ملاقات رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان دکتور عبدالله عبدالله با محترم سرتاج عزیز مشاور ارشد نخست وزیرجمهوری اسلامی پاکستان

محترم دکتور عبدالله عبدالله رئیس اجرائی جمهوری اسلامی افغانستان بعد از ظهر امروز با محترم سرتاج عزیز مشاور ارشد نخست وزیرجمهوری اسلامی پاکستان و هیئت همراه ایشان در دفتر کارشان در قصر سپیدار دیدار به عمل آورد.

در این ملاقات نخست دکتور عبدالله عبدالله رئیس اجرائی جمهوری اسلامی افغانستان تشریف آوری آقای سرتاج عزیز و هیئت همراه ایشان را به کابل خوش آمدید گفت و در ضمن از حضور رئیس جمهور پاکستان آقای ممنون حسین در مراسم تحلیف حکومت وحدت ملی تشکری نمود.

رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان در ادامه صحبت هایش گفت: «با تشکیل حکومت وحدت ملی در افغانستان و تحولات اخیر در پاکستان فرصت تازه ای برای همکاری و تعاون فراهم شده است. هردو کشور از مشکلات و چالش های مشابهی رنج می برند. اگر هردوکشور مشترکا برای حل این مشکلات و چالش ها اقدام نکنند٬‌ فرصت فراهم شده را از دست خواهیم داد.» رئیس اجرائیه در ادامه افزود: می خواهیم تلاش های صادقانه ای را برای حل مشکلات و بیرون رفت از این معضلات راه اندازی نماییم و نشست های دوجانبه دیگر به صورت نمایشی برگزار نشود.

رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان در ادامه صحبت هایش با هیئت پاکستانی بر نقش پاکستان در استقرار صلح عادلانه و پایدار در افغانستان تاکید نمود و خواهان همکاری بیشتر دو کشور در مبارزه با تروریزم و دهشت افگنی گردید.

رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان با اشاره به راکت پراکنی بالای خاک افغانستان از طرف پاکستان گفت: «راکت پراکنی بالای خاک افغانستان یک موضوع جدی است و باعث تنش در روابط دو کشور می گردد و باید هرچه زودتر به همکاری هردو کشور متوقف گردد.»

رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان در ادامه صحبت هایش با آقای سرتاج عزیز خواهان توسعه روابط اقتصادی و تجارتی میان دو کشور و در سطح منطقه گردید. رئیس اجرائیه افزود: توسعه روابط میان تاجران هردو کشور و روابط نیک میان مردم و سرمایه گذاری های مشترک می تواند در توسعه اقتصادی و حل مشکلات و چالش های موجود میان دو کشور کمک نماید.

در مقابل محترم سرتاج عزیز مشاور ارشد نخست وزیر جمهوری اسلامی پاکستان با تبریکی مقام ریاست اجرائیه برای دکتور عبدالله عبدالله تشکیل حکومت وحدت ملی را برای ایشان و مردم افغانستان تبریک گفت. آقای عزیز تاکید نمود که باید از فرصت موجود برای همکاری هرچه بیشتر میان هردوکشور استفاده شود.

سرتاج عزیز در صحبت هایش علاوه نمود که حکومت پاکستان مبارزه جدیی را علیه طالبان پاکستانی راه اندازی نموده و بیشتر زیرساختارهای این گروه در پاکستان تخریب گردیده است. آقای عزیز افزود: اجازه نمی دهیم سرزمین پاکستان توسط تروریست ها به عنوان پایگاه علیه افغانستان مورد استفاده قرارگیرد و آماده هستیم با استفاده از مکانیزم های مختلف در همکاری باهم علیه تروریزم مبارزه نماییم. در مورد جلوگیری از راکت افگنی به خاک افغانستان هیئت پاکستانی وعده هرنوع همکاری داد.

آقای سرتاج عزیز در ادامه صحبت هایش گفت: دولت پاکستان از روند صلح تحت رهبری افغانستان در این کشور حمایت می کند و آماده است در این زمینه همکاری نماید.

آقای عزیز در مورد همکاری اقتصادی و تجارتی میان افغانستان و پاکستان افزود که دولت پاکستان خواهان رشد و تقویه روابط اقتصادی میان دوکشور است و از تمدید خط ریل از طریق افغانستان به آسیای میانه جهت رشد و انکشاف افغانستان و منطقه صحبت نمود.