رییس اجراییه در مرکز مطالعات سیاست خارجی اندونیزیا: مردم افغانستان طرفدار صلح‌اند اما صلح عادلانه و پایدار

جلالتمآب دکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان صبح امروز (جمعه ۱۳ میزان ۱۳۹۷) در همایشی که از سوی مرکز مطالعات سیاست خارجی اندونیزیا در جاکارتا تحت عنوان «افغانستان: به سوی صلح، آشتی و همکاری بین‌المللی» برگزار گردیده بود سخنرانی کرد.

پروفیسورهاشم جلال سفیر پیشین اندونیزیا در آلمان، کانادا و سازمان ملل رییس اجراییه را خوش آمدید گفت. فردی نیکو یونس پایا رییس ریاست جنوب آسیا و آسیای مرکزی وزارت امورخارجه جمهوری اندونیزیا نیز صحبت کرد و با مرور مختصر بر روابط میان افغانستان و اندونیزیا رییس اجراییه را به عنوان سخنران و مهمان ویژه مرکز مطالعات سیاست خارجی اندونیزیا خوش آمدید گفت.

رییس اجراییه در این همایش سخنرانی خویش را با ابراز تسلیت و هم‌دردی با قربانیان حوادث اخیر زلزله و سونامی در اندونیزیا آغاز کرد. رییس اجراییه در صحبت‌های خود گفت که روابط میان دو کشور از دیرینه‌ی تاریخی برخوردار است و با به رسمیت شناختن اندونیزیا از سوی افغانستان و سفر رییس جمهور اندونیزیا آقای سوکارنو در دهه‌ی شصت قرن بیست به کابل و سفرهای متواتر رهبران و مسوولان افغانستان به اندونیزیا در مراحل مختلف این پیوند رنگ و روح تازه‌ای یافت.

رییس اجراییه در بخش دیگر از صحبت‌های خود گفت که روابط در سال‌های اخیر میان دو کشور در پی سفرهایی رهبران و مسوولان دو کشور و میزبانی نشست سه جانبه‌ی علمای پاکستان، افغانستان و اندونیزیا از سوی اندونیزیا و همکاری‌های مشترک دو کشور بیش‌تر از پیش تقویت گردیده است.

رییس اجراییه صحبت‌های خود را با ذکر پیشینه‌ی تاریخی حوادث در سالیان اخیر در افغانستان آغاز کرد و گفت: افغانستان داستانی از چالش‌ها، دشواری‌ها و مبارزات و فرصت‌هایی است که تاریخ سالیان اخیر این کشور و منطقه را شکل داده است. حضور دهشت‌افگنان و القاعده در کشور در سایه رژیم طالبان و حملات علیه ایالات متحده امریکا باعث حضور جامعه بین‌المللی در افغانستان گردید. این تحول باعث تغییرات و تحولات بنیادین در داخل افغانستان شد.

در سال‌های مقاومت ما تلاش کردیم به جهان بگوییم که تهدید دهشت‌افگنی در افغانستان امنیت و صلح جهانی را تهدید می‌کند اما این پیام را جهان با تأخیر شنید. اکنون داعش در افغانستان ظهور کرده و دست به حملات و حرکت‌های ویرانگر می‌زند. اما تمام این دشواری‌ها مردم را از زندگی و حرکت به سوی زندگی مرفه باز نداشته است. مردم به آروزی یک افغانستان مره و با ثبات در تلاش اند.

رییس اجراییه در باره سیاست‌صلح حکومت افغانستان گفت: حکومت و مردم افغانستان صلح می‌خواهند و حکومت از مصالحه و مذاکره با طالبان حمایت کرده است. اما کشوری که میزبان رهبران طالبان است و به عنوان عقبه‌ی امن برای گروه‌های دهشت‌افگن عمل می‌کند تا هنوز گام‌های اساسی برای صلح و تشویق طالبان برای صلح و مذاکره نبرداشت است.

رییس اجراییه در بخش دیگر از صحبت‌های خود گفت: پیام ما به طالبان این است که خشونت را ترک بگویند. روابط خود را با گروه‌های دهشت‌افگن قطع کنند. قانون اساسی کشور و دستاوردهای سالیان اخیر را قبول نمایند و برای حل مشکل خود از مذاکرات و روش‌های مسالمت‌آمیز استفاده نمایند.

رییس اجراییه همچنان علاوه نمود: از تلاش‌های حکومت اندونیزیا برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان حمایت می‌کنیم و امیدواریم این تلاش‌ها نتیجه بدهند.

رییس اجراییه در بخش اخیر نشست به پرسش‌هایی که از سوی اشتراک کنندگان مطرح گردید پاسخ داد. دکتور عبدالله عبدالله در پاسخ به سوالی در باره چگونگی برخورد با دهشت‌افگنان گفت: دهشت‌افگنان پیامی جز وحشت، خشونت و قتل و کشتار مردم بی‌گناه ندارند. ملت‌ها و حکومت‌های جهان نیازمند همکاری مشترک برای ریشه‌کن ساختن این پدیده‌ی شوم هستند.