جامعه جهانی به حمایت خود از افغانستان ادامه می‌دهد

محترم دکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان صبح امروز (چهارشنبه شنبه ۷ قوس ۱۳۹۷) در مراسم افتتاحیه کنفرانس ژنو در باره‌ی افغانستان که برای بحث پیرامون ارزیابی تعهدات مشترک افغانستان با جامعه جهانی برگزار گردیده است اشتراک نمود.

کنفرانس ژنو در باره افغانستان صبح امروز رسما به گردانندگی آقای یماموتو نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل برای افغانستان، خیرمقدم وزیر خارجه سویس، خوش‌آمدیدگویی آقای صلاح‌الدین ربانی وزیر امورخارجه کشور به نمایندگی از افغانستان، پیام ویدیویی دبیرکل سازمان ملل، سخنرانی محترم محمداشرف غنی و صحبت‌ محترم دکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه به کار خود آغاز کرد.

در این نشست طرف افغانستان گزارش مفصلی از پیش‌رفت‌ها و چالش‌ها و حرکت به پیش در عرصه‌های مختلف ارایه کرد و سازمان ملل و کشورهای اشتراک کننده حمایت خود را از افغانستان در مسیر حرکت به سوی اصلاحات، صلح و دست یافتن به استقرار اعلان کردند. نماینده سازمان ملل در صحبت‌های خود از دستاوردهای سالیان اخیر در افغانستان ابراز رضایت کرد و خواهان ادامه اصلاحات گردید.

رییس اجراییه در این نشست در باره چشم‌انداز و برنامه عمل افغانستان برای صلح صحبت کرد. رییس اجراییه با جمع‌بندی نشست صبح کشورهای اشتراک کننده در باره صلح در افغانستان، چشم‌انداز و برنامه عمل حکومت برای صلح و همچنان نقاط توافقی جامعه جهانی در مورد صلح را بیان کرد.

رییس اجراییه در صحبت‌های خود افزود که صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها، حمایت همگانی از صلح، حرکت به سوی یک جامعه دموکراتیک و همه شمول، پذیرفتن قانون اساسی افغانستان به ویژه بخش حقوق و امتیازات شهروندان، پاس‌داری از حقوق بشر، پاس‌داری و حراست از قوای مسلح و نهادهای کشوری، قطع رابطه طالبان با گروه‌های تروریستی و ترک خشونت از محورهای اصلی چشم‌انداز صلح حکومت افغانستان با طالبان به شمار می‌رود. رییس اجراییه همچنان علاوه کرد که مذاکره با طالبان غیر مشروط اما صلح با طالبان مشروط است.

در بخش برنامه عمل رییس اجراییه علاوه کرد که انتقال از حرف به عمل، ادامه اصلاحات، مذاکره با طالبان، مذاکره با پاکستان و امریکا، مذاکره با اعضای ناتو و کشورهای اسلامی، تعیین تیم مذاکره کننده و تیم‌های همه شمول مشورت‌دهی از محورهای برنامه عمل حکومت برای صلح به شمار می‌روند.

رییس اجراییه در بخش دیگر از صحبت‌های خود گفت که دوستان بین‌المللی افغانستان در صحبت‌های خود روی نکات ذیل در مورد صلح و مذاکرات صلح به عنوان اصول مذاکره توافق داشتند:

-صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها.

-احترام به حقوق بشر به ویژه حقوق زنان.

-احترام به قانون اساسی افغانستان.

-پاس‌داری و حفاظت از دستاوردهای سالیان اخیر در افغانستان.

-حفاظت از حقوق اقلیت‌ها.

-صلح‌دوام‌دار و عادلانه و فراگیر.

-توافق منطقه‌ای.

-اعتماسازی.

-روندکابل به عنوان روند محوری مذاکرات صلح.

-تشویق و ترغیب طالبان برای مذاکره با حکومت افغانستان.