‌کند تا تسهیلات لازم را برای نظام آموزشی کشور فراهم سازد. زیرا، آموزش و پرورش اساس توسعهٔ اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی هر جامعه را شکل می‌دهد. در این زمینه، وزارت محترم معارف برنامه‌های گسترده‌تر و فراگیر را روی ‌دست دارد که رهبری حکومت جداً از آن حمایت می‌کند.

 

دوکتور عبدالله عبدالله

رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان