گرامی‌داشت از سومین سالگرد درگذشت استاد قربان‌علی عرفانی در کابل

از سومین سالگرد درگذشت استاد قربان‌علی عرفانی رهبر فقید حزب وحدت اسلامی ملت افغانستان روز جمعه(2 عقرب) در کابل گرامی داشت به عمل آمد.

در این مراسم که با حضور صدها تن از شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی و متنفذان قومی برگزار شده بود، الحاج عبدالقهار عابد، رییس دفتر مقام عالی ریاست اجراییه، پیام همدردی و غم‌شریکی دوکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت وحدت ملی را قرائت کرد.

شرح پیام رییس اجراییه را در زیر می‌خوانید:

در آستانه سومین سالروز ارتحال ملکوتی برادر مجاهد و روحانی، شخصیت پر تلاش، تاثیرگذار و خدمت‌گزار استاد قربانعلی عرفانی رهبر فقید حزب وحدت اسلامی ملت افغانستان و نماینده مردم در پارلمان کشور قرار داریم. اینجانب رحلت آن مرد بزرگ و محبوب را خدمت فرزند ارشد ایشان آقای محمد عرفانی، خانواده معظم، دوستان و همسنگران ایشان و همه ملت مجاهد افغانستان تسلیت عرض می‌دارم.

گرامیداشت از سومین سالگرد وفات این شخصیت مجاهد را زمانی برگزار می‌کنیم که هنوز بخش‌هایی از کشور در آتش جنگ می‌سوزد. اتحاف دعا می‌کنیم به روح شهدای عزیز که جان‌های خودرا برای آزادی و آرامش مردم افغانستان، فدا نمودند.

استاد عرفانی شخصیت بانفوذ سیاسی، روحانی متعهد، معتدل، منصف، عملگرا و بی ریا بود، ایشان به صورت متمایزی ساده زیست، نفس پاک و روحیۀ خیر خواهی و خدمتگزاری داشت و صداقت در گفتار، قاطعیت در کردار و اخلاق حسنه در رفتار از ویژگی‌های بارز وی محسوب می‌گردید.

استاد عرفانی ضمن اینکه مجاهد، مبارز و مرد سنگر و نبرد بود، همزان یک چهره منتقد، روشنگر، دعوتگر و مصلح نیز به شمار می‌رفت. وی علاوه بر جبهه و جنگ به تدریس، نوشتن، تحقیق، اصلاح، عمران و سازندگی نیز می‌پرداخت، اکنون از وی کتاب‌های ارزشمندی به میراث مانده است که از آن جمله می توان به کتاب های

"امر به معروف و نهی از منکر"، "از کنگره تا کنگره" و "تحولات اجتماعی بامیان" اشاره کرد.

استاد عرفانی بیش از سه دهه از عمر با برکت خویش را صرف جهاد و مقاومت، همگرایی و ایجاد صلح و وحدت میان مردم نمود، ایشان زحماتی فروانی را در راه تامین وحدت و عرضه خدمات به جامعه و دین متحمل شد.

استاد عرفانی علاوه بر فعالیت‌های سیاسی و مبارزاتی، در بخش آبادانی، سازندگی و توسعه فرهنگی نیز توجهی ویژه‌ای داشت و در این عرصه هم آثار گران‌سنگی به یادگار سپرده است، مسجد و مدرسه باقرالعلوم در کابل و مدرسه الزهرا در یکاولنک بامیان از خدمات عمرانی مهم ایشان در حوزه دین و فرهنگ است که با تلاش‌های شبانه روزی ایشان به بهره برداری رسیده است و از جمله باقیات و صالحات ارزشمند زندگانی وی به حساب می‌آید.

با تأسف، سه سال قبل در همین ایامی، چنین شخصیت مفید، تاثیرگذار و الهام بخش را از دست دادیم و اکنون در سوک فقدان او نشسته ایم، امیدوارم بعد از رفتن وی، راه و رسمش برای همیشه زنده بماند و رهروان بی شماری مسیر آن مجاهد والامقام را تعقیب نمایند.

در پایان بار دیگر رحلت غم انگیز آن مرد خیر و نیکوکار را به شما حاضرین گرامی و همه مردم افغانستان تسلیت عرض نموده و برای آن مرحوم رحمت بی کران الهی استدعا دارم.