ایران و افغانستان به همکاری‌های مشترک خود ادامه می‌دهند

محترم دکتور عبدالله عبدلله رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان بعد از ظهر امروز با آقای عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در دفتر کارش در قصر سپیدار دیدار کرد.

در این نشست آقای عراقچی با تشکر از استقبال گرم حکومت افغانستان از وی و هیئت همراه ایشان مراتب احترام مقامات جمهوری اسلامی ایران را خدمت رییس اجراییه وسیله گردید.

آقای عراقچی در ادامه‌ی صحبت‌های خود روابط میان دو کشور را تاریخی و دوستانه خواند و از پیش‌رفت‌کار در باره نهایی شدن سند جامع همکاری‌های مشترک میان دو کشور صحبت کرد. آقای عراقچی افزود که سه کمیته از کمیته‌های مشترک کارهای خود را به پایان رسانیده‌اند و کار دو کمیته دیگر در حال نهایی شدن است. وی ابراز امیدواری نمود که این سند هرچه زودتر نهایی گرد و رهبران دو کشور آن را امضا نمایند.

در ادامه آقای عراقچی از مذاکرات جمهوری اسلامی ایران با هیئیت طالبان در تهران صحبت کرد و رییس اجراییه را در جریان این مذاکرات قرارداد. آقای عراقچی همچنان تاکید کرد که این مذاکرات در همآهنگی با حکومت افغانستان صورت گرفته و جمهوری اسلامی ایران از حکومت افغانستان و مذاکرات صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها حمایت و پشتیبانی می‌کند.

آقای عراقچی همچنان حمایت خود را از روند مردم‌سالاری و برگزاری انتخابات در افغانستان ابراز داشت و با اهمیت‌خواندن میزان مبادلات تجارتی میان دو کشور خواهان افزایش روابط و داد و ستد اقتصادی میان ایران و افغانستان گردید.

رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان با قدردانی از سفر آقای عراقچی به افغانستان از وی خواست تا مراتب احترامات وی را به مقامات جمهوری اسلامی ایران وسیله گردد. رییس اجراییه کشور روابط میان دو کشور را تاریخی و استوار بربنیادهای محکم دوستی و همکاری خواند. رییس اجراییه حمایت افغانستان را از نهایی شدن سند جامع ابراز داشت و تاکید نمود که کارهایی باقیمانده دو کمیته باید به زودی نهایی گردد.

رییس اجراییه از این‌که جمهوری اسلامی ایران طرف افغانستان را در جریان مذاکرات با گروه طالبان قرارداده است قدردانی کرد و اصول مذاکرات حکومت را با گروه‌های دهشت‌افگن برشمرد. رییس اجراییه همچنان تاکید کرد که حکومت از صلح حمایت می‌کند اما صلح نمی‌تواند به قیمت دستاوردهای سالیان اخیر تحقق یابد.

رییس اجراییه با تشکر از حمایت جمهوری اسلامی افغانستان نقش این کشور را در میزبانی از مهاجرین افغانستان ستود و خواهان افزایش همکاری‌ها میان دو کشور گردید.